Mikołaj Tavelić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Mikołaj Tavelić (OFM)
Nikola Tavelić
męczennik
Ilustracja
Witraż w Rijece
Data i miejsce urodzenia

ok. 1340
Szybenik

Data i miejsce śmierci

14 listopada 1391
Jerozolima

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1889
przez Leona XIII

Kanonizacja

21 czerwca 1970
Rzym
przez Pawła VI

Wspomnienie

14 listopada

Atrybuty

habit franciszkański, palma

Patron

narodu chorwackiego

Szczególne miejsca kultu

Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

Mikołaj Tavelić, właśc. Nikola Tavelić (ur. ok. 1340 w Szybeniku, zm. 14 listopada 1391 w Jerozolimie) – chorwacki franciszkanin, męczennik, misjonarz, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z Martyrologium rzymskim urodził się w Szybeniku w środkowej Dalmacji w Chorwacji; niektóre źródła podają miejscowość Stankovci. W 1365 wstąpił do zakonu franciszkanów, a następnie, na skutek prośby Grzegorza XI udał się do Bośni jako duszpasterz. Tam przez 12 lat skutecznie szerzył naukę o Chrystusie. W 1384 udał się wraz z trzema współbraćmi do Ziemi Świętej na misje, gdzie opiekował się miejscami kultu oraz przybywającymi pielgrzymami. 11 listopada 1391 udał się wraz z pozostałymi misjonarzami do muzułmańskiego meczetu w Jerozolimie, aby głosić słowo Boże. Brutalnie pobici zostali zaprowadzeni przed sąd (kadi), który skazał zakonników na śmierć. Wyrok został wykonany 14 listopada niedaleko Bramy Dawida.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronem Chorwatów, czczony jako obrońca narodu.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 14 listopada.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Kult Mikołaja Tavelicia był żywy już od momentu jego męczeńskiej śmierci, szczególnie w Szybeniku oraz w zakonie franciszkańskim.
W 1880 roku bp Antun Josip Fosco rozpoczął starania o beatyfikację. Nastąpiła ona dziewięć lat później, a dokonał jej dla diecezji Szybenik papież Leon XIII.

W 1898 roku kult błogosławionego Mikołaja zatwierdzono oficjalnie w zakonie franciszkańskim, a dwa lata później dla kościołów w Ziemi Świętej.

Uroczysta kanonizacja, w obecności 20 tysięcy pielgrzymów z Chorwacji, miała miejsce 21 czerwca 1970 roku w Rzymie. Dokonał jej papież Paweł VI.

Mikołaj Tavelić jest pierwszym świętym pochodzącym z Chorwacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]