The Division Bell: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 37.128.114.36) i przywrócono wersję 37278686 autorstwa Central Casting. Powód: Autorem jest Polly Samson
mNie podano opisu zmian
Linia 19: Linia 19:


== Charakterystyka albumu ==
== Charakterystyka albumu ==
Wydany w [[1994]] roku ''The Division Bell'' jest ostatnim albumem zespołu Pink Floyd oraz drugim nagranym pod wodzą [[David Gilmour|Davida Gilmoura]]. Tematem przewodnim płyty jest komunikacja i kontakt ludzkości. Po raz pierwszy od albumu ''[[Animals]]'' z [[1977]] roku w ''The Division Bell'' realizowano pomysły całego zespołu, a [[Richard Wright (muzyk)|Richard Wright]] skomponował pierwszy od dłuższego czasu utwór – ''Wearing the Inside Out'', w którym zaśpiewał główną partię wokalną. Muzycznie album ten jest powrotem do brzmienia space rocka sprzed ''[[The Dark Side of the Moon]]'', w przeciwieństwie do ostrzejszych albumów ''Animals'' i ''[[The Wall]]''. Większość utworów charakteryzuje się powolnym tempem, nakładającymi się na siebie pasażami instrumentów klawiszowych i długich solówek gitarowych z częstym wykorzystaniem pogłosu.
Wydany w [[1994]] roku ''The Division Bell'' jest ostatnim albumem zespołu Pink Floyd oraz drugim nagranym pod wodzą [[David Gilmour|Davida Gilmoura]]. Tematem przewodnim płyty jest komunikacja i kontakt ludzkości. Po raz pierwszy od albumu ''[[Animals]]'' z [[1977]] roku w ''The Division Bell'' realizowano pomysły całego zespołu, a [[Richard Wright (muzyk)|Richard Wright]] skomponował pierwszy od dłuższego czasu utwór – ''Wearing the Inside Out'', w którym zaśpiewał główną partię wokalną. Muzycznie album ten jest powrotem do brzmienia space rocka sprzed ''[[Dark Side of the Moon]]'', w przeciwieństwie do ostrzejszych albumów ''Animals'' i ''[[The Wall]]''. Większość utworów charakteryzuje się powolnym tempem, nakładającymi się na siebie pasażami instrumentów klawiszowych i długich solówek gitarowych z częstym wykorzystaniem pogłosu.


Po wydaniu albumu zespół wyruszył w bardzo udaną trasę koncertową, której efektem jest koncertowy album ''[[P•U•L•S•E]]'' wydany rok później.
Po wydaniu albumu zespół wyruszył w bardzo udaną trasę koncertową, której efektem jest koncertowy album ''[[P•U•L•S•E]]'' wydany rok później.

Wersja z 22:24, 25 lut 2014

Szablon:Album infobox The Division Bellalbum wydany przez Pink Floyd w roku 1994 (30 marca w Wielkiej Brytanii, 5 kwietnia w USA). Nagrywany w wielu studiach nagraniowych, między innymi w prywatnym studiu Davida Gilmoura na barce Astoria[1]. Album zdobył status złotej, platynowej, podwójnej platynowej (1994 r.) i potrójnie platynowej płyty (1999 r.) a utwór "Marooned" był nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy utwór instrumentalny.

Charakterystyka albumu

Wydany w 1994 roku The Division Bell jest ostatnim albumem zespołu Pink Floyd oraz drugim nagranym pod wodzą Davida Gilmoura. Tematem przewodnim płyty jest komunikacja i kontakt ludzkości. Po raz pierwszy od albumu Animals z 1977 roku w The Division Bell realizowano pomysły całego zespołu, a Richard Wright skomponował pierwszy od dłuższego czasu utwór – Wearing the Inside Out, w którym zaśpiewał główną partię wokalną. Muzycznie album ten jest powrotem do brzmienia space rocka sprzed Dark Side of the Moon, w przeciwieństwie do ostrzejszych albumów Animals i The Wall. Większość utworów charakteryzuje się powolnym tempem, nakładającymi się na siebie pasażami instrumentów klawiszowych i długich solówek gitarowych z częstym wykorzystaniem pogłosu.

Po wydaniu albumu zespół wyruszył w bardzo udaną trasę koncertową, której efektem jest koncertowy album P•U•L•S•E wydany rok później.

Tytuł albumu wymyślił pisarz Douglas Adams. W zamian za to Pink Floyd przekazało 5 tysięcy funtów na organizację charytatywną wskazaną przez pisarza - Environmental Investigation Agency[2]. Division Bell to dzwon wzywający do głosowania w Izbie Gmin. Jest symbolem zbliżającej się dorosłości.

Lista utworów

Nr Tytuł Długość
1. "Cluster One" (Wright/Gilmour) 5:58
2. "What Do You Want From Me" (Gilmour/Wright/Samson) 4:21
3. "Poles Apart" (Gilmour/Wright/Samson/Laird-Clowes) 7:04
4. "Marooned" (Wright/Gilmour) 5:29
5. "A Great Day for Freedom" (Gilmour/Samson) 4:17
6. "Wearing the Inside Out" (Wright/Moore) 6:49
7. "Take it Back" (Gilmour/Ezrin/Samson/Laird-Clowes) 6:12
8. "Coming Back to Life" (Gilmour) 6:19
9. "Keep Talking" (Wright/Gilmour/Samson) 6:11
10. "Lost for Words" (Gilmour/Samson) 5:14
11. "High Hopes" (Gilmour/Samson) 8:32

W utworze Keep Talking można usłyszeć głos brytyjskiego fizyka Stephena Hawkinga. High Hopes kończy się telefonicznym dialogiem pasierba Gilmoura, Charliego i managera Pink Floyd – Steve'a O'Rourke'a.

Nagrody i pozycja na listach

Twórcy

Linki zewnętrzne

Szablon:Link FA

Szablon:Link GA Szablon:Link GA