Putrescyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Putrescyna
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C4H12N2
Inne wzory NH2(CH2)4NH2
Masa molowa 88,15 g/mol
Wygląd bezbarwna, oleista ciecz[1]
Identyfikacja
Numer CAS 110-60-1
PubChem 1045
Podobne związki
Podobne związki spermidyna
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Putrescyna (1,4-diaminobutan, z łac. puter, dop. putris "zgniły, cuchnący") – organiczny związek chemiczny należący do grupy amin biogennych. Powstaje w wyniku rozpadu białek np. gnicia przy udziale bakterii beztlenowych. Odpowiada za nieprzyjemny zapach rozkładającej się materii organicznej (mięsa, tkanek, zwłok) oraz za nieświeży oddech. W organizmach żywych putrescyna powstaje w wyniku dekarboksylacji aminokwasu ornityny[4].

Bierze udział w syntezie poliamin.

Putrescyna powstaje na drodze dekarboksylacji ornityny, reakcji prowadzonej przez dekarboksylazę ornityny. Do reakcji niezbędna jest obecność fosforanu pirydoksalu.

Putrescyna i kadaweryna zostały po raz pierwszy opisane przez lekarza Ludwiga Briegera w Berlinie w 1885 roku. Występuje w bardzo małych ilościach w moczu i ślinie. Putrescyna jest uwalniana w procesie metabolizmu naturalnego aminokwasu argininy i jej najwyższe stężenie występuje w ślinie zaraz po przebudzeniu.

Produkcja i zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Putrescyna produkowana na skalę przemysłową jest surowcem do produkcji leków, środków ochrony roślin i polimerów. Reaguje z kwasem adypinowym do poliamidu nylon-4,6, który jest wprowadzony do obrotu przez koncern DSM pod nazwą handlową Stanyl.

Toksyczność[edytuj | edytuj kod]

Putrescyna jest toksyczna w dużych dawkach. W badaniach na szczurach wykazano dawkę ostrej toksyczności doustnej wynoszącą 2 g/kg masy ciała.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276, ISBN 978-83-63724-47-4.
  2. Putrescyna (nr 32790) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2010-024].
  3. Putrescine, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine (ang.).
  4. Wolfgang Legrum, Riechstoffe, zwischen Gestank und Duft, wyd. 1. Aufl, Wiesbaden: Vieweg + Teubner Verlag, 2011, s. 65, ISBN 978-3-8348-1245-2, OCLC 754219016.