Przedział jednostkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przedział jednostkowyprzedział liczb rzeczywistych. We wszystkich swych potencjalnych znaczeniach jest on prawie zawsze oznaczany literą Odgrywa on fundamentalną rolę w teorii homotopii, gałęzi topologii.

Własności[edytuj | edytuj kod]

przestrzeń metryczna
zwarty, ściągalny, łukowo spójny.
przestrzeń topologiczna
homeomorficzny z rozszerzoną prostą rzeczywistą, jest jednowymiarową analityczną rozmaitością o brzegu o standardowej orientacji od do
podzbiór liczb rzeczywistych
miara Lebesgue’a równa uporządkowany liniowo, jest kratą zupełną (każdy podzbiór przedziału jednostkowego ma kres górny i kres dolny).

Inne znaczenia[edytuj | edytuj kod]

W literaturze termin „przedział jednostkowy” może oznaczać również inne przedziały, takie jak czy Zwykle jednak pojęcia tego używa się w stosunku do przedziału domkniętego

Czasami nazwy „przedziału jednostkowego” używa się w odniesieniu do obiektów pełniących podobną rolę w różnych gałęziach matematyki, analogiczną do tej jaką pełni w teorii homotopii. Przykładem może być teoria kołczanów, gdzie analogonem przedziału jednostkowego jest graf o zbiorze wierzchołków zawierający jedną krawędź skierowaną od do Można także zdefiniować pojęcie homotopii pomiędzy homomorfizmami kołczanów analogiczną do homotopii między funkcjami ciągłymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]