Tadeusz Pietrzykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Pietrzykowski
Pseudonim Teddy
Data i miejsce urodzenia 8 kwietnia 1917
Warszawa
Data i miejsce śmierci 18 kwietnia 1991
Bielsko-Biała
Obywatelstwo  Polska
Kategoria wagowa kogucia

Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” (ur. 8 kwietnia 1917 w Warszawie, zm. 18 kwietnia 1991 w Bielsku-Białej) – polski pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, żołnierz WP, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (nr obozowy 77).

Karierę bokserską rozpoczął w 20-leciu międzywojennym jako gimnazjalista, trenując między innymi pod okiem słynnego Feliksa Stamma. Był wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej.

Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył jako podchorąży Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu w obronie Warszawy. Po kapitulacji próbował na wiosnę 1940 r., przedostać się do Francji i wstąpić do formowanych tam wojsk polskich. Aresztowany przez Niemców w pobliżu granicy węgiersko-jugosłowiańskiej, przetrzymywany był kolejno w więzieniach w Muszynie, Nowym Sączu oraz Tarnowie, skąd został 14 czerwca tego samego roku, deportowany z pierwszym transportem więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Do historii przeszedł przede wszystkim jako bokser toczący pojedynki w obozie koncentracyjnym. Pierwszą walkę stoczył w marcu 1941 r., wygrywając z byłym zawodowym mistrzem Niemiec w wadze średniej, Walterem Düningiem (walka nie miała oficjalnego charakteru, a Düning przerwał ją w momencie, gdy wynik przemawiał na korzyść Pietrzykowskiego). W Oświęcimiu Teddy stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk, pokonując między innymi holenderskiego mistrza kraju w wadze półśredniej Leu Sandersa. Deportowany w 1943 r. do obozu Neuengamme, kontynuował walki bokserskie, ścierając się na ringu między innymi z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. W Neuengamme Pietrzykowski stoczył około dwudziestu walk. Wyzwolenia przez żołnierzy brytyjskich doczekał 15 kwietnia 1945 r. w obozie Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy.

Był pierwowzorem bohatera noweli „Bokser i śmierć” Józefa Hena, na podstawie której słowacki reżyser Peter Solan zrealizował w 1962 r. film fabularny o tym samym tytule. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego zostanie przedstawiona w powstającym filmie dokumentalnym o polskim boksie pt. „Ring Wolny”[1][2][3].

W 2019 roku zapowiedziano, że powstanie film fabularny Mistrz przedstawiający losy legendarnego pięściarza[4]. Reżyserią zajął się Maciej Barczewski, a premiera produkcji została zaplanowana na 16 października 2020. W rolę Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki; w pozostałych rolach zagrali m.in.: Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ring Wolny, www.facebook.com [dostęp 2018-01-20] (pol.).
  2. Making of walki Tadeusza Pietrzykowskiego z Walterem Dunningiem w filmie „Ring Wolny”.. Ring Wolny 2018-01-17. [dostęp 2018-01-20].
  3. W Auschwitz dziadek walczył o życie pięściami, „plus.gazetawroclawska.pl”, 26 października 2016 [dostęp 2018-01-20] (pol.).
  4. "Mistrz". Historia Polaka, który zdobył tytuł mistrza wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, kultura.gazeta.pl [dostęp 2020-01-27] (pol.).