Sonic the Hedgehog (8 bit)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sonic the Hedgehog
Producent Sega
Wydawca Sega
Seria gier Sonic the Hedgehog
Projektant Shinobu Hayashi (programowanie), Ayano Koshiro i Takefuni Yunoue (projekt), Masato Nakamura i Yuzo Koshiro (dźwięk i muzyka)
Data wydania JP: 28 grudnia 1991
Am.Płn.: grudzień 1991
EU: grudzień 1991
Gatunek Gra platformowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Sega Master System, Sega Game Gear
Nośniki kartridż
Kontrolery kontroler konsoli

Sonic the Hedgehog – druga z serii gier Sonic the Hedgehog i pierwsza z Sonikiem jako bohaterem wydana równocześnie na konsole Sega Master System i Sega Game Gear.

Gry wydane na dwie ostatnie konsole różnią się w pewnych szczegółach – w wersji na Game Gear gra posiada bogatszą paletę barw jednak mniejszą rozdzielczość ekranu. Spowodowało to redesign tak postaci (sprite Sonica został nieznacznie zmniejszony i zmieniony) oraz poziomów (niektóre odległości uległy skróceniu, a obiekty przybliżeniu). Mimo dodania nowych badników gra wydaje się być nieco łatwiejszą (niektóre poziomy zostały delikatnie zmienione), na 1 z 6 aktów drugich można zdobyć 1 z 6 szmaragdów, które są w samym kolorze niebieskim.

Gra wiele lat później również pojawiła się jako ukryta mini-gra w Sonic Adventure DX (gdzie umieszczono niemal wszystkie gry z serii wydane na Game Gear jako niespodzianki dostępne po wykonaniu danej misji) oraz w kompilacjach Sonic Mega Collection i Sonic Mega Collection Plus.

Wydana ponownie w grudniu 1999 zarówno w Japonii jak i Ameryce i Europie nie jest tylko portem wersji na Sega Mega Drive, lecz przebudowaną i opracowaną od nowa grą. Z głównych zmian w stosunku do 16-bitowej wersji Sonic the Hedgehog wymienia się przede wszystkim dodatkowe strefy.