Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Miejsce Ulica Oławska
Projektant Marek Stanielewicz, poprzedni:
Igor Wójcik, Robert Jezierski, Joanna Czarnecka
Data budowy 1989 / 1999
Data odsłonięcia 1999
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen
Ziemia51°06′27,5″N 17°02′20,6″E/51,107639 17,039056

Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen (Pomnik ku czci Chińczyków z Tien-An-Men[1], Pomnik ofiar pacyfikacji na placu Tiananmen[2]) – pomnik we Wrocławiu przy ulicy Oławskiej[a][2] autorstwa Marka Stanielewicza upamiętniający Chińczyków z placu Tian’anmen, na którym w 1989 roku doszło do manifestacji i protestów chińskich studentów. 4 czerwca 1989 na plac wkroczyła chińska armia. Użyto czołgów i broni maszynowej. Według oficjalnych informacji, zginęło 241 osób, a około 7 tysięcy zostało rannych; niektóre źródła mówią o kilku tysiącach zabitych. Obecny pomnik stanowi replikę zniszczonego w 1989 roku pomnika autorstwa Igora Wójcika, Roberta Jezierskiego i Joanny Czarneckiej. Powstał podczas manifestacji grupy opozycjonistów przeprowadzonej w tym miejscu w czerwcu 1989 roku, po wydarzeniach w Chinach. Przybrała ona formę miasteczka namiotowego nazwanego Obozem Żywego Protestu. Na zakończenie manifestacji odsłonięto poprzedni pomnik. Następnego dnia został on usunięty przez „nieznanych sprawców[2].

Pomnik ma formę płyty z brukiem, na której leży przewrócony rower, przez bruk prowadzi wyraźny ślad po gąsienicy czołgowej, a rower wciśnięty jest w bruk[2].

Pomnik znajduje się pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dokładniej: pomnik położony jest na niewielkim trawniku przy chodniku, stanowiącym wschodnie przejście dla pieszych na przedłużeniu ulicy Piotra Skargi, w kierunku ulicy Świętej Katarzyny oraz stanowiącym dojście do peronów znajdujących się tu przystanków tramwajowych; pod tym terenem przebiega tunel drogowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b POMNIKI, RZEŹBY I FONTANNY WE WROCŁAWIU POWSTAŁE PO 1945 ROKU (pol.). W: poz. 104 [on-line]. wwww.wroclaw.pl. s. 11. [dostęp 2010-10-23].
  2. a b c d Pomnik ofiar pacyfikacji na placu Tiananmen (pol.). wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2010-10-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]