Krzesło (rzeźba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzesło
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Miejsce

ulica Rzeźnicza

Typ obiektu

rzeźba plenerowa

Projektant

Tadeusz Kantor

Fundator

miasto Wrocław

Całkowita wysokość

9 m

Data budowy

11 sierpnia 2011

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Krzesło”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Krzesło”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Krzesło”
Ziemia51°06′45,47″N 17°01′43,92″E/51,112631 17,028867

Krzesłorzeźba plenerowa autorstwa Tadeusza Kantora stojąca przy zbiegu ulicy Rzeźniczej z ulicą Nowy Świat we Wrocławiu. Rzeźba była jednym z projektów przeznaczonych dla przestrzeni miejskiej przygotowanych z okazji Sympozjum Plastycznego Wrocław '70. Inną rzeźbą, zrealizowaną we Wrocławiu według projektów z Sympozjum, jest ARENA wykonana według projektu Jerzego Beresia[1].

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba ma postać dziewięciometrowego krzesła, wzorowanego na drewnianym, składanym krześle ogrodowym i jest wykonana z gładkiego betonu. Krzesło zlokalizowane jest zgodnie z pierwotnym zamysłem autora, który uważał, że rzeźba nie może być wyizolowana i musi być „w ruchu”, „w środku życia”. Kantor nazywał swoją rzeźbę „pomnikiem niemożliwym”[1].

Według tego samego pomysłu z inicjatywy Fundacji im. Tadeusza Kantora w 1995 roku powstała niemalże identyczna rzeźba w Hucisku, przy domu Kantora[2]. W odróżnieniu od wrocławskiej, swą fakturą odwzorowuje powierzchnię drewna, jest wyższa i delikatniejsza konstrukcyjnie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt rzeźby został przygotowany w 1970 roku, jednak mimo obietnic władz, nie został zrealizowany. Rzeźbę postawiono dopiero 11 sierpnia 2011 roku według projektu opartego o oryginalny szkic Kantora. Autorami projektu byli architekt Tomasz Myczkowski i Dorota Krakowska, spadkobierczyni praw autorskich po Kantorze. Na zlecenie miasta Wrocławia rzeźbę wykonała firma budowlana Max Bögl (kosztem 200 tys. złotych[1]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Agnieszka Oszust, bm: Ogromne krzesło Kantora stanęło przy ul. Rzeźniczej. Gazeta.pl Wrocław, 2011-08-11. [dostęp 2011-08-11].
  2. Krzesło, Fundacja imienia Tadeusza Kantora, 12 października 2015 [dostęp 2020-04-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]