The Mamas & the Papas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Mamas & the Papas
Ilustracja
The Mamas & the Papas podczas występu w programie The Ed Sullivan Show, 1968
Rok założenia 1964
Rok rozwiązania 1972
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Gatunek rock
Aktywność 1964–1968
1971–1972

The Mamas and the Papas − amerykańska grupa rockowa powstała w 1964 i rozwiązana w 1972. Jeden z niewielu zespołów amerykańskich, które z powodzeniem stawiły czoła brytyjskiej inwazji. Muzykę grupy zaliczano do gatunku folk rock i porównywano z takimi grupami jak The Beatles czy The Beach Boys. Grupa zdefiniowała sunshine pop - słoneczny pop, typowy dla grup pochodzących z Kalifornii, charakteryzujący się łagodnością i specyficznym ciepłem. Grupa była mieszanym (dwie pary) kwartetem wokalnym. Tarcia w grupie zakończyły się głośnym rozwodem pary wokalistów i rozpadem zespołu w 1974. Do największych przebojów należą Dream a Little Dream of Me, Creeque Alley, You Were on My Mind, California Dreamin', Monday, Monday, Go Where You Wanna Go, Got a Feeling, I Saw Her Again, Words of Love, Dedicated to the One I Love, Look Through My Window i Twelve-Thirty.

Zespół utożsamiany jest z ruchem hippisowskim: utworem California Dreamin' rozsławiał mekkę hippisów; piosenką Go Where You Wanna Go namawiał do ucieczki od życia mieszczańskiego i rozpoczęcia wolnego życia zgodnego z wytyczonymi przez siebie ścieżkami; natomiast w utworze Dancing in the Street słyszymy czytelną aluzję do braterstwa z ludźmi bez względu na pozycję społeczną i ubiór (hippisi w podstawowych założeniach degradowali znaczenie ubioru dla przynależności do ruchu).

W 1998 grupa The Mamas and Papas została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[1].

Skład[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Przypisy

  1. The Mamas and the Papas: inducted in 1998 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  2. Ben Sisario: Denny Doherty, 66, Mamas and Papas Singer, Dies (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2016-09-02].