John Saxon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Saxon
Ilustracja
John Saxon w 2014 roku
Imię i nazwisko Carmine Orrico
Data i miejsce urodzenia 5 sierpnia 1935
BrooklynNowy Jork w stanie Nowego Jorku, USA
Zawód aktor
Lata aktywności od 1955
Strona internetowa

John Saxon, właśc. Carmine Orrico (ur. 5 sierpnia 1935 na Brooklynie w Nowym Jorku, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zdobywca nagrody Złotego Globu w nieistniejącej już kategorii najlepsza wschodząca gwiazda – aktor (1958). Znany powszechnie z roli Ropera w filmie Wejście smoka (1973) oraz porucznika Dona Thomspona w horrorach z serii Koszmar z ulicy Wiązów.

Życiorys[edytuj]

Pochodzi z rodziny włosko-amerykańskiej. Syn Anny (z d. Protettore) i Antonia Orrico robotnika portowego. Studiował w brooklińskiej New Utrecht High School, którą ukończył w 1953 roku. Równocześnie uczęszczał na zajęcia aktorskie Stelli Adler. Jednocześnie imał się różnych zajęć, aby podreperować swój budżet, m.in. był modelem. Jego zdjęcia zwróciły uwagę „łowcy talentów” Henry Wilsona, który zaproponował go wytwórni Uniwersal. W wieku 16 lat przybył do Hollywood i zmienił nazwisko na John Saxon. Zadebiutował w roku 1955 w młodzieżowym filmie Na swobodzie (Running Wild). Rok później (1956) rola gracza baseballowego w filmie Moment nieuwagi (The Unguarded Moment) przyniosła mu sławę i uznanie. Przez kolejne kilka lat występował w całej serii lekkich filmów przeznaczonych dla młodego widza, w których partnerowały mu popularne ówcześnie gwiazdki: Sandra Dee, Luana Patten, Judy Meredith, Debbie Reynolds. Jeden z nich trafił także na polskie ekrany – Mr. Hobbs na urlopie (Mr. Hobbs Takes a Vacation) z 1962 roku, w którym partnerowała mu Valerie Varda. W tym samym roku, w filmie wojennym War Hunt, zagrał swoją pierwszą rolę dramatyczną, w którym wystąpił u boku Roberta Redforda. Pod koniec lat 60., skuszony przez włoską wytwórnię Cinecittà zaczął grywać w intratnych aczkolwiek mało ambitnych filmach klasy „B”. Były to głównie horrory i spaghetti westerny. Doprowadziły one do marginalizacji aktora na głównym rynku amerykańskim. Zmieniło się to po wejściu na ekrany kultowego dziś Wejścia smoka, gdzie aktor wystąpił u boku Bruce’a Lee, u którego przedtem brał lekcje sztuk walki. Dużą popularność zyskał w kasowym hicie Koszmar z ulicy Wiązów. Nie zaniedbywał również ekranu TV. Można go było oglądać w tak znanych serialach jak Kung-fu, Dynastia, Doktor Kildare czy CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas.

Będąc aktywnym zawodowo od blisko 60 lat i mając na koncie ponad 200 ról filmowych i telewizyjnych jest aktorem znanym i rozpoznawalnym na całym świecie.

Wybrana filmografia[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Portrety na Życzenie. John Saxon. „Film”. nr 6/1962 (1987-02-08). Warszawa: RSW „Prasa-Książka- Ruch”. ISSN 0137-463X. 
  • John Saxon. T. 15: Kolekcja Alfred Hitchcock Przedstawia. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., listopad 2009, s. 9. ISBN 978-83-252-0755-7.

Linki zewnętrzne[edytuj]