Siegfried von Feuchtwangen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siegfried von Feuchtwangen
Ilustracja
Wizerunek herbu
wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Okres od 1303
do 1311
Poprzednik Gottfried von Hohenlohe
Następca Karl Bessart von Trier
Dane biograficzne
Data śmierci 5 marca 1311
Miejsce spoczynku katedra w Chełmży
Siegfried von Feuchtwangen w sztuce
Pomnik Siegfrieda von Feuchtwangena w Malborku[1]
Wjazd Siegfrieda von Feuchtwangen do zamku malborskiego, obraz pędzla Karla Wilhelma Kolbego (młodszego) z 1825 roku

Siegfried von Feuchtwangen (zm. 5 marca 1311 w Malborku) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1303–1311.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Frankonii z tego samego rodu, co wielki mistrz Konrad von Feuchtwangen. Nieznane są okoliczności jego wstąpienia do zgromadzenia ani przebieg pierwszych lat służby. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się dopiero w 1298 roku, gdy był już niemieckim mistrzem krajowym i komturem wiedeńskim. Siegfried von Feuchtwangen objął urząd wielkiego mistrza w 1303 roku, po zdymisjonowaniu przez kapitułę generalną Godfryda von Hohenlohe. Natychmiast po wyborze na urząd wielkiego mistrza Siegfried von Feuchtwangen opuścił Prusy, pozostawiając ich zarząd miejscowym komturom. W latach 1303–1309 rezydował w Wenecji, nie zajmując się prawie wcale sytuacją w Państwie Zakonnym nad Morzem Bałtyckim. Uważa się, że jego postępowanie wynikało z pełnej zależności od kapituły oraz bycia faktycznie tylko figurantem wpływowych pruskich mistrzów krajowych Konrada Sacka i Henryka von Plotzke. Pod wpływem wydarzeń związanych z procesem templariuszy i niechęci, jaką darzono w tym czasie na dworach Europy zakony rycerskie, Siegfried von Feuchtwangen w 1309 roku przeprowadził się z Włoch do Prus. Jednocześnie dla zabezpieczenia niezależności i interesów zakonu krzyżackiego przeniósł[2] jego centralę do Malborka. Siegfried von Feuchtwangen zmarł na zamku malborskim w 1311 roku. Pochowany został w katedrze w Chełmży.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Posąg Siegfrieda von Feuchtwangena ustawiony obok trzech innych brązowych figur wielkich mistrzów krzyżackich na dziedzińcu Zamku Średniego w Malborku jest pozostałością po pomniku króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego z 1877 roku, który został zniszczony w 1945 roku. Statua von Feuchtwangena nie ma prawej dłoni, gdyż została ona skradziona wraz z przymocowanym do niej mieczem przez żołnierzy Armii Czerwonej.
  2. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Bizancjum - Wyprawy krzyżowe. T. 18. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2007, s. 212. ISBN 978-83-7425-698-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]