Pomnik Ottona von Bismarcka we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Ottona von Bismarcka
we Wrocławiu (nieistniejący)
Ilustracja
Pomnik na fotografii z 1900 r.
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Miejsce pl. Jana Pawła II
Typ pomnika posąg
Styl architektoniczny neoklasycyzm (posąg), modernizm (postument)
Projektant Peter Breuer i Robert Hankow
Całkowita wysokość 10 m
Data budowy 1900
Data odsłonięcia 16 października 1900
Data likwidacji 1947
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ottona von Bismarckawe Wrocławiu (nieistniejący)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ottona von Bismarckawe Wrocławiu (nieistniejący)”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ottona von Bismarckawe Wrocławiu (nieistniejący)”
Ziemia51°06′42″N 17°01′21″E/51,111667 17,022500

Pomnik kanclerza Ottona von Bismarcka we Wrocławiu (niem. Otto von Bismarck Denkmal) – nieistniejący pomnik kanclerza Cesarstwa Niemieckiego Ottona von Bismarcka we Wrocławiu na placu Jana Pawła II.

Postanowienie o budowie pomnika Bismarcka we Wrocławiu zapadło w 1898 r., wkrótce po śmierci kanclerza. Pomnik kosztował 120 tysięcy marek, łącznie z podstawą miał 10 m wysokości (w tym 4,5 m liczył sam posąg). Projektantami i twórcami byli: prof. Peter Breuer (twórca posągu) i Robert Hankow (twórca postumentu) z Berlina. Postać kanclerza, wykonaną z brązu, przedstawiono w mundurze kirasjera i rozpiętym płaszczu[1]. Na głowie miał pikielhaubę, w lewej dłoni trzymał szpadę, a w prawej dokument. Cokół z przodu miał napis „Bismarck”, odznakę wojskową oraz rok urodzenia i śmierci; z tyłu był napis Wdzięczni Ślązacy (Die dankbaren Schlesier) i data 1900.

Naprzeciwko pomnika, po drugiej stronie placu (wówczas zwanego Placem Królewskim (Königsplatz)), powstała w 1905 r. Fontanna Bismarcka (Bismarck-Brunnen), obecna Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa. Pod koniec II wojny światowej posąg Bismarcka zdemontowano i ukryto. W 1947 r. wyjeżdżający do Niemiec niemiecki ogrodnik z dzielnicy Biskupin zaoferował jego sprzedaż jako złomu. Odkupił go polski dziennikarz z Wrocławia Leszek Goliński za kwotę 1000 złotych. Posąg w końcu przetopiono, a postument rozebrano[2]. Na jego miejscu znajduje się dzisiaj przejście podziemne. Fontanna (odrestaurowana w 1955 r.) istnieje do dzisiaj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomnik Bismarcka. [dostęp 2017-01-22].
  2. Pomnik Ottona Bismarcka (dawny). Wratislaviae Amici. [dostęp 2017-01-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]