Top Gun: Maverick

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Top Gun: Maverick
Ilustracja
Gatunek

film akcji
dramat

Rok produkcji

2022

Data premiery

28 kwietnia 2022
27 maja 2022 (Stany Zjednoczone)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

131 min[1]

Reżyseria

Joseph Kosinski

Scenariusz

Ehren Kruger
Eric Warren Singer
Christopher McQuarrie

Główne role

Tom Cruise
Miles Teller
Jennifer Connelly
Jon Hamm
Glen Powell
Monica Barbaro
Lewis Pullman
Ed Harris
Val Kilmer

Muzyka

Harold Faltermeyer
Hans Zimmer
Lady Gaga

Zdjęcia

Claudio Miranda

Scenografia

Jeremy Hindle

Kostiumy

Marlene Stewart

Montaż

Eddie Hamilton

Produkcja

Jerry Bruckheimer
Tom Cruise
Christopher McQuarrie
David Ellison

Wytwórnia

Skydance Media
Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films

Dystrybucja

Paramount Pictures

Budżet

170 mln USD[2]

Przychody brutto

1,4 mld USD[3][4]

Poprzednik

Top Gun (1986)

Top Gun: Maverickamerykański film akcji z 2022 roku. Za jego reżyserię odpowiada Joseph Kosinski, a scenariusz napisali Ehren Kruger, Eric Warren Singer i Christopher McQuarrie, inspirując się powieścią Petera Craiga i Justina Marksa. Jest to sequel filmu Top Gun, opublikowanego 36 lat wcześniej, w 1986 roku. W roli głównej wystąpił Tom Cruise jako komandor Pete „Maverick” Mitchell, który powtórzył swoją rolę z poprzedniej części, a obok niego w filmie wystąpili także Miles Teller, Jennifer Connelly, Jon Hamm, Glen Powell, Monica Barbaro, Lewis Pullman, a także Ed Harris oraz Val Kilmer.

Akcja filmu rozgrywa się 30 lat po wydarzeniach z Top Gun. Maverick wraca do szkoły lotniczej Top Gun, gdzie musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, szkoląc grupę młodych pilotów, wśród których jest syn jego najlepszego przyjaciela, porucznika Nicka „Goose’a” Bradshawa, który zginął w jednej z misji[5].

W 2010 roku wytwórnia Paramount Pictures ogłosiła prace nad sequelem filmu Top Gun. Cruise i Kilmer zostali poproszeni o powrót do swoich ról, a producent Jerry Bruckheimer i reżyser Tony Scott na swoje stanowiska. W połowie 2012 roku gotowy był już szkic scenariusza, jednak Scott popełnił samobójstwo, a prace nad filmem zostały wstrzymane. W czerwcu 2017 roku zatrudniono Kosińskiego i opracowano nowy scenariusz. Zdjęcia główne odbywały się od maja 2018 roku do kwietnia 2019 roku w Kalifornii, Waszyngtonie i Maryland. Film został nakręcony przy użyciu pełnoklatkowych kamer 6K z certyfikatem IMAX. Premiera filmu, początkowo zaplanowana na 12 lipca 2019 roku, została opóźniona najpierw z powodu kręcenia kilku skomplikowanych sekwencji akcji, a następnie z powodu pandemii COVID-19 i niedogodnych harmonogramów.

Top Gun: Maverick miał swoją premierę podczas CinemaCon 28 kwietnia 2022 roku, a do kin w Stanach Zjednoczonych trafił 27 maja 2022 roku. Tego samego dnia film zadebiutował w Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Po premierze kinowej produkcja zostanie również wydana na platformie Paramount+. Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, a wielu recenzentów uznało go za lepszy od poprzednika[6]. Pobił także kilka rekordów kasowych po premierze, a na całym świecie zarobił ponad 1,4 miliarda dolarów, co uczyniło go najbardziej dochodowym filmem 2022 roku (w styczniu 2023 stracił ten tytuł na rzecz filmu Avatar: Istota wody) i w karierze Cruise’a. Stał się też drugim filmem (po Spider-Man: Bez drogi do domu) wydanym w czasie pandemii COVID-19, który przekroczył tę barierę. Produkcja otrzymała sześć nominacji do Oscara (m.in. za „najlepszy film” i „najlepszy scenariusz adaptowany”), zwyciężając w kategorii „najlepszy dźwięk”. W styczniu 2024 ujawniono, że kolejna część jest w produkcji[7].

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Ponad 30 lat po ukończeniu szkoły lotniczej Top Gun, komandor Pete „Maverick” Mitchell służy jako pilot testowy. Pomimo zdobycia wielu wyróżnień i pochwał, powtarzająca się niesubordynacja sprawiła, że nie otrzymał awansu na stopień admiralski. Jego przyjaciel i dawny rywal ze szkoły Top Gun, admirał Tom „Iceman” Kazansky, jest dowódcą amerykańskiej Floty Pacyfiku i chroni Mavericka przed uziemieniem. Wiceadmirał Chester „Hammer” Cain odwołuje program scramjetów Mavericka o nazwie „Darkstar” na rzecz finansowania dronów. Przed wydaniem oficjalnej decyzji przez Hammera, Maverickowi udaje się rozpędzić maszynę do prędkości Mach 10, osiągając cel programu. Prototyp zostaje jednak zniszczony, gdy Maverick próbuje lecieć szybciej. Iceman ponownie ratuje karierę Mavericka, wysyłając go do Naval Air Station North Island[8][9][10][11].

Marynarka ma za zadanie zniszczyć niesankcjonowany zakład wzbogacania uranu, umiejscowiony w głębokiej depresji na końcu kanionu we wrogim państwie. Bronią go działa przeciwlotnicze, zakłócacze GPS oraz myśliwce piątej generacji. Maverick obmyśla plan ataku przy użyciu dwóch par myśliwców F-18. Dowiaduje się, że jego zadaniem jest wyszkolenie elitarnej grupy absolwentów Top Gun, zebranych przez admirała floty Beau „Cyclone” Simpsona[8][9][10][11].

Maverick próbuje zdobyć szacunek swoich podopiecznych. Kapitanowie Jake „Hangman” Seresin i Bradley „Rooster” Bradshaw – syn zmarłego przyjaciela Mavericka, porucznika Nicka „Goose’a” Bradshawa – ścierają się. Roosterowi nie podoba się swobodna postawa Hangmana, natomiast Hangman krytykuje zbyt ostrożne latanie Roostera. Maverick zaczyna spotykać się ze swoją byłą dziewczyną, Penny Benjamin, której ujawnia, że tuż przed śmiercią matka Roostera kazała mu obiecać, że nie pozwoli Roosterowi zostać pilotem. Bradley, nie wiedząc o obietnicy, dzieli urazę do Mavericka za utrudnianie jego kariery wojskowej i obwinia go za śmierć ojca. Maverick nie chce dalej ingerować w karierę Roostera, ale alternatywą jest wysłanie go na niezwykle niebezpieczną misję. O swoich wątpliwościach opowiada Icemanowi, chorującemu na raka gardła. Przed śmiercią Iceman radzi mu, że „czas odpuścić” i zapewnia go, że „Marynarka potrzebuje Mavericka”[8][9][10][11].

Po śmierci Icemana Maverick nie ma już protektora, więc Cyclone usuwa go ze stanowiska instruktora po tym, jak doprowadził do zniszczenia F-18. Cyclone zmienia parametry misji, sprawiając, że jest ona łatwiejsza do wykonania, lecz ucieczka staje się o wiele trudniejsza. Podczas przemowy Cyclone’a Maverick wykonuje nieautoryzowany lot przez trasę szkoleniową z preferowanymi przez siebie parametrami, udowadniając, że misja jest wykonalna. Cyclone ostatecznie niechętnie mianuje Mavericka liderem zespołu[8][9][10][11].

Drugim myśliwcem z pary dowodzonej przez Mavericka lecą kapitan Natasha „Phoenix” Trace i kapitan Robert „Bob” Floyd, natomiast drugą parą dowodzi Rooster, a wraz z nim lecą kapitan Reuben „Payback” Fitch i kapitan Mickey „Fanboy” Garcia. Podczas gdy cztery odrzutowce zbliżają się do celu, pociski Tomahawk wystrzelone przez amerykański krążownik niszczą bazę lotniczą wroga. Zespołowi udaje się zniszczyć zakład wzbogacania uranu, lecz amerykańscy piloci zostają zaatakowani podczas powrotu. Maverick poświęca swój odrzutowiec, aby chronić Roostera. Cyclone, przekonany, iż Maverick został zabity, zarządza powrót do bazy. Rooster jednak wraca, aby uratować Mavericka. Jego myśliwiec również zostaje zniszczony, lecz udaje mu się znaleźć Mavericka. Obaj piloci kradną myśliwiec F-14 ze zniszczonej bazy lotniczej wroga. Podczas ucieczki niszczą dwa odrzutowce Su-57, a trzeciego strąca Hangman, który przybywa na ratunek. Następnie wracają bezpiecznie do bazy[8][9][10][11].

Rooster pomaga następnie Maverickowi przy pracy nad jego samolotem P-51 Mustang. Podziwia także zdjęcie z ich misji, przypięte obok zdjęcia swojego zmarłego ojca i młodego Mavericka, a Penny i Maverick odlatują Mustangiem[8][9][10][11].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Tom Cruise jako kmdr pil. Pete „Maverick” Mitchell, pilot i instruktor lotniczy, szkolący grupę najlepszych absolwentów Top Gun do specjalistycznej misji[12].
 • Miles Teller jako kpt. mar. pil. Bradley „Rooster” Bradshaw, pilot w grupie szkolącej się do misji. Jest synem najlepszego przyjaciela Mavericka, por. mar. Nicka „Goose’a” Bradshawa, który zginął w jednej z misji[13].
 • Jennifer Connelly jako Penelope „Penny” Benjamin, ukochana Mavericka, która jest samotną matką, właścicielką baru i córką byłego admirała[14].
 • Jon Hamm jako adm. fl. Beau „Cyclone” Simpson, dowódca Sił Powietrznych Marynarki Wojennej[15].
 • Glen Powell jako kpt. mar. pil. Jake „Hangman” Seresin, pilot i kandydat do misji[16].
 • Monica Barbaro jako kpt. mar. pil. Natasha „Phoenix” Trace, pilot i kandydatka do misji[17].
 • Lewis Pullman jako kpt. mar. pil. Robert „Bob” Floyd, pilot i kandydat do misji[18].
 • Ed Harris jako wiceadm. Chester „Hammer” Cain, przełożony Mavericka i szef programu Darkstar[19].
 • Val Kilmer jako adm. Tom „Iceman” Kazansky, dowódca amerykańskiej Floty Pacyfiku, dawny rywal i bliski przyjaciel Mavericka, przez lata pomagający mu utrzymać się w marynarce wojennej[20].

Ponadto w filmie wystąpili: Charles Parnell jako wiceadm. Solomon „Warlock” Bates[21], Jay Ellis jako kpt. mar. pil. Reuben „Payback” Fitch[21], Danny Ramirez jako kpt. mar. pil. Mickey „Fanboy” Garcia[21], Greg Tarzan Davis jako kpt. mar. pil. Javy „Coyote” Machado[22], Bashir Salahuddin jako Bernie „Hondo” Coleman[21], Manny Jacinto jako kpt. mar. pil. Billy „Fritz” Avalone[23], Jack Schumacher jako kpt. mar. pil. Neil „Omaha” Vikander[24], Jake Picking jako kpt. mar. pil. Brigham „Harvard” Lennox[24], Raymond Lee jako kpt. mar. pil. Logan „Yale” Lee[24], Kara Wang jako kpt. mar. pil. Callie „Halo” Bassett[25], Lyliana Wray jako Amelia Benjamin[24], Jean Louisa Kelly jako Sarah Kazansky i James Handy jako Jimmy[24][26].

Tom Cruise
(Pete „Maverick” Mitchell)
Miles Teller
(Bradley „Rooster” Bradshaw)
Jennifer Connelly
(Penelope „Penny” Benjamin)
Jon Hamm
(Beau „Cyclone” Simpson)
Glen Powell
(Jake „Hangman” Seresin)
Lewis Pullman
(Robert „Bob” Floyd)
Ed Harris
(Chester „Hammer” Cain)
Val Kilmer
(Tom „Iceman” Kazansky)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Joseph Kosinski, reżyser filmu

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku wytwórnia Paramount Pictures złożyła producentowi Jerry’emu Bruckheimerowi i reżyserowi Tony’emu Scottowi propozycję nakręcenia sequela filmu Top Gun[27].

Scott i Tom Cruise, odtwórca głównej roli w poprzednim filmie, rozpoczęli prace nad produkcją, a w połowie 2012 roku gotowy był szkic scenariusza[28][29]. Prace zostały jednak wstrzymane po samobójczej śmierci Scotta w 2012 roku. W 2013 roku Bruckheimer ujawnił, że Top Gun 2 nie został definitywnie anulowany, lecz zatrudniono nowego reżysera[30][31][32]. W 2015 roku David Ellison z firmy Skydance potwierdził, że projekt jest w produkcji[33].

W maju 2017 roku ogłoszono, że film zostanie wyreżyserowany przez Josepha Kosinskiego, a wyprodukują go firmy Skydance, Jerry Bruckheimer i Tom Cruise[34]. W wywiadzie, którego Cruise udzielił kilka tygodni później, ujawnił, że tytuł filmu będzie brzmiał Top Gun: Maverick[35].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2016 roku potwierdzono udział Cruise’a w filmie[36], natomiast w czerwcu 2018 roku ogłoszono, że Val Kilmer ponownie wcieli się w rolę admirała Toma „Icemana” Kazansky’ego[37]. W lipcu 2018 roku Miles Teller został obsadzony w roli syna Goose’a[38]. Jeszcze w tym samym miesiącu do obsady filmu dołączyła Jennifer Connelly, która miała zagrać samotną matkę prowadzącą bar w pobliżu bazy marynarki wojennej[39][40].

W sierpniu 2018 roku ujawniono, że Glen Powell zagra pilota[41]. W tym samym miesiącu do obsady dołączyli Monica Barbaro, Thomasin McKenzie, Charles Parnell, Jay Ellis, Bashir Salahuddin, Danny Ramirez, Ed Harris, Jon Hamm i Lewis Pullman[42][43][44]. We wrześniu 2018 roku do obsady dołączył Manny Jacinto[45], a w październiku 2018 roku Kara Wang, Jack Schumacher, Greg Tarzan Davis, Jake Picking, Raymond Lee, Jean Louisa Kelly i Lyliana Wray, przy czym Wray zastąpiła McKenzie[46]. W listopadzie 2018 roku do obsady dołączyła Chelsea Harris, jednak nie ujawniono jej roli[47]. Kelly McGillis i Meg Ryan, które pojawiły się w poprzedniej części, nie zostały poproszone o pojawienie się w sequelu[48][49].

Lewis Hamilton otrzymał propozycję roli jednego z pilotów myśliwców, jednak odrzucił ofertę z powodu swoich zobowiązań w Formule 1[50].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Prace na planie rozpoczęły się w maju 2018 roku w San Diego[51][52]. Pod koniec sierpnia na pokładzie lotniskowca USS „Abraham Lincoln” w Norfolk w stanie Wirginia kręcono sceny w kabinie pilotów[53]. W połowie lutego 2019 roku Cruise i ekipa produkcyjna zostali zauważeni na pokładzie USS „Theodore Roosevelt” w Naval Air Station North Island[54]. W marcu zdjęcia odbywały się w NAS Whidbey Island w Oak Harbor w stanie Waszyngton[55]. Zdjęcia główne zakończyły się w połowie 2019 roku[56]. Budżet produkcji wyniósł 170 milionów dolarów[57]. Za zdjęcia odpowiadał Claudio Miranda[58], scenografią zajął się Jeremy Hindle[59], a kostiumy zaprojektowała Marlene Stewart[60]. Montażem zajął się Eddie Hamilton[61], natomiast za efekty specjalne odpowiadali Scott R. Fisher oraz Ryan Tudhope[62].

Film został nakręcony w formacie IMAX przy użyciu certyfikowanych kamer Sony Venice 6K Full Frame[63]. Kosinski zdradził, że kręcąc sceny w samolotach niektóre kamery były skierowane w stronę aktorów i do przodu, a niektóre zostały zamontowane na zewnątrz kokpitu. Wyjaśnił, że „widzowie muszą poczuć autentyczność, napięcie, prędkość i siły grawitacyjne, czyli coś, czego nie można osiągnąć za pomocą efektów wizualnych”[64].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do filmu skomponowali Harold Faltermeyer, Lorne Balfe, Lady Gaga i Hans Zimmer[65][66]. Ścieżka dźwiękowa została wydana 27 maja 2022 roku nakładem wytwórni Interscope Records[67][68]. Wykorzystano również elementy oryginalnego utworu „Top Gun Anthem” pochodzącego z poprzedniej części[69].

2022Top Gun: Maverick (Music from the Motion Picture)[70]
Nr Tytuł utworu AutorzyArtystaDługość
1.„Main Titles (You’ve Been Called Back to Top Gun)”Harold Faltermeyer2:30
2.„Danger Zone”Giorgio Moroder, Tom WhitlockKenny Loggins3:36
3.„Darkstar”Faltermeyer, Lorne Balfe3:01
4.„Great Balls of Fire” (Live)Jack Hammer, Otis BlackwellMiles Teller1:55
5.„You’re Where You Belong / Give ‘Em Hell”Hans Zimmer, Michael Tucker, Stefani Germanotta5:46
6.I Ain’t WorriedBjörn Yttling, Brent Kutzle, John Eriksson, Peter Morén, Ryan Tedder, Tyler SpryOneRepublic2:28
7.„Dagger One is Hit / Time to Let Go””Faltermeyer, Zimmer, Balfe, Max Aruj5:06
8.„Tally Two / What’s the Plan / F-14”Andrew Kawczynski, Zimmer, Balfe4:34
9.„The Man, the Legend / Touchdown”Zimmer, Faltermeyer, Tucker, Germanotta3:54
10.„Penny Returns” (interlude)Zimmer, Tucker, Germanotta2:47
11.Hold My HandTucker, GermanottaLady Gaga3:45
12.„Top Gun Anthem”FaltermeyerHarold Faltermeyer, Steve Stevens4:13
43:35

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Film miał swoją światową premierę 28 kwietnia 2022 roku podczas CinemaCon, a 4 maja zadebiutował w San Diego Civic Theatre w San Diego[71][72]. Film został również pokazany 18 maja na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymał pięciominutową owację na stojąco od publiczności[73][74]. Następnego dnia film zadebiutował w Royal Film Performance na Leicester Square w Londynie, gdzie obsada spotkała się z księciem Wilhelmem i księżną Katarzyną[75]. W Stanach Zjednoczonych premiera odbyła się 27 maja 2022 roku[76]. Tego samego dnia produkcja zadebiutowała w Polsce[77]. Pierwotnie film miał się ukazać 12 lipca 2019 roku, ale został opóźniony do 26 czerwca 2020 roku, w celu dokręcenia kilku skomplikowanych sekwencji akcji[78]. W marcu 2020 roku studio Paramount przesunęło premierę o dwa dni wcześniej – na 24 czerwca 2020 roku[79], lecz następnie opóźniono ją do 23 grudnia z powodu trwającej pandemii COVID-19[80][81]. 23 lipca 2020 roku film został ponownie opóźniony do 2 lipca 2021 roku z powodu niedogodnych harmonogramów oraz wzrostu liczby przypadków COVID-19[82]. Premierę następnie przesunięto na 19 listopada 2021 roku i finalnie na maj 2022 roku[83][76].

Apple TV+ próbowało kupić prawa do dystrybucji filmu, lecz studio Paramount odmówił ich sprzedaży[84][85][86]. Podczas pokazu filmu w Cannes, Cruise powiedział, że film nie trafi na platformy streamingowe[84][85][86]. Paramount Studios zdecydowało, że Top Gun: Maverick będzie wyświetlany w kinach przez dłuższy czas ze względu dobre wyniki kasowe filmu[87][88]. 23 sierpnia 2022 produkcja została wydana w wersji cyfrowej, w standardowej rozdzielczości, HD i UHD, a wydanie w wersjach 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD zapowiedziano na 1 listopada 2022 roku w Stanach Zjednoczonych[88][89] i 31 października 2022 roku w Wielkiej Brytanii[90].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Do 19 sierpnia 2022 roku film zarobił 677 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz 704 miliony w innych krajach, co daje łącznie około 1,4 miliarda dolarów przychodów z biletów[3].

17 czerwca, Top Gun: Maverick stał się najlepiej zarabiającym filmem w karierze Cruise’a, poprawiając wynik Mission: Impossible – Fallout (791,1 miliona dolarów)[91]. 26 czerwca Top Gun: Maverick przekroczył próg 1 miliarda dolarów, stając się drugim filmem od wybuchu pandemii COVID-19 (po Spider-Man: Bez drogi do domu), który tego dokonał, a także wyprzedzając film Doktor Strange w multiwersum obłędu jako najlepiej zarabiający film 2022 roku[92][93]. W styczniu 2023 stracił ten tytuł na rzecz filmu Avatar: Istota wody[94].

Reakcje krytyków[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 96% z 469 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8,2/10[95]. Na agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 63 recenzji wyniosła 78 na 100 punktów[96]. Według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę „A+” w skali od A+ do F[97]. W badaniu przeprowadzonym przez konkurencyjny PostTrak 96% widowni przyznała pozytywną ocenę, a 84% publiczności „zdecydowanie poleca” film[97].

Peter Debruge z magazynu „Variety” chwalił efekty praktyczne i napisał, że film „odzwierciedla postać Cruise’a w przekraczaniu granic tego, co maszyna może zrobić – maszyna w tym przypadku to kino, które wzbija się w niebo jak żaden inny blockbuster”[98]. Uznał też, że „Top Gun: Maverick spełnia nasze marzenia o tym, by poszybować naprawdę szybko, naprawdę daleko nad ziemią – co wcześniejszy film bezbłędnie określił jako «potrzebę prędkości»”[98]. David Rooney z „The Hollywood Reporter” pochwalił muzykę i efekty praktyczne oraz stwierdził, że jest to „znakomity sequel wyreżyserowany przez Josepha Kosinskiego z wirtuozerskim kunsztem technicznym, propulsywnym tempem i trzymającymi w napięciu sekwencjami lotniczymi”[99]. Tymczasem Peter Bradshaw z pisma „The Guardian” wystawił filmowi trzy gwiazdki z pięciu, argumentując swą decyzję konserwatywnym przesłaniem filmu: „W tym filmie jest mnóstwo popisowej akcji z udziałem pilotów myśliwców, ale o dziwo nie ma w nim homoerotycznego napięcia, które w tamtych czasach sprawiało, że faceci ustawiali się w kolejkach do budek rekrutacyjnych marynarki wojennej ustawionych w kinowych foyer. Co jeszcze dziwniejsze, jest on [Top Gun: Maverick] w rzeczywistości mniej postępowy w kwestiach płci niż oryginalny film”[100].

Michał Walkiewicz z portalu Filmweb ocenił film na siedem punktów z dziesięciu i napisał: „Top Gun: Maverick to, na dobre i na złe, kino zanurzone w przeszłości po samą szyję” i stwierdził, że „czasami bywa to rozczulające, kiedy twórcy odtwarzają kadr po kadrze pamiętne sceny z oryginału”[101]. Michał Jarecki z portalu Spider’s Web wystawił osiem punktów z dziesięciu, stwierdzając, że „włożona w realizację scen powietrznych praca, konsekwentne unikanie green screenu i godny wszystkich filmowych nagród świata montaż zaowocowały prawdopodobnie najintensywniejszą, najbardziej immersyjną, realistyczną i oszałamiającą podniebną sekwencją akcji w historii kina” i uznał, że produkcja jest lepsza od poprzedniej części[102]. Dawid Muszyński z portalu naEkranie.pl wystawił dziewięć punktów na dziesięć możliwych, pisząc: „Bezapelacyjnie Top Gun: Maverick można wpisać na krótką listę znakomitych kontynuacji, które swoim poziomem wcale nie ustępują pierwowzorom”[103]. Chwalił także muzykę i zdjęcia[103].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Kategoria Nominowani Wynik Źródło
Nagroda Akademii Filmowej
(Oscar)
Najlepszy film Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison, Jerry Bruckheimer Nominacja [104]
Najlepszy scenariusz adaptowany Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie Nominacja
Najlepsza piosenka oryginalna Lady Gaga i BloodPop za „Hold My Hand” Nominacja
Najlepszy dźwięk Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon, Mark Taylor Wygrana
Najlepszy montaż Eddie Hamilton Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson, Scott R. Fisher Nominacja
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej
(BAFTA)
Najlepsze zdjęcia Claudio Miranda Nominacja [105]
Najlepszy montaż Eddie Hamilton Nominacja
Najlepszy dźwięk Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon, Mark Taylor Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson, Scott R. Fisher Nominacja
Złoty Glob Najlepszy dramat Top Gun: Maverick Nominacja [106]
Najlepsza piosenka oryginalna Lady Gaga i BloodPop za „Hold My Hand” Nominacja
Nagroda Grammy Najlepsza kompilacyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych Harold Faltermeyer, Lady Gaga, Hans Zimmer, Lorne Balfe za Top Gun: Maverick Nominacja [107]
Najlepsza piosenka napisana specjalnie dla formy wizualnej Lady Gaga i BloodPop za „Hold My Hand” Nominacja
MTV Movie Award Najlepszy film Top Gun: Maverick Nominacja [108]
Najlepsza rola Tom Cruise Nominacja
Najlepszy bohater Tom Cruise Nominacja
Najlepszy duet Tom Cruise, Miles Teller Nominacja
Najlepsza piosenka Lady Gaga i BloodPop za „Hold My Hand” Nominacja
People’s Choice Award Ulubiony film akcji Top Gun: Maverick Wygrana [109]
Ulubiony film Top Gun: Maverick Nominacja
Ulubiony aktor filmowy Tom Cruise Nominacja
Miles Teller Nominacja
Ulubiona gwiazda kina akcji Tom Cruise Nominacja
Nagroda Satelita Najlepszy dramat Top Gun: Maverick Wygrana [110][111]
Najlepszy reżyser Joseph Kosinski Nominacja
Najlepszy aktor w dramacie Tom Cruise Nominacja
Najlepszy scenariusz adaptowany Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie Nominacja
Najlepsze zdjęcia Claudio Miranda Wygrana
Najlepszy montaż Eddie Hamilton Nominacja
Najlepsza muzyka Harold Faltermeyer, Lady Gaga, Hans Zimmer, Lorne Balfe za Top Gun: Maverick Nominacja
Najlepsza piosenka Lady Gaga i BloodPop za „Hold My Hand” Wygrana
Najlepszy dźwięk Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon, Mark Taylor Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson, Scott R. Fisher Nominacja
Nagroda Saturn Najlepszy film akcji / przygodowy Top Gun: Maverick Wygrana [112][113]
Najlepszy aktor Tom Cruise Wygrana
Najlepszy montaż Eddie Hamilton Wygrana
Najlepsza reżyseria Joseph Kosinski Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson, Scott R. Fisher Nominacja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Top Gun: Maverick [online] (ang.).
 2. Will ‘Top Gun: Maverick’ Be Tom Cruise’s First $100 Million Opening Weekend? [online] (ang.).
 3. a b Top Gun: Maverick [online], Box Office Mojo [dostęp 2022-08-19].
 4. Top Gun: Maverick [online], The Numbers [dostęp 2022-08-19].
 5. Top Gun: Maverick [online], Caution Spoilers, 30 maja 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 6. Top Gun: Maverick First Reviews: The Most Thrilling Blockbuster We’ve Gotten in Years [online] [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 7. Brent Lang, ‘Top Gun 3’ in the Works at Paramount [online], Variety, 12 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-12] (ang.).
 8. a b c d e f Juan Velasquez, Top Gun: Maverick: Plot, Cast, and Everything Else We Know [online], MovieWeb, 9 stycznia 2022 [dostęp 2022-09-01] (ang.).
 9. a b c d e f Top Gun: Maverick [online], Caution Spoilers, 30 maja 2022 [dostęp 2022-09-01] (ang.).
 10. a b c d e f Johnni Macke, ‘Top Gun: Maverick’ Has Officially Made More Money Than ‘Titanic’ [online], Us Weekly, 14 lipca 2022 [dostęp 2022-09-01] (ang.).
 11. a b c d e f TOP GUN: MAVERICK [online], The Movie Spoiler [dostęp 2022-09-01] (ang.).
 12. Tom Cruise soars again in new ‘Top Gun: Maverick’ trailer [online], Newsday [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 13. Jessica Rawden, Top Gun: Maverick Cast Miles Teller As Goose’s Son, But Tom Cruise Insisted The Guy Who Lost Gig Get A Role Too [online], CINEMABLEND, 27 listopada 2021 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 14. Adam Holmes, Top Gun: Maverick’s Jennifer Connelly Reveals What It’s Really Like To Work With Tom Cruise [online], CINEMABLEND, 2 czerwca 2020 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 15. Top Gun: Maverick Aerial Sequences Praised by Co-Star Jon Hamm [online], ComingSoon.net, 29 maja 2019 [dostęp 2022-06-16].
 16. Warren Alfie Baker, „Top Gun: Maverick” Actor Glen Powell Interview and Photo Shoot [online], DuJour, 8 lipca 2021 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 17. Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Actress Monica Barbaro Signed By UTA [online], Deadline, 24 lutego 2020 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 18. Top Gun: Maverick star Lewis Pullman recalls disgusting on-set experience [online], ca.movies.yahoo.com [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 19. ‘Hammer’ Cain Can Be My Wingman Anytime [online], National Review, 9 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-25] (ang.).
 20. Barbara VanDenburgh, Val Kilmer begged to be in ‘Top Gun’ sequel, he reveals in memoir: ‘Ain’t too proud to beg’ [online], USA TODAY [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 21. a b c d Top Gun Sequel Adds Thomasin McKenzie, Charles Parnell And More [online], Empire [dostęp 2022-06-16].
 22. Justin Kroll, Greg Tarzan Davis Signs With ICM Partners [online], Deadline, 20 maja 2021 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 23. Hoai-Tran Bui, ‘Top Gun: Maverick’ Enlists ‘The Good Place’ Actor Manny Jacinto [online], SlashFilm.com, 28 września 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 24. a b c d e Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Sets Final Seven For Cast, Including Kara Wang As A Pilot [online], Deadline, 3 października 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 25. Bang Showbiz, ‘Top Gun: Maverick’ adds Kara Wang to the cast [online], www.iol.co.za [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 26. James Handy [online], filmomaniak.pl [dostęp 2022-06-16].
 27. Tony Scott to fly Top Gun sequel in an unmanned direction [online], the Guardian, 25 października 2010 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 28. Dave McNary, Tom Cruise’s ‘Top Gun’ Sequel Gets July 2019 Release Date [online], Variety, 30 czerwca 2017 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 29. Daniel Miller, ‘Top Gun 2’ to Be Written By ‘The Town’ Scribe [online], The Hollywood Reporter, 29 lutego 2012 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 30. Pete Hammond, ‘Top Gun: Maverick’ Review: Tom Cruise Is Back Soaring In What May Be The Role Of His Career [online], Deadline, 12 maja 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 31. Top Gun: Maverick Was Screened For Ridley Scott In Memory Of His Brother Tony – Exclusive [online], Empire [dostęp 2022-06-16].
 32. Jerry Bruckheimer says Top Gun 2 is Still being Developed, The Lone Ranger Sequel Not Yet Set [online], 10 czerwca 2013 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 33. Patrick Frater, ‘Top Gun 2’ Is Happening, Tom Cruise Confirms [online], Variety, 24 maja 2017 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 34. Justin Kroll, Joseph Kosinski Frontrunner to Direct ‘Top Gun 2’ Starring Tom Cruise (EXCLUSIVE) [online], Variety, 24 maja 2017 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 35. Tom Cruise reveals the title for the ‘Top Gun’ sequel [online], Business Insider [dostęp 2022-06-16].
 36. Anita Busch, Tom Cruise & Jerry Bruckheimer Talking ‘Top Gun 2’ [online], Deadline, 28 stycznia 2016 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 37. Iceman Returneth: Val Kilmer Back for ‘Top Gun’ Sequel With Tom Cruise (Exclusive) [online], 6 czerwca 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 38. Justin Kroll, Miles Teller to Play Goose’s Son in ‘Top Gun: Maverick’ (EXCLUSIVE) [online], Variety, 3 lipca 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 39. Borys Kit, Jennifer Connelly in Early Talks to Join Tom Cruise in ‘Top Gun’ Sequel [online], The Hollywood Reporter, 20 lipca 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 40. Mike Fleming jr., Jennifer Connelly On Tarmac For ‘Top Gun 2: Maverick’ [online], Deadline, 20 lipca 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 41. Borys Kit, Glen Powell to Join Tom Cruise in ‘Top Gun’ Sequel After All (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 1 sierpnia 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 42. Justin Kroll, ‘Unreal’s’ Monica Barbaro to Play Miles Teller’s Love Interest in ‘Top Gun: Maverick’ (EXCLUSIVE) [online], Variety, 22 sierpnia 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 43. Mike Fleming jr., ‘Top Gun: Maverick’ Casts Up Flight School Saga Around Tom Cruise [online], Deadline, 22 sierpnia 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 44. Aaron Couch, ‘Top Gun’ Sequel Adds Jon Hamm and Ed Harris [online], The Hollywood Reporter, 22 sierpnia 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 45. Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Taps ‘The Good Place’s Manny Jacinto For Pilot Duty [online], Deadline, 27 września 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 46. Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Sets Final Seven For Cast, Including Kara Wang As A Pilot [online], Deadline, 3 października 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 47. Amanda N’Duka, Bree Condon To Play Kimberly Guilfoyle In Jay Roach Fox News Film; Chelsea Harris Books ‘Top Gun: Maverick’ [online], Deadline, 29 listopada 2018 [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 48. ‘Maverick’ director explains why Kelly McGillis and Meg Ryan were not asked to be in the sequel [online], CNN [dostęp 2022-09-06].
 49. Kelly McGillis Says She Wasn’t Asked to Be Part of ‘Top Gun’ Sequel (Exclusive) | Entertainment Tonight [online], www.etonline.com [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 50. Lewis Hamilton was offered fighter pilot role on Top Gun: Maverick with Tom Cruise [online], CNA Lifestyle [dostęp 2022-09-06] (ang.).
 51. Robert Mitchell, Tom Cruise Shares First Look Photo as ‘Top Gun 2’ Begins Production [online], Variety, 31 maja 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 52. 'Top Gun 2' production begins, Cruise in SD [online], KGTV, 31 maja 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 53. Top Gun sequel begins filming aboard USS Abraham Lincoln [online], Naval Today, 23 sierpnia 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 54. Jamie Ries • • Johnson, Accusations of Tension on San Diego Aircraft Carrier While Filming ‘Top Gun’ Sequel Unfounded: Navy [online], NBC 7 San Diego [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 55. David C. Henley, David C Henley: Coming soon to theaters ‘Top Gun: Maverick’ [online], www.nevadaappeal.com [dostęp 2022-06-16].
 56. Danger Zone! Everything to Know About ‘Top Gun: Maverick’ [online], Us Weekly, 14 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 57. Rebecca Rubin, Box Office: ‘Top Gun: Maverick’ Debuts to Stratospheric $124 Million, „Reuters”, 29 maja 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 58. David Crewe, Behind the Scenes with Top Gun: Maverick’s Cinematography Team [online], PetaPixel, 5 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 59. Top Gun: Maverick’s Darkstar Conceptualization [online], EQ. Magazine, 5 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 60. Interview with Marlene Stewart – Costume Designers Guild, I.A.T.S.E. Local 892, „Costume Designers Guild, I.A.T.S.E. Local 892” [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 61. Fly Inside the Editing of ‘Top Gun: Maverick’ [online], No Film School, 14 czerwca 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 62. Armando Tinoco, Saturn Awards Nominations: ‘The Batman’, ‘Nightmare Alley’, ‘Spider-Man’, ‘Better Call Saul’ Top List [online], Deadline, 12 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 63. Top Gun: Maverick – Six Sony VENICE Cameras Inside a Fighter-Jet Cockpit [online], Y.M.Cinema – News & Insights on Digital Cinema, 19 grudnia 2019 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 64. Inside the Top Gun: Maverick Cockpit [online], Den of Geek, 14 września 2021 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 65. Top Gun 2 To Be Scored By Hans Zimmer [online], ScreenRant, 22 października 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 66. Hannah Dailey, Tom Cruise Praises Lady Gaga’s ‘Top Gun’ Song, Reveals She Helped Compose the Score: ‘Her Talent Is Just Boundless’ [online], Billboard, 4 maja 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 67. ‘Top Gun: Maverick’ Soundtrack Album Details | Film Music Reporter [online] [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 68. 'Top Gun: Maverick Official Soundtrack’ CD [online], Interscope Records [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 69. Kenny Loggins is recording a new version of „Danger Zone” for Top Gun: Maverick [online], Consequence, 7 czerwca 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 70. Okładka ścieżki dźwiękowej.
 71. Dade Hayes, YouTube Slates ‘Top Gun: Maverick’ Premiere Livestream, ‘Bridgerton’ Make-Up Event [online], Deadline, 2 maja 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 72. Watch the Top Gun: Maverick Red Carpet Livestream Online [online], 4 maja 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 73. ‘Top Gun: Maverick’ Flies to Cannes After 2-Year Pandemic Delay [online], 14 marca 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 74. Mike Fleming jr., Tom Cruise To Be Feted In Career Retrospective At Cannes, Followed By ‘Top Gun: Maverick’ Premiere; Full Details [online], Deadline, 17 marca 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 75. Top Gun Maverick premiere: Prince William and Duchess of Cambridge step out with Tom Cruise for film’s glamorous Leicester Square debut [online], Sky News [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 76. a b Anthony D’Alessandro, Nancy Tartaglione, ‘Top Gun: Maverick’ Flies From Thanksgiving To Memorial Day Weekend; ‘Mission: Impossible 7’ Ignites In Fall 2022 [online], Deadline, 1 września 2021 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 77. TOP GUN: MAVERICK WLATUJE NA EKRANY CINEMA CITY! BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY [online], www.cinema-city.pl [dostęp 2022-06-16] (pol.).
 78. Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Flies To Summer 2020 With ‘A Quiet Place’ Sequel & More: Paramount Release Date Changes [online], Deadline, 29 sierpnia 2018 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 79. Dave McNary, Tom Cruise’s ‘Top Gun: Maverick’ to Release Two Days Early [online], Variety, 2 marca 2020 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 80. Independent Bureau, Top Gun: Maverick Release Date Announced – The Independent.in – News, Breaking News, International News [online] [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 81. Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun Maverick’ Flies To Christmas Corridor, ‘SpongeBob’ Eyes Late Summer, ‘Quiet Place II’ To Debut Labor Day [online], Deadline, 2 kwietnia 2020 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 82. Rebecca Rubin, ‘A Quiet Place 2,’ ‘Top Gun: Maverick’ Delayed Until 2021 [online], Variety, 24 lipca 2020 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 83. Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Schedules Departure From Fourth Of July Weekend; ‘Mission: Impossible 7’ Sets Memorial Day 2022 Launch [online], Deadline, 9 kwietnia 2021 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 84. a b R.T. Watson, Want to Be a Hollywood Player? Covid and Streaming Have Changed All the Rules, „Wall Street Journal”, 21 stycznia 2021, ISSN 0099-9660 [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 85. a b Anthony D'Alessandro, Why ‘Top Gun: Maverick’ Didn’t Go To Streaming – Paramount CinemaCon Lunch [online], Deadline, 28 kwietnia 2022 [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 86. a b Brent Lang, Tom Cruise Says He Wouldn’t Allow ‘Top Gun: Maverick’ to Debut on Streaming [online], Variety, 18 maja 2022 [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 87. Joan E. Solsman, 'Top Gun: Maverick' Still Won't Stream Anytime Soon, Sorry [online], CNET [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 88. a b ‘Top Gun: Maverick’ on VOD: How to Watch It From Home & Pre-Order on Blu-Ray [online], Billboard, 6 września 2022 [dostęp 2022-09-23].
 89. Jason Rossi, The ‘Top Gun: Maverick’ 4K and Blu-ray Release Comes at the Perfect Time [online], Showbiz Cheat Sheet, 19 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-23] (ang.).
 90. Top Gun: Maverick. Joseph Kosinski [dostęp 2022-09-23].
 91. Nancy Tartaglione, ‘Top Gun: Maverick’ Flies By $800M Worldwide; Becomes Tom Cruise’s Biggest Movie Ever [online], Deadline, 17 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-28] (ang.).
 92. Nancy Tartaglione, ‘Top Gun: Maverick’ Catapults Past $1B At Worldwide Box Office – Update [online], Deadline, 27 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-28] (ang.).
 93. Rebecca Rubin, ‘Top Gun: Maverick’ Soars Past $1 Billion, Overtakes ‘Doctor Strange 2’ as the Highest-Grossing Movie of the Year Globally [online], Variety, 26 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-28] (ang.).
 94. Top 2022 Movies at the Worldwide Box Office [online], The Numbers [dostęp 2023-01-09].
 95. Top Gun: Maverick [online], Rotten Tomatoes [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 96. Top Gun: Maverick [online], Metacritic [dostęp 2022-08-19] (ang.).
 97. a b Anthony D’Alessandro, ‘Top Gun: Maverick’ Scorches ‘Pirates Of The Caribbean: At World’s End’ For Memorial Day Opening Record With $160M+ – Tuesday AM Update [online], Deadline, 31 maja 2022 [dostęp 2022-06-16] (ang.).
 98. a b Peter Debruge, ‘Top Gun: Maverick’ Review: Tom Cruise Takes to the Skies, Literally, in Barrier-Breaking Sequel [online], Variety, 12 maja 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 99. David Rooney, Tom Cruise in ‘Top Gun: Maverick’: Film Review [online], The Hollywood Reporter, 12 maja 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 100. Top Gun: Maverick review – Tom Cruise is still speedy, less needy in a rock’n’roll sequel [online], the Guardian, 12 maja 2022 [dostęp 2022-09-07] (ang.).
 101. Ziemia do Majora Toma – Recenzja filmu Top Gun: Maverick (2022) [online], Filmweb [dostęp 2022-09-07] (pol.).
 102. „Top Gun: Maverick” wgniata w fotel. Jest nawet lepszy od oryginału [online], rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 27 maja 2022 [dostęp 2022-09-07] (pol.).
 103. a b Top Gun: Maverick – recenzja filmu [online], naEKRANIE.pl [dostęp 2022-09-07] (pol.).
 104. Kimberly Nordyke, Oscars: Complete Winners List [online], The Hollywood Reporter, 13 marca 2023 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 105. K.J. Yossman, Manori Ravindran, ‘All Quiet on the Western Front’ Dominates BAFTA Awards With Record-Breaking Seven Wins [online], Variety, 19 lutego 2023 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 106. Kimberly Nordyke, Golden Globes: Full List of Winners [online], The Hollywood Reporter, 11 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 107. Kimberly Nordyke, Carly Thomas, Grammy Awards: Complete List of Winners [online], The Hollywood Reporter, 6 lutego 2023 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 108. Christy Piña, ‘Top Gun: Maverick,’ ‘Stranger Things’ and ‘The Last of Us’ Lead 2023 MTV Movie & TV Award Nominations [online], The Hollywood Reporter, 5 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 109. Christy Piña, People’s Choice Awards: ‘Doctor Strange 2,’ ‘Don’t Worry Darling’ Take Top Prizes [online], The Hollywood Reporter, 7 grudnia 2022 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 110. 2022 Awardees | International Press Academy [online] [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 111. The International Press Academy Announces Winners for the 27th Annual SATELLITE™ Awards | International Press Academy [online] [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 112. Armando Tinoco, Saturn Awards Nominations: ‘The Batman’, ‘Nightmare Alley’, ‘Spider-Man’, ‘Better Call Saul’ Top List [online], Deadline, 12 sierpnia 2022 [dostęp 2023-04-19] (ang.).
 113. Ryan O'Rourke, Saturn Award Winners Headlined By 'Everything Everywhere All At Once,' 'Top Gun Maverick,' and 'Better Call Saul' [online], Collider, 26 października 2022 [dostęp 2023-04-19] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]