Franciszek de Montmorency Laval

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Franciszek de Montmorency Laval
François de Laval
wikariusz apostolski
biskup
François de Laval - Project Gutenberg eText 17174.jpg
Data urodzenia 30 kwietnia 1623
Montigny-sur-Avre (Francja)
Data śmierci 6 maja 1708
Québec (Kanada)
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 22 czerwca 1980
przez Jana Pawła II
Data kanonizacji 3 kwietnia 2014
Watykan
przez Franciszka
Wspomnienie 6 maja
Coat of Arms of Saint François-Xavier de Montmorency-Laval, Bishop.svg

Franciszek de Montmorency Laval, właśc. fr. François de Laval (ur. 30 kwietnia 1623 w Montigny-sur-Avre we Francji, zm. 6 maja 1708 w Québecu w Kanadzie) – francuski ksiądz, pierwszy wikariusz apostolski Nowej Francji i pierwszy biskup diecezji Québec, święty Kościoła rzymskokatolickiego.

Franciszek pochodzi z jednej z najpotężniejszych, arystokratycznych rodzin francuskich de Laval. Otrzymał gruntowne wykształcenie w kolegium jezuickim i w 1647 i został księdzem. Choć, ze względy na rodzinne koneksje, dostępne mu były najwyższe zaszczyty francuskiego Kościoła, marzeniem jego było zostać misjonarzem. Dlatego też skorzystał z okazji wyjazdu do misji w Nowej Francji (dzisiejsza Kanada). W 1658 został mianowany pierwszym wikariuszem apostolskim Nowej Francji. Rok później przybył do Nowego Świata by objąć swą misję.

W 1674 po podniesieniu wikariatu apostolskiego Nowej Francji do rangi diecezji i zmiany nazwy na diecezja Quebec został w niej biskupem. W czasie swej posługi dokonał podziału administracyjnego diecezji na szereg parafii oraz ufundował seminarium duchowne w Quebecu, które w 1852 przekształciło się w Université Laval. François de Laval z racji swej pozycji był członkiem rady kolonii, w której często reprezentował odmienne poglądy niż Gubernatorowie Nowej Francji. Sytuacja taka prowadziła do częstych konfliktów. Jako że Laval posiadał silne poparcie we Francji, konflikty te kończyły się częstymi zmianami na stanowisku Gubernatora.

Laval, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, opuścił kolonię w 1688 rezygnując jednocześnie z biskupstwa.

Zmarł 6 maja 1708 roku.

Kult

22 czerwca 1980 został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II[1]. 3 kwietnia 2014 papież Franciszek włączył go w poczet świętych poprzez kanonizację równoważną[2].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]


Poprzednik
powołanie biskupstwa
Template-Bishop.svg Biskup Quebec
1674 - 1688
Template-Bishop.svg Następca
Jean Baptiste de La Croix