Polska Jest Jedna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polska Jest Jedna
Ilustracja
Skrót

PJJ

Przewodniczący

Rafał Piech

Data założenia

25 września 2021

Adres siedziby

ul. Pawła Śmiłowskiego 2A, 41-100 Siemianowice Śląskie

Ideologia polityczna

narodowy konserwatyzm, eurosceptycyzm

Poglądy gospodarcze

wolny rynek

Barwy

     biel
     czerwień
     błękit

Obecni posłowie
0/460
Obecni senatorowie
0/100
Obecni eurodeputowani
0/52
Obecni radni wojewódzcy
1/552
Strona internetowa

Polska Jest Jedna (PJJ) – polska prawicowa partia polityczna zarejestrowana 9 lutego 2023, powołana na bazie ruchu założonego 25 września 2021 przez Rafała Piecha, prezydenta Siemianowic Śląskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruch społeczny PJJ powstał na kanwie protestów przeciwko ograniczeniom podczas pandemii COVID-19. Wśród założycieli, oprócz Rafała Piecha, znaleźli się m.in. Anna Siarkowska (ówczesna posłanka klubu PiS, a następnie Konfederacji), były poseł Jan Łopuszański (prezes Porozumienia Polskiego), Zbigniew Hałat (były wiceminister zdrowia i główny inspektor sanitarny), dziennikarz Jan Pospieszalski oraz działacze społeczni Karolina i Tomasz Elbanowscy[1] (w 2022 powołano stowarzyszenie i fundację PJJ, postawione potem w stan likwidacji). W grudniu 2022 węższe środowisko złożyło wniosek o rejestrację partii politycznej, której przewodniczącym został Rafał Piech, I wiceprzewodniczącym Piotr Klein, II wiceprzewodniczącym Krzysztof Olszewski, a sekretarzem Jarosław Mirończuk. Sąd wpisał partię do ewidencji 9 lutego 2023[2]. W czerwcu tego samego roku odbył się w Warszawie kongres programowy[3].

W wyborach parlamentarnych w 2023 PJJ została jednym z siedmiu tzw. komitetów ogólnopolskich. Zarejestrowała listy w 39 z 41 okręgów w wyborach do Sejmu. Znaleźli się na nich członkowie PJJ oraz osoby bezpartyjne, ponadto jeden członek PSL. Lider partii Rafał Piech otworzył listę w okręgu nowosądeckim. Wśród kandydatów znaleźli się też m.in. radny klubu PiS w sejmiku kujawsko-pomorskim Marek Hildebrandt (były działacz Porozumienia) i Stanisław Gudzowski (były poseł LPR). Ugrupowanie wystawiło także czworo kandydatów do Senatu (w tym posłankę klubu PiS Małgorzatę Janowską, należącą do Partii Republikańskiej)[4].

Program[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie posługuje się hasłem „Bóg, Rodzina, Ojczyzna”. Założenia ideowe partii opierają się na obronie wartości narodowych i konserwatywnych. Partia skupia się na czterech obszarach: rozwiązaniach dla przedsiębiorców, rolnictwie, energetyce i prawach osób niepełnosprawnych. Proponuje m.in. dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców na okres 3 lat oraz uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od przychodu. W rolnictwie popiera m.in. rozszerzenie zasad wolnego rynku dla lokalnych producentów żywności, a także promowanie polskiej żywności oraz odpowiednie jej znakowanie. W energetyce postulowane jest zachowanie energetyki opartej na węglu oraz na źródłach geotermalnych. Partia chce także zwiększenia zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego oraz umożliwienia pracy opiekunom osób niepełnosprawnych. Podkreśla sens członkostwa Polski w Unii Europejskiej jedynie przy korzystnej współpracy[5].

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący:

I wiceprzewodniczący:

  • Piotr Klein

II wiceprzewodniczący:

  • Krzysztof Olszewski

Pozostali członkowie:

  • Izabela Pałgan
  • Jarosław Mirończuk
  • Monika Więcek

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia, pjj.org.pl [dostęp 2023-09-20].
  2. Polska Jest Jedna, warszawa.so.gov.pl [dostęp 2023-09-20].
  3. Jan Dziadul, Polska Jest Jedna. I szykuje się do wyborów. Urwie PiS parę procent?, polityka.pl, 19 lipca 2023 [dostęp 2023-09-20].
  4. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r., wybory.gov.pl [dostęp 2023-09-20].
  5. Program Partii, pjj.org.pl [dostęp 2023-09-20].