Richard Todd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Todd
Ilustracja
Richard Todd w filmie Trema
Imię i nazwisko Richard Andrew Palethorpe-Todd
Data i miejsce urodzenia 11 czerwca 1919
Dublin
Data i miejsce śmierci 3 grudnia 2009
Grantham
Zawód aktor
Współmałżonek

Virginia Mailer (1970-1992)
Catherine Grant-Bogle (1949-1970)

Lata aktywności 1938-2007

Richard Andrew Palethorpe-Todd (ur. 11 czerwca 1919 w Dublinie, zm. 3 grudnia 2009 w Grantham) – brytyjski aktor i zawodowy żołnierz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Richard Todd urodził się w Dublinie jako syn Andrew Williama Palethorpe’a Todda, brytyjskiego oficera, który otrzymał powołanie do reprezentacji w rugby podczas I wojny światowej.

Później przeprowadzili się do Devon, gdzie Richard uczęszczał do Shrewsbury School. Karierę aktorską rozpoczął w regionalnych teatrach, współzałożył również Dundee Repertory Theatre w 1939 roku.

Podczas II wojny światowej Todd służył w King’s Own Yorkshire Light Infantry, brał udział wraz z 6 Brytyjską Dywizją Powietrznodesantową w zdobyciu Mostu Pegaza. Dowódcą kompanii D był Major John Howard. Todd w 1962 roku wcielił się w postać majora w filmie The Longest Day.

Po wojnie wrócił do Anglii gdzie pracował w Repertory Theatre. W 1948 roku wystąpił w filmie Porywcze serce u boku Ronalda Reagana i Patricii Neal. Za rolę zostaje nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Później pojawił się w filmie The Dam Busters w roli komandora Guya Gibsona, wcześniej jednak wcielał się w inne role historyczne takie jak Robin Hood czy Rob Roy. Todd był również jednym z pierwszych aktorów wybranych do roli Jamesa Bonda w filmie Doktor No, lecz rolę ostatecznie dostał Sean Connery.

W 1953 roku na potrzeby Teatru Telewizji BBC wcielił się w rolę Heathcliffa w adaptacji Wichrowych Wzgórz. W 1964 roku był przewodniczącym jury na MFF w Berlinie. Rok później zagrał w filmie Operacja Kusza u boku Sophii Loren. W późniejszych latach występował głównie w serialach telewizyjnych, w teatrze i w radio.

W 2002 roku został odznaczony tytułem Disney Legends.

Cierpiał na raka, zmarł we śnie 3 grudnia 2009 roku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Todd miał dwie żony. Z pierwszą Catherine Grant-Bogle, rozwiódł się po 21 latach małżeństwa (1949–1970). Catherine urodziła mu dwoje dzieci, m.in. syna Petera (zm. 2005). Drugą żonę Virginię Mailer poślubił w 1970. Jednak i to małżeństwo zakończyło się rozwodem, para ostatecznie się rozeszła w 1992. Virginia ze związku z Richardem urodziła dwoje dzieci, m.in. syna Seamusa Palethorpe-Todda (1977–1997).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]