Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu
Ilustracja
Pomnik Schillera zimą
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Typ pomnika

popiersie

Projektant

Felix Henry – oryginał
Christos Mandzios – replika

Fundator

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Data odsłonięcia

9 maja 1905 – oryginał
9 maja 1995 – replika

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu”
Ziemia51°06′48,87″N 17°04′59,48″E/51,113575 17,083189

Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu (niem. Schillerdenkmal) – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.

Pomnik przedstawiający niemieckiego literata Friedricha Schillera został odsłonięty po raz pierwszy w dniu 9 maja 1905 roku, w setną rocznicę jego śmierci, z inicjatywy działającego wówczas we Wrocławiu Towarzystwa im. Schillera (niem. Schillerverein), fundusze na wykonanie pomnika wyłożyła rada miejska. Pomnik jest popiersiem spoczywającym na cokole, który tworzą kolumna wraz z odchodzącymi od niej na boki, wygiętymi w kształcie amfiteatralnym, opadającymi symetrycznie ku podstawie ramionami. Podstawa pomnika składa się z dwóch stopni i wykonana jest z granitu, reszta natomiast wykonana została w marmurze. Projekt pomnika jest dziełem architekta Felixa Henry’ego, popiersie poety wykonał rzeźbiarz Ludwig Menzl wzorując się na XIX-wiecznym modelu monumentalnego popiersia autorstwa Johanna Heinricha Danneckera. Pomnik został zniszczony po roku 1945. Na początku lat 90. XX wieku Towarzystwo Polsko-Niemieckiej Współpracy Kulturalnej „Teatr nad Odrą” podjęło starania o jego odbudowę. Ponowne odsłonięcie pomnika nastąpiło w dniu 9 maja 1995. Replikę popiersia wykonał wrocławski rzeźbiarz greckiego pochodzenia, profesor wrocławskiej ASP, Christos Mandzios. Na cokole pomnika wykuto dodatkowo, w języku polskim i niemieckim, fragment Ody do radościWszyscy ludzie będą braćmi – Alle Menschen werden Brüder.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Wrocławia, Jan Harasimowicz (red.), Włodzimierz Suleja (red.), Mariola Abkowicz, Wrocław: Wyd. Dolnośląskie, 2006, ISBN 83-7384-561-5, ISBN 978-83-7384-561-9, OCLC 76363702.
  • Komm, ich zeige Dir Breslau. Ein zuverlässiger Führer für Breslauer und Fremde, 1925, J. U. Kern’s Verlag, Wrocław.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]