Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Wrocław
Miejsce Aleja Jana Kochanowskiego
Typ pomnika głaz
Projektant Stanisław Mikina
Całkowita wysokość 2 m
Data budowy 1983
Data odsłonięcia 24 czerwca 1983
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej znajduje się punkt z opisem „Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej”
Ziemia51°07′42″N 17°04′43″E/51,128333 17,078611

Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej[1] (Pomnik Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej[2][3]), to pamiątkowy pomnik poświęcony pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej, który powstał w 1983 roku. Zaprojektowany został przez plastyka Stanisława Mikinę[a]. Podstawowym, centralnym elementem kompozycji jest głaz narzutowy wydobyty w 1917 roku podczas budowy nowych kanałów wodnych: Żeglugowego i Powodziowego[b]. Wokół niego ustawiono elementy związane symbolicznie z żeglugą: kotwicę, śrubę okrętową, maszt i kod flagowy. Całość umieszczona na niewielkim kopcu otoczona jest grupą drzew. Pomnik znajduje się pod opieką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu[1][2]. Przybliżone wymiary głazu wynoszą: 4 m x 3 m, przy wysokości około 2 m. Jest on osadzony na fundamencie wykonanym z betonu. Na nim widnieje prostokątny ślad w miejscu, w którym osadzona była tablica wykonana z brązu, na której widniała inskrypcja: Pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej - jej budowniczym, stoczniowcom, marynarzom i portowcom, którzy swoim trudem ożywili Odrę dla Polski. Społeczeństwo miasta Wrocławia, Czerwiec 1983 r.. Odsłonięcie tablicy miało miejsce w dniu 24 czerwca 1983 roku, w ramach obchodów Dni Morza oraz 65-lecia Dyrekcji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Komunikacji[2].

Pomnik położony jest przy Alei Jana Kochanowskiego między południowymi i północnymi Mostami Jagiellońskimi, po stronie mostów starych, na grobli[c] rozdzielającej Kanał Żeglugowy od Kanału Powodziowego. W rejonie tym zlokalizowany jest Stopień Wodny Zacisze: na południu pod starym mostem Jagiellońskim południowym – Jaz Zacisze, na północy, powyżej starego mostu Jagiellońskiego północnego – Śluza Zacisze. Za pomnikiem znajduje się budynek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu[d].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Mikinia – plastyk, dyrektor zakładów Chemitex na Kowalach
  2. tzw. II kanalizacja odry – inwestycja z zakresu hydrotechniki przeprowadzona w latach 1913–1917, polegająca na budowie nowej drogi wodnej oraz nowego systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla miasta
  3. na koronie tej grobli przebiega Ulica Folwarczna, nie jest ona dostępna dla ruchu kołowego, z wyjątkiem krótkiego odcinka od Alei Jana Kochanowskiego do budynku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
  4. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu : 51-602 Wrocław, Aleja Jana Kochanowskiego 91b

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b POMNIKI, RZEŹBY I FONTANNY WE WROCŁAWIU POWSTAŁE PO 1945 ROKU (pol.). wrosystem.um.wroc.pl. s. 11. [dostęp 2010-07-29].
  2. a b c Pomnik "Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej" (pol.). wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2010-07-29].
  3. Pomnik "Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej" (pol.). fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2010-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]