Zamieszki w Odessie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamieszki w Odessie
prorosyjski separatyzm na Ukrainie
Ilustracja
Spalony budynek związków zawodowych w Odessie pod koniec maja 2014
Czas

2 maja 2014

Miejsce

Odessa

Terytorium

Ukraina

Wynik

spalenie budynku związków zawodowych i śmierć 48 osób,
ustanie prorosyjskich demonstracji w Odessie

Strony konfliktu
Zwolennicy jedności Ukrainy[1] Antymajdan
Siły
1200 demonstrantów i kibiców z Odessy,
600 kibiców z Charkowa
300 demonstrantów
Straty
2 zabitych 46 zabitych
Położenie na mapie Odessy
Mapa konturowa Odessy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie obwodu odeskiego
Mapa konturowa obwodu odeskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia46°27′56,5927″N 30°44′35,5205″E/46,465720 30,743200

Zamieszki w Odessie – wydarzenia, które miały miejsce w Odessie 2 maja 2014 roku jako pokłosie sytuacji na Ukrainie po rewolucji Euromajdanu.

Przebieg wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

2 maja 2014 o godz. 14:00 w Odessie rozpoczął się pochód zwolenników jedności Ukrainy z udziałem kibiców Czornomorcia Odessa i Metalista Charków[2]. Jednocześnie aktywiści Antymajdanu zbierali się na Prospekcie Aleksandrowskim. Manifestacja Antymajdanu została zaatakowana o 14:40 przez mężczyznę o nieustalonej tożsamości, który strzelał z broni pneumatycznej[3]. Następnie demonstranci Antymajdanu zaatakowali kibiców. W czasie ataku użyto broni palnej[3]. W gwałtownych starciach ulicznych zginęły cztery osoby[4].

Wieczorem ukraińscy nacjonaliści i bojownicy Prawego Sektora obrzucali koktajlami Mołotowa namioty rozstawione przez działaczy Antymajdanu na Kulikowym Polu otaczającym budynek związków zawodowych w Odessie[3]. Od ognia i w rezultacie brutalnych pobić zginęło osiem osób[4]. Według relacji naocznych świadków milicja nie reagowała na te wydarzenia, choć stała tuż obok[3]. Po rozbiciu obozowiska na Kulikowym Polu demonstranci Antymajdanu wycofali się do budynku związku zawodowych, który został podpalony przez ukraińskich nacjonalistów. Spowodowało to wybuch pożaru, w którym 31 osób zginęło w płomieniach, a 11 zabiło się po skoku z okna na trzecim lub czwartym piętrze[4]. Straż pożarna dotarła na miejsce dopiero po pół godzinie od otrzymania zgłoszenia, pomimo że remiza znajduje się bardzo blisko obiektu[3].

W trakcie walk na Prospekcie Aleksandrowskim, Kulikowym Polu i pożaru budynku związków zawodowych zginęło łącznie 48 osób, w tym 46 aktywistów Antymajdanu. 247 osób odniosło rany[5], aresztowano 123[5]. W związku z wydarzeniami w Odessie, w mieście wprowadzono trzydniową żałobę[6][7][8].

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Dzień później w Odessie doszło do marszu poparcia dla separatyzmu. Dwutysięczny tłum skandował: „Rosja!”, „Odessa to rosyjskie miasto” i „Odessy – nie wybaczymy”. W mieście wywieszono flagi Donieckiej Republiki Ludowej[potrzebny przypis]. Milicja zwolniła 67 aresztowanych osób 4 maja, po tym, jak napastnicy staranowali bramę i wybili kamieniami okna w komendzie miejskiej, a demonstranci otoczyli budynek[9]. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, zamieszki w Odessie nadzorowały grupy dywersyjne z Rosji i finansowane przez ekipę obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]