Dionizy (Porubaj)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dionizy
Pietr Porubaj
biskup kasimowski i sasowski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 1 października 1975
Riazań
biskup kasimowski i sasowski
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia kasimowska
Śluby zakonne 28 sierpnia 2000
Diakonat 27 marca 1999
Prezbiterat 2006
Nominacja biskupia 5 października 2011
Sakra biskupia 27 listopada 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 27 listopada 2011
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Narodzenia Matki Bożej
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Paweł (Ponomariow), Józef (Makiedonow), Sergiusz (Czaszyn), Sawa (Wołkow), Ignacy (Dieputatow)

Dionizy, imię świeckie Pietr Nikołajewicz Porubaj (ur. 1 października 1975 w Riazaniu) – rosyjski biskup prawosławny.

Pochodził z rodziny urzędniczej. Ukończył szkołę średnią nr 5 w Riazaniu, po czym podjął studia na państwowym uniwersytecie pedagogicznym im. Jesienina w Riazaniu. Jako student V roku podjął pracę nauczyciela historii w szkole średniej nr 7 w Riazaniu. W 1997 ukończył studia, uzyskując prawo wykonywania zawodu nauczyciela historii i języka angielskiego. Od września 1998 żył w monasterze św. Jana Teologa w Poszczupowie. Był hipodiakonem biskupa szackiego Józefa, wikariusza eparchii riazańskiej, w latach 1998–2001 zaocznie uczył się w szkole duchownej w Riazaniu. 27 marca 1999 biskup Józef wyświęcił go na diakona.

28 sierpnia 2000 przełożony monasteru św. Jana Teologa, archimandryta Abel, przyjął od niego wieczyste śluby mnisze z imieniem Dionizy na cześć św. Dionizego Areopagity. W latach 2002–2009 był studentem zaocznym Moskiewskiej Akademii Duchownej. Od 2006 był dziekanem monasteru św. Jana Teologa. W tym samym roku arcybiskup riazański i kasimowski Paweł wyświęcił go na hieromnicha. W 2007 został przełożonym monasteru w Poszczupowie. W 2009 otrzymał godność igumena.

Od 2004 wykłada teologię na wydziale filologii rosyjskiej i kultury narodowej uniwersytetu w Riazaniu, od 2006 także historię Kościoła w seminarium duchownym w Riazaniu.

5 października 2011 otrzymał nominację na biskupa kasimowskiego i sasowskiego, pierwszego ordynariusza nowo powołanej eparchii. W związku z tym otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia miała miejsce w soborze Narodzenia Matki Bożej w kompleksie monasteru Poczęcia św. Anny w Moskwie, z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, riazańskiego i kasimowskiego Pawła, biskupów iwanowo-wozniesieńskiego i kineszemskiego Józefa, sołniecznogorskiego Sergiusza, woskriesienskiego Sawy, szachtyńskiego i millerowskiego Ignacego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup kasimowski
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd