Gertruda z Helfty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Gertruda z Helfty (OSB)
Gertrud von Helfta
dziewica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1256
Turyngia

Data i miejsce śmierci

13 lub 17 listopada 1302
Helfta (k. Eisleben)

Czczona przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1732
przez Klemensa XII

Wspomnienie

16 i 17 listopada (rejony niemieckojęzyczne)

Atrybuty

Serce Jezusowe, książka, krzyż

Patronka

Peru i Tarragony, parafii i kościołów

Gertruda z Helfty, Święta Gertruda znana także jako Gertruda Wielka, niem. Gertrud von Helfta (ur. 6 stycznia 1256 w Turyngii, zm. 13 lub 17 listopada 1302 w Helfcie k. Eisleben) – mniszka benedyktyńska, jedna z największych mistyczek średniowiecznych i najwybitniejszych postaci w historii Kościoła[1], dziewica i święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gertruda urodziła się 6 stycznia 1256 roku w niemieckiej Turyngii. Prawdopodobnie została wcześnie sierotą. Została oddana do klasztoru benedyktynek w Helfcie koło Eisleben (powiat Mansfelder Land), w wieku 5 lat. Mimo oficjalnej nazwy ośrodek w Helfcie był kojarzony z cysterkami z powodu stosowanej reguły, nie podlegał jednak cysterskiej jurysdykcji[2]. Poziom nauczania w opactwie był wysoki, toteż Gertruda uzyskała gruntowne wykształcenie humanistyczne i teologiczne. Szczególnie interesowała się literaturą i filozofią.

Widzenia świętej rozpoczęły się, gdy miała 26 lat. 27 stycznia 1281 roku przeżyła swoje mistyczne zaślubiny. Liczne objawienia i proroctwa spisała w książce Objawienia. Zaczęła czytać Pismo Święte, zgłębiała dzieła św. Augustyna, św. Grzegorza Wielkiego i św. Bernarda z Clairvaux. Chcąc być podobna do Jezusa umartwiała się oraz zadawała sobie rozmaite pokuty. Zmarła mając 46 lat.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Gertruda zostawiła po sobie pisma, m.in. Ćwiczenia duchowe, Modlitwy oraz Listy. Zredagowała także księgę swojej mistrzyni Mechtyldy z Hackeborn. Obie mistyczki były często mylnie uważane za rodzeństwo, gdyż ta ostatnia była młodszą siostrą Gertrudy z Hackeborn.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Święta Gertruda jest patronką parafii i kościołów, m.in. archikatedry i diecezji utrechckiej, starokatolickiej parafii św. Gertrudy w Utrechcie w Holandii, kościoła w Krakowie i Tarnobrzegu oraz drugą patronką diecezji magdeburskiej w Niemczech.

Jest również patronką Peru w Ameryce Południowej i Tarragony w Hiszpanii.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Kult świętej, na prośbę króla polskiego Augusta II Mocnego, rozciągnął na cały Kościół Klemens XII w 1732 roku.

Dzień obchodów

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 16 listopada.

W zakonach cystersów, trapistów i niemieckojęzycznych rejonach dzień pamięci przypada 17 listopada.

Relikwie

Jej relikwie zostały zniszczone w 1346 roku.

Ikonografia

W ikonografii przedstawiana jest w stroju ksieni, z krzyżem lub pastorałem w ręku, mimo że Gertruda nigdy tego urzędu ani godności nie piastowała. Jest to wynik częstego mylenia mniszki z żyjącą w tamtym czasie Gertrudą z Hackebornu, ksienią klasztoru w Helfcie.

Atrybutami są: Serce Jezusowe, książka, krzyż.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick de Laubier, Św. Gertruda z Helfty (1256 - 1302). voxdomini.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-11-29)]. – polskie tłumaczenie z „Stella Maris” nr 335 na „Vox Domini”
  2. Gertruda Wielka z Helfty na Deon.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]