Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Miejsce

Aleja Jana Kochanowskiego

Typ pomnika

głaz

Projektant

Stanisław Mikina

Całkowita wysokość

2 m

Data budowy

1983

Data odsłonięcia

24 czerwca 1983

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej znajduje się punkt z opisem „Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej”
Ziemia51°07′42″N 17°04′43″E/51,128333 17,078611

Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej[1] (Pomnik Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej[2][3]) – pamiątkowy pomnik poświęcony pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej, który powstał w 1983 roku. Zaprojektowany został przez plastyka Stanisława Mikinę[a].

Podstawowym, centralnym elementem kompozycji jest głaz narzutowy wydobyty w 1917 roku podczas budowy nowych kanałów wodnych: Żeglugowego i Powodziowego[b]. Wokół niego ustawiono elementy związane symbolicznie z żeglugą: kotwicę, śrubę okrętową, maszt i kod flagowy. Całość umieszczona na niewielkim kopcu otoczona jest grupą drzew. Pomnik znajduje się pod opieką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu[1][2].

Przybliżone wymiary głazu wynoszą: 4 m x 3 m, przy wysokości około 2 m. Jest on osadzony na fundamencie wykonanym z betonu. Na nim widnieje prostokątny ślad w miejscu, w którym osadzona była tablica wykonana z brązu, na której widniała inskrypcja: Pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej - jej budowniczym, stoczniowcom, marynarzom i portowcom, którzy swoim trudem ożywili Odrę dla Polski. Społeczeństwo miasta Wrocławia, Czerwiec 1983 r.. Odsłonięcie tablicy miało miejsce w dniu 24 czerwca 1983 roku, w ramach obchodów Dni Morza oraz 65-lecia Dyrekcji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Komunikacji[2].

Pomnik położony jest przy Alei Jana Kochanowskiego między południowymi i północnymi Mostami Jagiellońskimi, po stronie mostów starych, na grobli[c] rozdzielającej Kanał Żeglugowy od Kanału Powodziowego. W rejonie tym zlokalizowany jest Stopień Wodny Zacisze: na południu pod starym mostem Jagiellońskim południowym – Jaz Zacisze, na północy, powyżej starego mostu Jagiellońskiego północnego – Śluza Zacisze. Za pomnikiem znajduje się budynek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu[d].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Mikinia – plastyk, dyrektor zakładów Chemitex na Kowalach
  2. tzw. II kanalizacja odry – inwestycja z zakresu hydrotechniki przeprowadzona w latach 1913–1917, polegająca na budowie nowej drogi wodnej oraz nowego systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla miasta
  3. na koronie tej grobli przebiega Ulica Folwarczna, nie jest ona dostępna dla ruchu kołowego, z wyjątkiem krótkiego odcinka od Alei Jana Kochanowskiego do budynku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
  4. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu : 51-602 Wrocław, Aleja Jana Kochanowskiego 91b

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b POMNIKI, RZEŹBY I FONTANNY WE WROCŁAWIU POWSTAŁE PO 1945 ROKU. wrosystem.um.wroc.pl. s. 11. [dostęp 2010-07-29]. (pol.).
  2. a b c Pomnik "Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej". wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2010-07-29]. (pol.).
  3. Pomnik "Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej". fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2010-07-29]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]