Pomnik Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Dietricha Bonhoeffera
we Wrocławiu
Ilustracja
Pomnik Bonhoeffera
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Wrocław
Typ pomnika posąg
Styl architektoniczny postmodernizm
Projektant Karl Biedermann
Data odsłonięcia 24 kwietnia 1999
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dietricha Bonhoefferawe Wrocławiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dietricha Bonhoefferawe Wrocławiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dietricha Bonhoefferawe Wrocławiu”
Ziemia51°06′40″N 17°01′50″E/51,111111 17,030556

Pomnik Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiupomnik ewangelickiego pastora i antyfaszysty niemieckiego Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu, przy kościele św. Elżbiety.

Jest to replika pomnika, którego autorem jest berliński rzeźbiarz Karl Biedermann, wzniesionego przy kościele Zionskirche w Berlinie. Polski odpowiednik tego pomnika został odsłonięty we Wrocławiu, mieście rodzinnym Bonhoeffera, 24 kwietnia 1999 r. przed kościołem św. Elżbiety (w latach 1525–1945 był to główny kościół ewangelicki Wrocławia i Śląska). Pomnik ma kształt antropomorfizowanego krzyża – symbolu ludzkiego cierpienia i zwycięstwa, złączonego z krzyżem Chrystusa. Przed pomnikiem znajdują się dwie tablice dedykacyjne w języku polskim i niemieckim.[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. pomnik Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu. historia.luter2017.pl. [dostęp 2020-11-02].