Krzesło (rzeźba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzesło
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Miejsce ulica Rzeźnicza
Typ pomnika rzeźba plenerowa
Projektant Tadeusz Kantor
Fundator miasto Wrocław
Całkowita wysokość 9 m
Data budowy 11 sierpnia 2011
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Krzesło
Krzesło
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzesło
Krzesło
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Krzesło
Krzesło
Ziemia51°06′45,47″N 17°01′43,92″E/51,112631 17,028867

Krzesłorzeźba plenerowa autorstwa Tadeusza Kantora stojąca przy zbiegu ulicy Rzeźniczej z ulicą Nowy Świat we Wrocławiu. Rzeźba była jednym z projektów przeznaczonych dla przestrzeni miejskiej przygotowanych z okazji Sympozjum Plastycznego Wrocław '70. Inną rzeźbą, zrealizowaną we Wrocławiu według projektów z Sympozjum, jest ARENA wykonana według projektu Jerzego Beresia[1].

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba ma postać dziewięciometrowego krzesła, wzorowanego na drewnianym, składanym krześle ogrodowym i jest wykonana z gładkiego betonu. Krzesło zlokalizowane jest zgodnie z pierwotnym zamysłem autora, który uważał, że rzeźba nie może być wyizolowana i musi być „w ruchu”, „w środku życia”. Kantor nazywał swoją rzeźbę „pomnikiem niemożliwym”[1].

Według tego samego pomysłu z inicjatywy Fundacji im. Tadeusza Kantora w 1995 roku powstała niemalże identyczna rzeźba w Hucisku, przy domu Kantora[2]. W odróżnieniu od wrocławskiej, swą fakturą odwzorowuje powierzchnię drewna, jest wyższa i delikatniejsza konstrukcyjnie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt rzeźby został przygotowany w 1970 roku, jednak mimo obietnic władz, nie został zrealizowany. Rzeźbę postawiono dopiero 11 sierpnia 2011 roku według projektu opartego o oryginalny szkic Kantora. Autorami projektu byli architekt Tomasz Myczkowski i Dorota Krakowska, spadkobierczyni praw autorskich po Kantorze. Na zlecenie miasta Wrocławia rzeźbę wykonała firma budowlana Max Bögl (kosztem 200 tys. złotych[1]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Agnieszka Oszust, bm: Ogromne krzesło Kantora stanęło przy ul. Rzeźniczej. Gazeta.pl Wrocław, 2011-08-11. [dostęp 2011-08-11].
  2. Krzesło, Fundacja imienia Tadeusza Kantora, 12 października 2015 [dostęp 2020-04-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]