Humvee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle
Humvee należący do US Marine Corps
Humvee należący do US Marine Corps
Inne nazwy HMMWV
Producent AM General
Okres produkcji od 1983
Dane techniczne
Segment samochód terenowy
Silniki 6,2 l V8 Detroit Diesel,
6,5 l V8 Detroit Diesel,
6,5 l V8 Detroit Diesel Turbocharged
Skrzynia biegów 3L80 – 3 biegowy automat turbo-hydromatic,
4L80-E – 4 biegowy automat sterowany elektronicznie
Rodzaj napędu stały 4×4
Długość 4,6 m
Szerokość 2,1 m
Wysokość 1,4–1,8 m
Masa własna od 2340 kg
Poj. zbiornika paliwa 26 US gal/100 l
Liczba miejsc 4+1
Dane dodatkowe
Pokrewne Hummer H1

HMMWV (ang. High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle, wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności), potocznie Humveesamochód terenowy opracowany dla armii Stanów Zjednoczonych przez AM General Corporation (firmę wywodzącą się z Willys-Overland Motors). Później zaczęto produkować go w wersji cywilnej.

Historia[edytuj]

Wnętrze pojazdu

Wstępny projekt wielozadaniowego samochodu terenowego opracowanego dla armii Stanów Zjednoczonych powstał w 1979 roku. Oznaczono go jako M998 High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle. Miał on zastąpić pojazdy typu M151 i inne, starsze, pozostałe jeszcze w służbie lekkie pojazdy taktyczne. Po wygranym przetargu w 1983 rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji, do której doszło w 1985 roku. Samochód jest obecnie używany przez wiele armii świata (w Europie używa ich m.in. szwajcarska, łotewska, polska, ukraińska i czeska), jednostki ratownicze, policyjne i straży pożarnej.

Chrzest bojowy odbył się w czasie interwencji w Panamie, lecz świat poznał go dopiero podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Sprzedaż luksusowych, cywilnych wersji pod nazwą Hummer H1 rozpoczęła się w 1992 roku. Sześć lat później AM General sprzedała prawa do marki koncernowi General Motors, który przemianował oryginalną nazwę auta na Hummera H1.

Opis techniczny[edytuj]

HMMWV w wersji ambulansu (M997)
HMMWV wyposażony w wyrzutnię BGM-71 TOW

Charakteryzuje się stałym napędem na 4 koła, oparciem konstrukcji na stalowej ramie, niezależnym zawieszeniem wszystkich kół, dużą zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, wodoszczelnością całej konstrukcji. Opcjonalnie montowany jest system elektronicznej regulacji ciśnienia w oponach. Ponadto posiada otwieraną wyciętą tylną część wozu, co ułatwiało np. załadunek zaopatrzenia, piechoty oraz rannych.

W wersji wojskowej jest to samochód zdolny do przewożenia czterech żołnierzy, niewielkiego ładunku oraz ciągnięcia niewielkiego działa artyleryjskiego bądź przeciwlotniczego. Może być wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2 HB, granatnik automatyczny Mk 19 lub wyrzutnię ppk BGM-71 TOW (montowane na obrotnicy w dachu nadwozia). Pojazd stosuje się jako transporter piechoty, pojazd lekkiego wsparcia oraz jako sanitarkę. Pojazd HMMWV wykorzystano też w systemie M1097 Avenger jako samobieżną wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych FIM-92 Stinger. Od 2005 roku na wielu z amerykańskich pojazdów tego typu montuje się systemy uzbrojenia CROWS, pozwalające na zdalne sterowanie bronią z wewnątrz pojazdu, co zwiększa bezpieczeństwo obsługującego ją strzelca.