Stare Tarnowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Tarnowskich Gór Stare Tarnowice
Dzielnica Tarnowskich Gór
Ilustracja
Kościół pw. św. Marcina
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat POL powiat tarnogórski flag.svg tarnogórski
Miasto POL Tarnowskie Góry flag.svg Tarnowskie Góry
Data założenia przed 1251[1]
W granicach Tarnowskich Gór 1946
Zarządzający Jarosław Podgórski
Powierzchnia 6,89[2] km²
Populacja (31.12.2014)
• liczba ludności

12 424[3] Increase2.svg
• gęstość 1 803,2 os./km²
Nr kierunkowy (+48) 32
Kod pocztowy 42-612
Tablice rejestracyjne STA
Położenie na mapie Tarnowskich Gór
Mapa lokalizacyjna Tarnowskich Gór
Stare Tarnowice
Stare Tarnowice
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Stare Tarnowice
Stare Tarnowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Stare Tarnowice
Stare Tarnowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stare Tarnowice
Stare Tarnowice
Ziemia50°26′27″N 18°48′45″E/50,440833 18,812500
Strona internetowa
Portal Portal Polska
Kościół św. Marcina Biskupa i Wyznawcy

Stare Tarnowice (niem. Alt Tarnowitz) - dzielnica Tarnowskich Gór, od której pochodzi nazwa samego miasta. Powstała w 1316. Pierwszym właścicielem był prawdopodobnie rycerz Adam de Tarnowice (a następnie jego syn lub brat, Święcisław, później, Włodkowie, Wrochemowie i inni).

Historia[edytuj]

Najdawniejsza wzmianka o Tarnowicach pochodzi z 1251 roku[1]. Późniejsze wzmianki pochodzą z początku XIV wieku, kiedy właścicielem osady był Adam de Tarnowice, występujący jako świadek w dokumentach między 1310 a 1351 rokiem. Później wsią władał Święcisław, członek dworu księcia oleśnickiego Konrada II, wyznaczony w 1369 roku jako rozjemca przy sporze o podział księstwa bytomskiego. Ostatnimi znanymi rycerzami z Tarnowic są rycerz Sambor wzmiankowany w 1411 roku oraz Mikołaj i Teodor Włodkowie herbu Sulima, poświadczeni w 1415 roku. Siedzibą rycerską w XIV i XV wieku była przypuszczalnie wieża obronna wzniesiona na kopcu, którego pozostałości widoczne są za kościołem św. Marcina[4]. Osada ta należała wówczas – jak większość na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór – do parafii w Reptach. Na początku XV wieku została utworzona osobna parafia w Tarnowicach, w których wybudowano kościół pw. św. Marcina (zbudowany ok. 1400 r.) będący najstarszym istniejącym kościołem na terenie powiatu tarnogórskiego.

W okresie powstania Tarnowskich Gór na początku XVI wieku na polach między Tarnowicami (odtąd zwanymi Stare Tarnowice), Sowicami i Lasowicami, właścicielem osady była rodzina Wrochemów. Wymieniany wówczas w dokumentach Piotr Wrochem jest zapewne fundatorem zamku, który zastąpił wcześniejszą siedzibę właścicieli koło kościoła.

Ostatnimi właścicielami od 1820 r. była rodzina hrabiów i książąt Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. W 1891 r. hrabia Guido Henckel von Donnersmarck połączył tereny Starych Tarnowic i Rept w jeden fideikomis dla swego młodszego syna hrabiego Krafta. Rezydował on w neorenesansowym pałacu w parku na pograniczu Rept i Starych Tarnowic.

Po 1922 r. osada znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej. W latach 70. i 80. na polach między Starymi Tarnowicami a Opatowicami wzniesiono osiedle „Przyjaźń” – największe osiedle mieszkaniowe Tarnowskich Gór. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Tarnowice Stare”[5].

Panowie Starych Tarnowic[edytuj]

Zamek w Starych Tarnowicach

Zobacz też[edytuj]

Herb[edytuj]

Wg statutu dzielnicy Stare Tarnowice herbem jest

Quote-alpha.png
(...) biała kosa drzewca, biała siekiera i cep, ułożone obok siebie na niebieskim polu, drzewce są barwy złotej[6].

Sport[edytuj]

W dzielnicy działa klub piłkarski TS Tarnowiczanka Stare Tarnowice z siedzibą przy ulicy Włoskiej 9a[7]. Zespół obecnie (sezon 2016/2017) gra w rozgrywkach śląskiej B-klasy w grupie Bytom[8]. Jego stadion znajduje się na terenie zabytkowego parku w Reptach[9].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Idzi Panic: Wczesnośredniowieczne osadnictwo w kasztelanii bytomskiej. W: Z dziejów dzielnic Bytomia. Jan Drabina (red.). Bytom: Towarzystwo Miłośników Bytomia, 1991, seria: Magazyn Bytomski tom VIII.
  • Tarnowice Stare w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XII (Szlurpkiszki – Warłynka) z 1892 r.