VIS Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy zakładu przemysłowego w Warszawie. Zobacz też: Vis.
FWP VIS SA
FWP VIS SA
Fabryka Wyrobów Precyzyjnych
im. gen. Świerczewskiego w latach 70. XX wieku, widok od strony ul. Kasprzaka
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba Warszawa
ul. Kasprzaka 29/31
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
FWP VIS SA
FWP VIS SA
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
FWP VIS SA
FWP VIS SA
Ziemia 52°13′35,5″N 20°57′13,9″E/52,226528 20,953861
Baner Niech żyje PZPR umieszczony na jednym biurowcu Fabryki Wyrobów Precyzyjnych im. Gen. Świerczewskiego na warszawskiej Woli, lata 70. XX wieku, widok od strony al. Prymasa Tysiąclecia (dawnej al. Rewolucji Październikowej)
Pomiarowe przyrządy elektroniczne prezentowane na wystawie z okazji rocznicy 75-lecia zakładu

"VIS" Sp. z o.o. (dawniej: Fabryka Wyrobów Precyzyjnych VIS S.A., FWP VIS S.A.) – nieistniejący zakład przemysłowy z branży metalowo-technicznej, mieszczący się w Warszawie, przy ul. Kasprzaka 29/31.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia zakładu rozpoczęła się 15 lipca 1898, kiedy warszawscy przemysłowcy uzyskali pozwolenie na założenie spółki akcyjnej "Towarzystwo Fabryki Maszyn Gerlach i Pulst". Jeszcze w tym samym roku fabryka została przeniesiona pod swój historyczny adres, tj. na ulicę Kasprzaka 29.

Ok. 1920 spółka została znacjonalizowana jako Państwowa Fabryka Karabinów.

W 1935 w fabryce opracowano konstrukcję polskiego pistoletu samopowtarzalnego VIS.

Po wyzwoleniu, w lutym 1945 zakłady wznowiły działalność jako Fabryka Karabinów i Sprawdzianów.

W 1948 zakład otrzymał nazwę "Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. Gen. Świerczewskiego" (Karol Świerczewski w 1915 pracował w zakładzie jako tokarz). Od tej pory na wyrobach fabryki umieszczano znak towarowy "FWP".

W roku 1954 zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego określono profil produkcji zakładu. Od tej pory wytwarzano tu narzędzia do obróbki metali i przyrządy pomiarowe.

31.12.1971 zostaje utworzone Przedsiębiorstwo Państwowe Kombinat Przemysłu Narzędziowego "VIS", złożone z FWP w Warszawie, dwóch innych fabryk oraz kilku branżowych hurtowni narzędziowych. Jednocześnie przedsiębiorstwa składowe kombinatu przybierają do swoich nazw słowo VIS.

30.04.1996 Fabryka została skomercjalizowana jako Fabryka Wyrobów Precyzyjnych "VIS" S.A.

W latach 2002 - 2004 nastąpiło przekształcenie jednolitego przedsiębiorstwa w grupę kapitałową "VIS" (holding) złożoną z: 1) "VIS-Inwestycje S.A." (spółka główna grupy; zarządca, a od 2006 wyprzedawca terenów przy ul. Kasprzaka 29), "VIS" Sp. z o.o. (producent przyrządów pomiarowych i narzędzi skrawających) i "Diamenty-VIS" Sp. z o.o. (producent diamentowych narzędzi skrawających oraz wgłębników do twardościomierzy).

W 2006 produkcja firm "VIS" Sp. z o.o. i "DIAMENTY-VIS" Sp. z o.o. została przeniesiona do Pruszkowa.

W roku 2007 zaczęła się rozbiórka budynków fabrycznych przy ul. Kasprzaka róg Ordona w Warszawie, wzniesionych w latach 70. XX wieku.

24.04.2009 r. Spółka "DIAMENTY-VIS" przeszła w stan upadłości likwidacyjnej. Jej działalność produkcyjną kontynuowała jakiś czas firma "DES-DIAMENTY" Sp. z o.o. w Pruszkowie.

28 kwietnia 2010 r. "VIS" Sp. z o.o. ogłosiła upadłość likwidacyjną. Jej działalność kontynuuje częściowo P.P.H.U. NARZĘDZIOWNIA PRYCIŃSKI z Zaborowa.

Ostatnim prezesem zarządów "VIS" Sp. z o.o. i "DIAMENTY-VIS" Sp. z o.o., a jednocześnie ich likwidatorem był Mariusz Okniński.

W październiku 2012 r. VIS Investments Sp. z o.o. S.K.A. (nazywająca się do 2008 r. VIS-Inwestycje S.A.) weszła jako komplementariusz w skład nowej spółki Kolejowa Invest Sp. z o.o. S.K.A., wcześniej już (17 września 2013 r.) tracąc siedzibę przy ul. Kasprzaka. Jej strona internetowa prezentująca historię firmy VIS została skasowana. Ostatnim prezesem VIS Investments był Krzysztof Kotkowski.

19 listopada 2015 r. Kolejowa Invest została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Stało się to 117 lat i 5 miesięcy po założeniu firmy Gerlach i Plust.

Słowo „VIS” oraz jego oryginalna graficzna stylizacja zostało zachowane w nazwach i logach hurtowni narzędziowych wchodzących dawniej w skład Kombinatu Przemysłu Narzędziowego „VIS” p.p., tzn: INTER-VIS Sp. z o.o. w Warszawie, METAL-VIS Sp. z. o.o. w Ostrowie Wlkp oraz P.P.H.U. POLVIS Sp. z o.o. w Warszawie.

FWP "VIS" S.A. oraz "VIS" Sp. z.o.o. utrzymywały swoje strony internetowe oraz adresy e-mailowe w domenie vis.com.pl. Od 2011 r. właścicielem tej domeny jest P.P.H.U. NARZĘDZIOWNIA PRYCIŃSKI z Zaborowa. Właścicielem praw do znaku towarowego "VIS" jest jedna z mazowieckich firm handlujących narzędziami. Używany w czasach PRL-u znak towarowy "FWP" nie jest przedmiotem niczyjej własności.

Oferta produkcyjna do ok. 2010[edytuj | edytuj kod]

Przyrządy pomiarowe[edytuj | edytuj kod]

  • Przyrzady suwmiarkowe (suwmiarki noniuszowe i elektroniczne)
  • Przyrzady mikrometryczne (mikrometry, średnicówki mikrometryczne)
  • Przyrządy czujnikowe (grubościomierze czujnikowe)
  • Przymiary sztywne
  • Wzorce i sprawdziany (płytki wzorcowe, przybory do płytek wzorcowych, wałeczki pomiarowe, sprawdziany gładkie i gwintowe)

Narzedzia skrawające i inne[edytuj | edytuj kod]

  • Frezy
  • Gwintowniki
  • Przeciągacze
  • Ściernice diamentowe
  • Wglębniki diamentowe do twardościomierzy

VIS w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]