Psary (powiat skierniewicki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Psary
wieś
Ilustracja
Strumień płynący przez Psary – widok z mostu
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

skierniewicki

Gmina

Nowy Kawęczyn

Liczba ludności (2011)

31[2]

Strefa numeracyjna

46

Kod pocztowy

96-115[3]

Tablice rejestracyjne

ESK

SIMC

0734446

Położenie na mapie gminy Nowy Kawęczyn
Mapa konturowa gminy Nowy Kawęczyn, po prawej znajduje się punkt z opisem „Psary”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Psary”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Psary”
Położenie na mapie powiatu skierniewickiego
Mapa konturowa powiatu skierniewickiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Psary”
Ziemia51°52′38″N 20°18′32″E/51,877222 20,308889[1]

Psary (Psary Dzwonkowskie) – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim, w gminie Nowy Kawęczyn.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, w północno-wschodniej części województwa łódzkiego, ok. 70 km na południowy zachód od Warszawy nad niewielkim strumieniem o nazwie Liska, wpadającym do Rawki.

Opis miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Osada położona jest na terenie równinnym.
Leży przy szosie do Jeruzala i jest nietypową ulicówką składającą się z dwu przecinających szosę równoległych uliczek, wzdłuż których stoją zabudowania, przy czym główną wsią jest północna, znacznie dłuższa uliczka, przy której stoi kilkakrotnie więcej budynków niż w części południowej. Oba człony miejscowości oddziela płynąca równolegle do uliczek niewielka rzeczka będąca dopływem Rawki (rzeczka ta w ostatnich latach znacznie się zmniejszyła, w niedalekiej przyszłości może całkiem wyschnąć). Na wieś składa się także kilku domów stojących przy szosie, łączącej obie części osady.
W ostatnim okresie przyjeżdżający do Psar letnicy wybudowali sporo nowych budynków, stanowiących letnie mieszkania. Budynki te ulokowane są w większości na obrzeżach wioski, często w pewnym oddaleniu od głównej grupy zabudowań.

Zabudowania w Psarach są parterowe, w zdecydowanej większości murowane, przy czym niektóre z nowszych domów letniskowych przypominają rezydencje.

We wsi brak sklepu (zlikwidowano go w 2003 r.), jest natomiast przystanek PKS, na którym trzy – cztery razy na dobę zatrzymują się autobusy.

Kościół parafialny mieszkańców Psar znajduje się w odległym o ok. 4 km Jeruzalu.

Okolica[edytuj | edytuj kod]

Na otoczenie miejscowości składają się głównie pola uprawne, nieużytki porosłe młodym sosnowo-brzozowym lasem, a także łąki i niewielkie lasy. Od południa do Psar przylega poligon wojskowy w Raduczu, dawniej porośnięty trawą, wrzosami i krzewinkami, obecnie w szybkim tempie zarastający młodym lasem złożonym z głównie z sosen i brzóz. Na poligonie tym w latach 60. nakręcono część scen serialu Czterej pancerni i pies

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Psary liczą około 30 mieszkańców. Niegdyś były wsią znacznie liczniejszą, ale populacja zmniejszyła się w latach 60. i 70. na skutek migracji do miast, głównie Łodzi, Warszawy i Skierniewic.
W okresie letnim przyjeżdża do wsi spora grupa letników, głównie spośród dawnych mieszkańców osady.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Psary są starą miejscowością. Ich okolice były gęsto zaludnione od średniowiecza, zaś sama osada, według niepotwierdzonych danych, może pochodzić nawet z X/XI w., na pewno zaś istniała w wieku XV.

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie bielskim ziemi rawskiej województwa rawskiego[4].

Do lat 60. XX w. Psary były średniej wielkości wsią rolniczą, zamieszkaną przez ok. 150-250 osób, jednak wyjazd większości ludzi młodych do miast spowodował zmiany struktury demograficznej osady, a w konsekwencji – znaczące zmniejszenie liczby ludności oraz praktyczny upadek rolnictwa w Psarach.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 112536
  2. Ludność w miejscowościach statystycznych według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2017-07-15].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1065 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego