Rajmund Nonnat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Rajmund Nonnat
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1204
Portello, Hiszpania

Data i miejsce śmierci

26 sierpnia 1240
Cardona, Hiszpania

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

5 listopada 1625
przez Urbana VIII(zatwierdzenie kultu)

Kanonizacja

1657
Rzym
przez Aleksandra VII

Wspomnienie

31 sierpnia

Patron

położne, kobiety w ciąży, dzieci, narodziny dziecka

Święty Rajmund Nonnat (ur. 1204 r. w Portello w Hiszpanii, zm. 26 sierpnia 1240 r. w Cardonie w Hiszpanii) – święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Życie i działalność Rajmunda znane są niemal wyłącznie z późniejszych, często sprzecznych ze sobą przekazów hagiograficznych, których wartość historyczna jest dyskusyjna[1]. Według większości z nich urodził się w Portello w Katalonii w styczniu lub lutym 1204 roku. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, kiedy jego matka zmarła w czasie porodu – stąd właśnie pochodziło jego nazwisko (łac. nonnatus – nienarodzony). W wieku około 20 lat wstąpił do zakonu mercedariuszy, który zajmował się wykupem chrześcijan z rąk Maurów. W 1224 roku przyjął święcenia kapłańskie i został mistrzem swojego zakonu. Odbył cztery podróże do Afryki Północnej, by realizować swoje dzieło (1226, 1229, 1232, 1236). Podczas ostatniej z nich zabrakło mu pieniędzy na wykup wszystkich niewolników. Oddał się więc w niewolę, aby uwolnić jeszcze jednego niewolnika.

Przez około 3 lata był w niewoli u Maurów. Przebito mu wargi, by nie mógł głosić Ewangelii współwięźniom. W końcu zebrano za niego okup i w 1239 roku wrócił do rodzinnej Hiszpanii, gdzie zmarł w następnym roku w ostatnią niedzielę sierpnia (26 sierpnia 1240).

Przypisuje mu się liczne cuda, zarówno za życia, jak i po śmierci.

Domniemana promocja kardynalska[edytuj | edytuj kod]

W historiografii i hagiografii od XVI wieku podaje się, że krótko przed śmiercią Rajmund został wezwany do Rzymu przez papieża Grzegorza IX, który mianował go kardynałem-diakonem San Eustachio, jednak nie dotarł do Wiecznego Miasta, umierając w podróży. Włoski historyk Agostino Paravicini Bagliani wykazał jednak, że teza ta oparta jest na błędnym odczytaniu kilku współczesnych dokumentów, które w rzeczywistości odnoszą się do Roberta Somercote, kardynała S. Eustachio 1238-41[2].

Kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

Rajmund Nonnat został ogłoszony świętym w 1657 roku przez papieża Aleksandra VII.

Święto i kult[edytuj | edytuj kod]

W roku 1969 kult świętego został zredukowany do statusu lokalnego. Jego święto obchodzi się 31 sierpnia.

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

Jest on patronem położnych, kobiet w ciąży i dzieci. Modli się do niego również przed narodzinami dziecka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Raimundus Nonnatus – Ökumenisches Heiligenlexikon [online], www.heiligenlexikon.de [dostęp 2017-11-26] (niem.).
  2. Błąd ten wynikał po części z powszechnie stosowanej w średniowiecznych dokumentach praktyki skracania imion do inicjałów lub kilku liter. W tym przypadku w oryginalnych dokumentach widniało R. cardinalis tt. S. Eustachii. Szesnastowieczni historycy, którzy zaczęli prowadzić systematyczne badania archiwów papieskich, zaproponowali identyfikację tego kardynała jako Rajmunda Nonnata jedynie w formie hipotezy, która mimo braku dowodów przyjęła się w historiografii, i nie obaliło jej nawet dość szybkie ustalenie istnienia w tym samym czasie kardynała Roberta Somercote. Jeszcze w początkach XX wieku Konrad Eubel (op.cit., s. 6 i 49) przyjmował istnienie w 1240 roku dwóch kardynałów kościoła S. Eustachio. Zob. Paravicini Bagliani, s. 534-535.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hallam E., Święci w naszym życiu. Patroni spraw trudnych, radosnych i zwyczajnych., wyd. KDC, Warszawa 2005.
  • Konrad Eubel Hierarchia Catholica Medii Aevi, vol. I-II, 1913
  • Paravicini Bagliani A., Cardinali di Curia e "familae" cardinalizia dal 1227 al 1254, Padwa 1972, cz. II, s. 534-535

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]