Sacrifice (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sacrifice
Producent Shiny Entertainment
Wydawca Windows: Interplay
Macintosh: MacPlay
Dystrybutor CD Projekt
Kompozytor Kevin Manthei
Aktualna wersja Windows: v0678.05.21
Macintosh: 1.01
Data wydania Windows:
Świat: 17 listopada 2000
POL: 30 stycznia 2001
Macintosh:
Świat: 14 grudnia 2001
Gatunek RTS[1]
Tryby gry Gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Macintosh
Nośniki CD
Wymagania

Pentium II 300 MHz (zalecany Pentium III 450 MHz), 128 MB pamięci RAM, CD-ROM 4x, karta graficzna 16 MB, karta dźwiękowa zgodna z DirectX, Windows 95

Kontrolery klawiatura, mysz

Sacrifice – gra RTS opracowana przez Shiny Entertainment i wydana przez firmę Interplay w 2000 roku.

Opis gry i fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry zaczyna się zaraz po zakończeniu Świętej Wojny, w której stwórca został pokonany, a o zajęcie jego miejsca rozpoczęło walkę pięć bóstw: ziemi – James, powietrza – Stratos, ognia – Pyro, wojny i śmierci – Charnel oraz bogini życia – Persefona. Od tej pory cała ziemia ogarnięta jest nieustanną, okrutną walką, a żadna ze stron nie może zdobyć przewagi w tym konflikcie. W tej trudnej sytuacji gracz wkracza do akcji i tylko od jego wyboru zależeć będzie, która ze stron przechyli na swoją szalę zwycięstwo. W grze może uczestniczyć od jednego do czterech graczy kontrolujących: groźnych magów, armie potworów oraz korzystających z olbrzymiej liczby czarów i inkantacji. Przewodnikiem po grze jest chochlik imieniem Zyzyx.

Bogowie[edytuj | edytuj kod]

  • Persefona - bogini życia, równowagi oraz pokoju i sprawiedliwości. Prowadzi zażarty bój z Pyro, ponieważ ten chce powiększyć rzesze swoich wyznawców atakując jej ziemie oraz profanując ołtarze. Za wszelką cenę chce zaprowadzić sprawiedliwość na świecie. Włada Elysium. Ma dwóch magów: Yogo i Shakti. Wiele lat temu służyła jej także Seerix. W swoich jednostkach ma także smoczycę Sirocco, enta Toldora i gnoma Thestora.
  • Stratos - bóg powietrza, niebios i wiedzy. Kiedy stajemy po jego stronie musimy odnaleźć odpowiedzi na różne tajemnice. Z czasem zostajemy włączeni w jego potajemny plan. Włada Empyreą. Posiada jednego maga - Abraxus, jednak w dziewiątej misji dla Jamesa służy mu także Hachimen. Kiedyś służył mu także centaur Jadugarr. Ma pod władzą lodowego olbrzyma Lorda Surtura i mózgowca Sara Bellę.
  • Pyro - bóg ognia i postępu. Chce zwiększyć grupę swych wyznawców atakując terytorium Persefony. Buduje fabryki oraz Dynamo Pyrodrauliczne dążąc do postępu. Włada Pyroboreą. Jego magami są Ambasador Buta i Cesarzowa Sorcha. Przez krótki czas służył mu Hachimen. Jego ulubionym wynalazcą jest piroman Faestus.
  • James - bóg ziemi, gleby, skał. Za wszelką cenę chce zaprowadzić pokój, chociaż potrafi zaatakować w obronie swoich wyznawców. Włada Glebe. Służą mu Charlotte i Grakkus. Posiada ikaryjczyka Gammela i Sirocco.
  • Charnel - bóg rzezi, śmierci i zniszczenia. Chce on wojny, w której, jak mówi, dowiedzie tego, że tylko on jest jedynym prawdziwym bogiem. Jest załamany zakończeniem Świętej Wojny i tym, że jej nie wygrał. Włada Stygią. Służą mu Acheron, Seerix i Gałgar. Jest przełożonym kosiarza Gangrela i demona Astarotha.
  • Stwórca - wcześniej jedyny bóg, który istniał. Nic o nim nie wiadomo.

Multiplayer[edytuj | edytuj kod]

Sacrifice nastawiona jest przede wszystkim na rozgrywkę wieloosobową, w której każdy z graczy sprawdza jednego maga. Wśród ponad 50 dostępnych czarów ofensywnych i defensywnych znajdują się również takie, które wpływają na pogodę i zmieniają ukształtowanie terenu. Jednak zasadniczą rolę odgrywają czary przywołujące, dzięki którym do walki możemy poprowadzić ponad 50 różnego rodzaju fantastycznych stworzeń. Potyczki rozgrywają się w fantastycznych, trójwymiarowych krajobrazach, a główną zasadą tej wojny jest obrona własnego Ołtarza, dającego magowi siłę. Gdy Ołtarz zostanie zniszczony gracz przegrywa, tracąc wszystko na rzecz zwycięzcy. Dostępny jest nieoficjalny patch umożliwiający grę sieciową w polskiej wersji językowej Sacrifice.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]