Przejdź do zawartości

Szkatuła Królewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez PG (dyskusja | edycje) o 11:00, 15 maj 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Szkatuła Królewska

Szkatuła Królewska – drewniana skrzynia wykonana z hebanu w 1800 roku dla Izabeli Czartoryskiej w celu przechowywania w niej pamiątek po monarchach polskich.

Historia

Świątynia Sybilli w Puławach

Szkatuła Królewska była najważniejszym elementem wyposażenia Świątyni Sybilli w Puławach. Ustawiona była w eksponowanym miejscu tego muzeum na granitowym postumencie i przykryta tkaniną z adamaszku. W jej wnętrzu księżna Izabela Czartoryska przechowywała pozyskane przez siebie na początku XIX wieku przedmioty, które stanowiły historyczne pamiątki po królach polskich.

W 1830 roku skrzynia ta została wywieziona do Sieniawy, a po upadku powstania listopadowego za sprawą księcia Adama Jerzego Czartoryskiego trafiła do Paryża i była przechowywana w Hotelu Lambert.

Pod koniec XIX wieku Szkatuła Królewska znalazła się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Nie była jednak eksponowana publicznie. W tym czasie część jej zawartości została przekazana przez książąt Czartoryskich na Wawel oraz do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1939 roku w przededniu wybuchu II wojny światowej Szkatuła Królewska wraz innymi dziełami sztuki z Kolekcji Czartoryskich została wywieziona i ukryta w skrytce w jednej z oficyn pałacu Czartoryskich w Sieniawie. Tam we wrześniu 1939 roku została znaleziona przez żołnierzy niemieckich i skradziona. Nieznane są jej dalsze losy.

Opis Szkatuły Królewskiej

Szkatuła była wykonana z drewna hebanowego, okuta złoceniami, ornamentowana i wysadzana szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami. W środku skrzyni o wymiarach 49 × 34 x 27 cm znajdowały się cztery szuflady podzielone na przegródki obite zielonym aksamitem. Na wieku i czterech bokach szkatuły widniał napis: PAMIĄTKI POLSKIE ZEBRAŁA IZABELA CZARTORYSKA ROKU 1800. ZROBIŁ JANNASCH W WARSZAWIE.

Zawartość Szkatuły Królewskiej

W 1939 roku w skrzyni znajdowały się[1]:

Szczegółowy opis przedmiotów z uwzględnieniem miejsca zajmowanego w szkatule zawiera artykuł Ewy Czepielowej i Zdzisława Żygulskiego jun. pt. "Losy szkatuły królewskiej z Puławskiej Świątyni Sybilli" w kwartalniku wydawanym na zlecenie Ośrodka Ochrony i Konserwacji Zabytków Cenne, Bezcenne, Utracone nr 2/98[2].

Zobacz też

  1. Spis zrobiony na podstawie katalogu znajdującego się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Obiekty utracone w wyniku II wojny światowej. [dostęp 04.05.2008]. (pol.).
  2. „Cenne, Bezcenne, Utracone”. Nr2/98, 1998. Barbara Kobielska red. prowadząca. Warszawa: Pagina. (pol.).  ISSN 1428-6467

Linki zewnętrzne