Peter Molyneux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Douglas Molyneux
Ilustracja
Peter na University of Southampton
Data i miejsce urodzenia

5 maja 1959
Guildford, Surrey

Zawód, zajęcie

projektant gier komputerowych

Odznaczenia
Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Peter Douglas Molyneux (ur. 5 maja 1959 w Guildford, Surrey) – brytyjski projektant i programista gier komputerowych, odpowiedzialny za znane god games: Dungeon Keeper, Populous, czy Black and White, a także m.in. za gry ekonomiczne, takie jak Theme Park czy The Movies.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1997 Molyneux opuścił studio Bullfrog Productions, aby założyć nowy zespół developerski, Lionhead Studios. Nazwisko Molyneux zostało w 2004 r. umieszczone w AIAS Hall of Fame. W 2005 r. został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego IV klasy (OBE). W marcu 2007 francuski rząd nadał mu tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury. W lipcu 2007 został nagrodzony tytułem doctor honoris causa nauk ścisłych przez University of Southampton.

Chwalony jako jeden z najlepszych i najbardziej pomysłowych developerów gier na świecie[1], Molyneux jest znany również ze zbyt optymistycznych opisów swoich gier, będących w danej chwili w fazie produkcji, a które po wydaniu okazywały się być nieco mniej ambitne. Najbardziej znanym przykładem jest gra Fable, wydana w 2004 z pominięciem wielu aspektów, o których Molyneux wspominał w wywiadach. Po premierze Molyneux publicznie przeprosił za przereklamowanie gry[2]. Jego rola zmieniała się od projektanta i developera do publicysty i producenta wykonawczego. Chociaż użycza swojego nazwiska do promowania kilku ostatnich projektów, Molyneux nie był w rzeczywistości głównym projektantem Fable, The Movies, czy Black & White 2.

6 kwietnia 2006 r. Lionhead Studios zostało kupione przez Microsoft i obecnie jest częścią Microsoft Game Studios. Na E3 2006 Peter Molyneux udzielił kilku wywiadów dla prasy, w których stwierdził, że „teraz kiedy jego Lionhead Studios jest częścią Microsoftu, jest bardziej niezależne, niż kiedy było niezależnym studiem”[3].

W marcu 2009 r. Peter Molyneux został dyrektorem kreatywnym Microsoftu w Europie i pomagał przy pracach nad Kinectem – kontrolerem dla konsoli Xbox 360. 7 marca 2012 r., po ukończeniu Fable: The Journey, Molyneux zrezygnował ze stanowisk w Lionhead Studios i Microsofcie. Wraz z Timem Rancem założył studio 22Cans.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Tytuły współtworzone przez Molyneux to:

Przed powstaniem studia Bullfrog[edytuj | edytuj kod]

Bullfrog Productions[edytuj | edytuj kod]

Lionhead Studios[edytuj | edytuj kod]

22Cans[edytuj | edytuj kod]

Porzucone projekty[edytuj | edytuj kod]

  • Milo and Kate[4]
  • Dungeon Keeper 3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kane Fulton: How Syndicate went from clever AI exercise to murderous cyborg mayhem. techradar, 2015-03-24. [dostęp 2015-10-23]. (ang.).
  2. Molyneux’s apology for Fable’s hype. allboards.lionhead.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-07)].
  3. Kikizo interview.
  4. BBC: Milo & Kate is a tech demo after all.