Stanisław Lem poleca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Lem poleca
Wszystkie wydane tytuły serii

Stanisław Lem poleca – seria książek, wydawana w latach 70. przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie, zawierająca tytuły polecone przez patrona serii, Stanisława Lema. Pisarz opatrywał wybrane książki autorskimi posłowiami[1]. W serii ukazały się tylko 4 książki, choć Lem planował wydanie w serii kolejnych powieści. Konflikty związane m.in. z wydaniem książki Bestera oraz z faktem, że tłumaczem powieści Le Guin był źle postrzegany przez ówczesne władze za działalność w KOR Stanisław Barańczak, stały się przyczyną, dla której seria nie była kontynuowana[2][3].

Zawartość serii[edytuj | edytuj kod]

Planowane książki[edytuj | edytuj kod]

Problem z Dickiem[edytuj | edytuj kod]

Lem, przygotowując się do wydania w ramach serii powieści Ubik skontaktował się z autorem, Philipem K. Dickiem. Amerykański pisarz zgodził się na wydanie tłumaczenia i książka się ukazała, ale Wydawnictwo Literackie odmówiło zapłaty honorarium w dolarach. W grę wchodziło wysyłanie złotówek do USA (niewymienialnych za granicą) lub przyjazd Dicka do Polski, gdzie mógłby wydać honorarium. Jako, że Dick musiałby pokryć koszty podróży w obie strony, na co nie było go stać, a Lem nie zgodził się na specyficzny barter – oddanie honorarium za jedno z amerykańskich tłumaczeń w zamian za honorarium Dicka w złotówkach – amerykański autor poczuł się oszukany, a między pisarzami doszło do kłótni. W efekcie Dick napisał na Lema donos do FBI, gdzie sugerował, że Lem nie istnieje, a jego nazwisko jest kryptonimem grupy pisarzy działających na zlecenie partii komunistycznej, by przejąć kontrolę nad opinią publiczną. Dowodem tego miała być mnogość stylów pisarskich Lema i szeroka tematyka jego dzieł, a także nietypowe, niesłowiańskie nazwisko mogące być skrótem jakiejś tajnej komórki[4][5].

Konflikt między pisarzami jest punktem wyjścia spektaklu „Lem vs. P. K. Dick” napisanego i wyreżyserowanego przez Mateusza Pakułę w ramach projektu Mała Boska Komedia na scenie teatru Łaźnia Nowa w Krakowie[2].

Nowa seria[edytuj | edytuj kod]

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema biblioteka internetowa Wolne Lektury, ogłosiła zamiar wydania w 2021 kolekcji pod analogicznym tytułem „Stanisław Lem poleca”. Seria zawierać będzie 18 dziś zapomnianych książek, które wpłynęły na twórczość Lema. Będą to m.in.: R.U.R. Karela Čapka, opowiadania Stefana Grabińskiego, czy Wspomnienia z martwego domu Fiodora Dostojewskiego. Zostaną one udostępnione na wolnej licencji jako e-booki i audiobooki[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Lem poleca, [w:] encyklopediafantastyki.pl [online] [dostęp 2021-05-23].
  2. a b Katarzyna Waligóra: Historia konfliktu (pol.). didaskalia.pl, 2020-12. [dostęp 2021-05-23].
  3. Joanna Szczęsna: Mój pogląd na literaturę. Dzieła zebrane , Lem, Stanisław (pol.). wyborcza.pl, 2003-08-28. [dostęp 2021-05-23].
  4. P.K. Dick, Lem i FBI w FAQ autora (ang.)
  5. Dick Philip Kindred (1928–1982). W: Wojciech Orliński: Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. Kraków: Znak, 2007, s. 60–62. ISBN 978-83-240-0798-1.
  6. MAM: "Stanisław Lem poleca". Każdy będzie mógł sprawdzić (pol.). wp.pl, 2021-03-16. [dostęp 2021-05-23].