Rajd na obwód biełgorodzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rajd na obwód biełgorodzki
Inwazja Rosji na Ukrainę
Ilustracja
Czas

pierwszy rajd: 2223 maja 2023,
drugi rajd: od 1 czerwca do teraz

Miejsce

obwód biełgorodzki, obwód kurski

Terytorium

Rosja

Wynik

pierwszy rajd: wycofanie się partyzantów (według Rosji)

Strony konfliktu
 Rosja ochotnicze rosyjskie formacje antyputinowskie:

Emblemat Polski Korpus Ochotniczy.png Polski Korpus Ochotniczy

Siły
ok. 400 żołnierzy ok. 80 żołnierzy
Straty
1 zdobyty BTR-82A,
kilka pojazdów zdobytych,
1 zdobyty R-330Ż Żytiel,
1 zabity strażnik graniczny[1]
1 zniszczony KRAZ Cobra(inne języki),
1 zniszczony pick-up,
1 zestrzelony dron,
3 zdobyte Humvee,
1 zdobyty AMZ Dzik,
2 zdobyte International M1224 MaxxPro[2]
Położenie na mapie obwodu biełgorodzkiego
Mapa konturowa obwodu biełgorodzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia50°29′N 35°40′E/50,483333 35,666667
Flaga tzw. Wolnej Rosji

Rajd na obwód biełgorodzki – operacja Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji walczących po stronie ukraińskiej na terytorium obwodu biełgorodzkiego, mający miejsce w maju 2023 r. podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

22 maja Legion Wolność Rosji i Rosyjski Korpus Ochotniczy przekroczyły granicę z Rosją, atakując posterunki graniczne w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim i wdając się w zacięte walki, zwłaszcza w pobliżu wsi Dronowka i Kozinka. Antyputinowskie formacje podały, że zdobyły wsie Kozinka i Gora-Podoł, tocząc ciężkie walki w kierunku miasteczka Grajworon i podejmując szturm tej miejscowości w godzinach popołudniowych[3]. Siły te dysponowały dwoma czołgami, transporterem opancerzonym i dziewięcioma innymi pojazdami opancerzonymi[4].

Łącznie zajętych zostało ok. 20 miejscowości, na ok. 20 km w głąb terytorium obwodu. Siły powstańcze dotarły do miasta Gołowczino. W tym czasie ukraińskie lotnictwo zniszczyło most na Worskli w Grajworonie, odcinając połączenie z obwodem kurskim[5]. Akcja dywersyjna na terytorium rosyjskim zaskoczyła rosyjską armię i spowodowała przesunięcie części wojsk z linii frontu na zagrożony obszar[6].

W odpowiedzi gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow ogłosił na terenie obwodu reżim operacji antyterrorystycznej[3]. W związku z powyższym ewakuowano mieszkańców z dziewięciu miejscowości, w tym Grajworonu[7], a potem ogłoszono powszechną ewakuację[5]. Wielu mieszkańców zaczęło w pośpiechu wyjeżdżać na własną rękę[4].

W ciągu nocy z 22 na 23 maja rosyjskie służby bezpieczeństwa nadal prowadziły operację odzyskiwania terytorium z rąk partyzantów[7], co więcej doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w samym Biełgorodzie[8]. Według ukraińskiego wywiadu, w związku z walkami w obwodzie biełgorodzkim, Rosja ewakuowała broń jądrową składowaną w regionie Biełgorodu[4].

Dokładna liczba zabitych i rannych nie została potwierdzona[4], przy czym Rosjanie określili liczbę poszkodowanych cywilów jako jedną osobę zmarłą i 8 rannych[4]. Rosja oskarżyła o atak na obwód biełgorodzki Ukrainę, jednak jej władze wyparły się odpowiedzialności za operację[4], podkreślając, że nie są zaangażowane w działania zbrojne w obwodzie[6], a biorący w niej udział bojownicy składają się wyłącznie z obywateli Rosji[4], gdyż jest to sprawa wewnętrzna Rosji. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak dodatkowo stwierdził, że czołgi są sprzedawane w każdym rosyjskim sklepie wojskowym[5].

W ocenie rosyjskich komentatorów operacja została uznana za oznaki spodziewanej ofensywy ukraińskiej na innych frontach[5].

Dopiero 23 maja rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformował, że pokonało przeciwnika[9].

W nocy z 23 na 24 maja zaczęły pojawiać się fotografie sugerujące, że partyzanci pojawili się w obwodzie kurskim, m.in. w miejscowości Gogolewka przy granicy z ukraińskim obwodem sumskim[9].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Rajd na obwód biełgorodzki miał niewielkie znaczenie militarne, a jego celem było zdobycie psychologicznej przewagi w całym konflikcie. Operacja była na bieżąco relacjonowana w mediach społecznościowych przez samych bojowników, pokazywano tablice z nazwami miejscowości, obiekty wojskowe, zakłady remontowe i zdobyczny sprzęt. Powstańcy zdobyli podczas rajdu m.in. transportery kołowe i gąsienicowe, a także najnowszy system walki radioelektronicznej R-330Ż Żytiel[5].

Operację przygotowano pod względem propagandowym, m.in. bojownicy ogłosili, że wejście na teren obwodu zostało przeprowadzone na prośbę mieszkańców obwodu, aby bronić cywili przed rosyjską armią, która niedawno zbombardowała Biełgorod[5].

Pojawiły się też liczne nagrania publikowane przez samych mieszkańców obwodu, co pogłębiało panikę. Rząd centralny Rosji oficjalnie zareagował dopiero kilka godzin po władzach lokalnych, pogłębiając chaos[5].

Spory co do zakończenia[edytuj | edytuj kod]

Według strony putinowskiej, siły RKO i Legionu Wolność Rosji wycofały się 24 maja. 25 maja na kanale telegramowym RKO pojawił się post, ogłaszający PONOWNE wyzwolenie utraconych wczoraj terenów. RKO zaprzeczył, aby kiedykolwiek wycofywał się na Ukrainę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Russia says it crushes cross-border incursion by 'Ukraine nationalists', Reuters 2023-05-23.
  2. Edna Mohamed, Dalia Hatuqa, Russia-Ukraine updates: Belgorod attackers ‘pushed back’, AlJazeera, 2023-05-23.
  3. a b Legion „Wolność Rosji” przekroczył granicę. Gubernator obwodu ogłosił „reżim operacji antyterrorystycznej”, Onet Wiadomości, 22 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  4. a b c d e f g Przeciwnicy Putina sieją popłoch w Rosji. Co tak naprawdę dzieje się w Biełgorodzie, Onet Wiadomości, 23 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  5. a b c d e f g Ukraińska wojna psychologiczna. Zamarkowali cios jak wytrawny bokser, www.newsweek.pl [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  6. a b Akcja dywersyjna w Rosji. Ekspert: oto główny cel operacji, Onet Wiadomości, 24 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  7. a b Starcia pod Biełgorodem. Rosjanie zostawili wymowny napis [WIDEO], Onet Wiadomości, 23 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  8. Strach padł na Rosjan. Nocne wybuchy w Biełgorodzie [WIDEO], Onet Wiadomości, 23 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (pol.).
  9. a b Panika w kolejnym obwodzie Rosji. „Wyzwoliciele są blisko”, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2023-05-24] (pol.).