Sowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Tarnowskich Gór. Zobacz też: Sowice – podrodzina ptaków.
Herb Tarnowskich Gór Sowice
Sowitz
Dzielnica Tarnowskich Gór
Ilustracja
Placyk w centrum Sowic
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat POL powiat tarnogórski flag.svg tarnogórski
Miasto POL Tarnowskie Góry flag.svg Tarnowskie Góry
W granicach Tarnowskich Gór 1 grudnia 1945[1]
Zarządzający Krzysztof Michalski
Powierzchnia 3,10 km²
Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności

1 669[2] Decrease2.svg
• gęstość 538,4 os./km²
Nr kierunkowy (+48) 32
Kod pocztowy 42-600
Tablice rejestracyjne STA
Położenie na mapie Tarnowskich Gór
Mapa lokalizacyjna Tarnowskich Gór
Sowice
Sowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sowice
Sowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Sowice
Sowice
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Sowice
Sowice
Ziemia50°27′33″N 18°51′58″E/50,459167 18,866139
Portal Portal Polska

Sowice (niem. Sowitz) – dzielnica miasta Tarnowskie Góry położona 2 kilometry od centrum w kierunku północnym.

Przepływająca przez Sowice rzeka Stoła

Przez Sowice przepływa rzeka Stoła. Dzielnica składa się z Sowic właściwych (niem. Sowitz), osad Repecko (urzędowo: Repeckie, niem. Repetzko) i Puferki (niem. Gruschkamühle) oraz dawnej kolonii przemysłowej Czarna Huta (niem. Hugohütte)[3][4].

Znajduje się tu Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, której pierwszym proboszczem był ks. Jan Rudol, zakłady w Czarnej Hucie oraz zespół szkolno-przedszkolny.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa dzielnicy jest nazwą patronimiczną wywodzącą się od niejakiego Sowy – właściciela tej miejscowości[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieje prehistoryczne i starożytność[6][edytuj | edytuj kod]

Najstarsze ślady bytności człowieka na terenie dzisiejszej dzielnicy Sowice odnaleziono podczas badań archeologicznych nad rzeką Stołą w Repecku.

W 1928 zespół dziewięciu archeologów odnalazł na zachód od wsi skrobacz, drapacze oraz wiórki i odłupki, a także skorupy, datując je na okres kultury łużyckiej. Na południowym brzegu rzeki – w Rybnej-Kolonii – odnaleziono kilkanaście skorup naczyń ręcznej roboty, zaś w samych Sowicach – na północ od drogi do Repecka – natrafiono na odłupki krzemienne z epoki paleolitu.

Latem 1933 roku na południowym brzegu Stoły znaleziono skrobacze wiórowe i odłupki z neolitu oraz bogate znaleziska z okresu kultury łużyckiej. Kontynuowano również badania wcześniejszych stanowisk, odkrywając groty i skrobacze z mezolitu oraz fragmenty neolitycznych płyt do polerowania.

Dalsze eksploracje pozwoliły ustalić istnienie dwóch rodzajów domostw z IV w. n.e.; znaleziono ślady po konstrukcji chaty z licznymi skorupami toczonych już na kole garncarskim naczyń oraz obłożonego kamieniami paleniska. W jej pobliżu odkopano też ziemiankę o pow. ok. 24 m² z młodszego okresu rzymskiego wypełnioną kamieniami i polepą, w której znaleziono żelazny nóż, kamienną osełkę, gliniany przęślik i węgle drzewne.

W międzyczasie powrócono do stanowisk w Rybnej-Kolonii i odkryto tam znaleziska nie tylko z epoki schyłkowego paleolitu i kultury łużyckiej, ale także żelazny żużel z późnego okresu rzymskiego.

Na terenie Repecka oraz Sowic odkryto jamy, w których znajdowały się odłupki i skorupy naczyń, węgle drzewne oraz przepalone kości zwierzęce. Charakterystyczna ceramika z odciskami sznura jest dowodem, że badana osada rozwijała się w okresie kultury ceramiki sznurowej.

Analogiczne wyniki przyniosły badania prowadzone na terenie osady Piaseczna położonej na północnym brzegu rzeki Stoły (obecnie wchodzącej w skład dzielnicy Strzybnica).

Kościół MB Częstochowskiej w Sowicach

Historia nowożytna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miejscowości, podobnie jak w całej okolicy, w XVI wieku zapoczątkowane zostało górnictwo kruszcowe. Pierwsze doniesienia o szybach wydobywczych zakładanych w Sowicach pochodzą z 1529 roku, a więc krótko po wydaniu Ordunku Gornego przez księcia opolskiego Jana Dobrego oraz margrabiego Jerzego Hohenzollerna-Ansbacha[7].

Wieś Sowice wraz z Lasowicami od 1603 lub 1608 roku była własnością miasta Tarnowskie Góry, które nabyło ją od lokalnych szlachciców – Dreslera i Blachy. Był to obszar oddawany w dzierżawę, który w 1779 został sprzedany za kwotę 11 620 talarów Erdmannowi von Larischowi celem pokrycia wydatków miasta[8][9].

Herb[edytuj | edytuj kod]

Według statutu dzielnicy Sowice do 2015 roku herbem dzielnicy była:

Quote-alpha.png
(...) murawa w kolorze zielonym, a na niej, na białym polu, zielony świerk, na którego górnej gałęzi siedzi czerwona sowa[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Wojewody Śląsko-Dąbrowskiego z dnia 27 listopada 1945 o podziale powiatu tarnogórskiego w województwie śląsko-dąbrowskim na gminy wiejskie i gromady (Katowice: Śląsko-Dąbrowski Dziennik Wojewódzki z dnia 22 grudnia 1945 r., Nr. 34, Poz. 456).
  2. Ludność miasta Tarnowskie Góry według stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. – Biuletyn Informacji Publicznej UM w Tarnowskich Górach.
  3. Klasyfikacja i propozycje kategoryzacji powierzchni przyrodniczo cennych w granicach administracyjnych miasta Tarnowskie Góry. W: praca zbiorowa pod red. dr. hab. prof. UŚ Andrzeja Czyloka: Aktualizacja waloryzacji przyrodniczej miasta Tarnowskie Góry. Czeladź: Aerdo Group, 2012, s. 46–47.
  4. Istniejące i proponowane formy ochrony przyrody na obszarze miasta Tarnowskie Góry. W: praca zbiorowa pod red. dr. hab. prof. UŚ Andrzeja Czyloka: Aktualizacja waloryzacji przyrodniczej miasta Tarnowskie Góry. Czeladź: Aerdo Group, 2012, s. 123.
  5. Jan Drabina: Okręg tarnogórski przed założeniem miasta. Okręg tarnogórski w średniowieczu w świetle badań historycznych i toponomastycznych – Osady, wioski i parafie. W: praca zbiorowa pod red. Jana Drabiny: Historia Tarnowskich Gór. Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000, s. 42. ISBN 83-911508-3-6.
  6. Jan Drabina: Okręg tarnogórski przed założeniem miasta. Okręg tarnogórski w świetle odkryć archeologicznych. W: praca zbiorowa pod red. Jana Drabiny: Historia Tarnowskich Gór. Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000, s. 9–18. ISBN 83-911508-3-6.
  7. Mieczysław Filak, Małgorzata Filak, Alicja Kosiba-Lesiak: Kalendarium historyczne Tarnowskie Góry. Tarnowskie Góry: Drukpol sp.j., 2016, s. 14. ISBN 978-83-61458-66-1.
  8. Jan Kwak: Tarnowskie Góry w okresie habsburskim (1526-1763). Życie gospodarczo-społeczne – Las i nieruchomości rolne. W: praca zbiorowa pod red. Jana Drabiny: Historia Tarnowskich Gór. Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000, s. 88. ISBN 83-911508-3-6.
  9. Przemysław Nadolski: Miasto pod panowaniem pruskim i w obrębie II Rzeszy Niemieckiej (1763-1918). Miasto i jego zabudowa. W: praca zbiorowa pod red. Jana Drabiny: Historia Tarnowskich Gór. Tarnowskie Góry: Muzeum w Tarnowskich Górach, 2000, s. 214. ISBN 83-911508-3-6.
  10. Rada Miejska w Tarnowskich Górach: Uchwała Nr V/73/2015 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie Statutu Dzielnicy Sowice (pol.). bip.tarnowskiegory.pl, 2015-03-25. [dostęp 2018-06-28].