HMMWV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Humvee)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
High-mobility multipurpose wheeled vehicle
Ilustracja
Humvee należący do US Marine Corps
Inne nazwy HMMWV
Producent AM General
Okres produkcji od 1983
Dane techniczne
Segment samochód terenowy
Silniki 6,2 l V8 Detroit Diesel
6,5 l V8 Detroit Diesel
6,5 l V8 Detroit Diesel Turbocharged
Skrzynia biegów 3L80 – automatyczna 3-biegowa Turbo Hydra-Matic
4L80-E – automatyczna 4-biegowa sterowana elektronicznie
Napęd stały 4 × 4
Długość 4,6 m
Szerokość 2,1 m
Wysokość 1,4–1,8 m
Masa własna od 2340 kg
Zbiornik paliwa 100 litrów (26 galonów amerykańskich)
Liczba miejsc 4 + 1
Dane dodatkowe
Pokrewne Hummer H1

HMMWV (od ang. high-mobility multipurpose wheeled vehicle, wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności), potocznie Humveesamochód terenowy opracowany dla armii Stanów Zjednoczonych przez AM General (firmę wywodzącą się z Willys-Overland Motors). Później zaczęto produkować go w wersji cywilnej Hummer.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze pojazdu

Wstępny projekt wielozadaniowego samochodu terenowego opracowanego dla armii Stanów Zjednoczonych powstał w 1979 roku. Oznaczono go jako M998 High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle. Miał on zastąpić pojazdy typu M151 i inne, starsze, pozostałe jeszcze w służbie lekkie pojazdy taktyczne. Po wygranym przetargu w 1983 rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji, do której doszło w 1985 roku. Na świecie samochód jest obecnie używany w wielu armiach (w Europie przez, między innymi, wojska szwajcarskie, łotewskie, polskie, ukraińskie i czeskie) oraz jednostkach ratowniczych, policyjnych i straży pożarnej.

Chrzest bojowy odbył się w czasie interwencji w Panamie, lecz świat poznał go dopiero podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. W 2008 roku siły zbrojne USA używały 126 tysięcy samochodów rodziny HMMWV[1].

Od 2004 roku używane są także w ograniczonej liczbie w Wojsku Polskim – początkowo otrzymano w ramach pomocy od USA 217 samochodów kilku modeli w wersji nieopancerzonej[2]. Samochody tej rodziny używane były następnie m.in. w składzie polskich kontyngentów w Iraku i Afganistanie.

Sprzedaż luksusowych, cywilnych wersji – pod nazwą Hummer H1 – rozpoczęła się w 1992 roku. Sześć lat później AM General sprzedał prawa do marki koncernowi General Motors, który przemianował oryginalną nazwę auta na Hummer H1.

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

HMMWV w wersji ambulansowej (M997)
HMMWV wyposażony w wyrzutnię BGM-71 TOW

Charakteryzuje się stałym napędem na cztery koła, oparciem konstrukcji na stalowej ramie, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany jest układ elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto posiada otwieraną „wyciętą” tylną część wozu, co ułatwia załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych.

W wersji wojskowej jest to samochód zdolny do przewożenia czterech żołnierzy, niewielkiego ładunku oraz ciągnięcia niewielkiego działa. Może być wyposażony w karabin maszynowy Browning M2 HB, granatnik automatyczny Mk 19 lub wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW (montowaną na obrotnicy w dachu nadwozia). Pojazd stosuje się jako transporter piechoty, pojazd lekkiego wsparcia oraz jako sanitarkę. Pojazd HMMWV wykorzystano też w systemie M1097 Avenger jako samobieżną wyrzutnię rakietowych pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger. Od 2005 roku na wielu z amerykańskich pojazdów tego typu montuje się systemy uzbrojenia CROWS, pozwalające na zdalne sterowanie bronią z wewnątrz pojazdu, co zwiększa bezpieczeństwo obsługującego ją strzelca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mateusz Multarzyński. Humvee wiecznie żywy?. „Nowa Technika Wojskowa”. 5/2008, s. 35, maj 2008. Warszawa: Magnum-X. 
  2. Tomasz Wachowski. Pierwsze HMMWV już w Polsce. „Nowa Technika Wojskowa”. 10/2004, s. 23, październik 2004. Warszawa: Magnum-X.