VIS Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy zakładu przemysłowego w Warszawie. Zobacz też: Vis.
FWP VIS SA
FWP VIS SA
Fabryka Wyrobów Precyzyjnych
im. gen. Świerczewskiego w latach 70.
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba Warszawa
ul. Kasprzaka 29/31
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
FWP VIS SA
FWP VIS SA
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
FWP VIS SA
FWP VIS SA
Ziemia 52°13′35,5″N 20°57′13,9″E/52,226528 20,953861
Pomiarowe przyrządy elektroniczne prezentowane na wystawie z okazji rocznicy 75-lecia zakładu

"VIS" Sp. z o.o. (dawniej: Fabryka Wyrobów Precyzyjnych VIS S.A., FWP VIS S.A.) – nieistniejący zakład przemysłowy z branży metalowo-technicznej, mieszczący się w Warszawie, przy ul. Kasprzaka 29/31.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia zakładu rozpoczęła się 15 lipca 1898, kiedy warszawscy przemysłowcy uzyskali pozwolenie na założenie spółki akcyjnej "Towarzystwo Fabryki Maszyn Gerlach i Pulst". Jeszcze w tym samym roku fabryka została przeniesiona pod swój historyczny adres, tj. na ulicę Kasprzaka 29.

Ok. 1920 spółka została znacjonalizowana jako Państwowa Fabryka Karabinów.

W 1935 w fabryce opracowano konstrukcję polskiego pistoletu samopowtarzalnego VIS.

Po wyzwoleniu, w lutym 1945 zakłady wznowiły działalność jako Fabryka Karabinów i Sprawdzianów.

W 1948 zakład otrzymał nazwę "Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. Gen. Świerczewskiego" (Karol Świerczewski w 1915 pracował w zakładzie jako tokarz). Od tej pory na wyrobach fabryki umieszczano znak towarowy "FWP".

W roku 1954 zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego określono profil produkcji zakładu. Od tej pory wytwarzano tu narzędzia do obróbki metali i przyrządy pomiarowe.

31.12.1971 zostaje utworzone Przedsiębiorstwo Państwowe Kombinat Przemysłu Narzędziowego "VIS", złożone z FWP w Warszawie, dwóch innych fabryk oraz kilku branżowych hurtowni narzędziowych. Jednocześnie przedsiębiorstwa składowe kombinatu przybierają do swoich nazw słowo VIS.

30.04.1996 Fabryka została skomercjalizowana jako FWP "VIS" S.A.

W latach 2002 - 2004 nastąpiło przekształcenie jednolitego przedsiębiorstwa w grupę kapitałową "VIS" (holding) złożona z: "VIS-Inwestycje S.A." (spółka wiodąca, zarządca, a od 2006 wyprzedawca terenów przy ul. Kasprzaka 29), "VIS" Sp. z o.o. (producent przyrządów pomiarowych i narzędzi skrawających) i "Diamenty-VIS" Sp. z o.o. (producent diamentowych narzędzi skrawających oraz wgłębników do twardościomierzy).

W 2006 produkcja firm "VIS" Sp. z o.o. i "DIAMENTY-VIS" Sp. z o.o. została przeniesiona do Pruszkowa.

W roku 2007 zaczęła się rozbiórka budynków fabrycznych przy ul. Kasprzaka róg Ordona w Warszawie, wzniesionych w latach 70. XX wieku.

24.04.2009 r. Spółka "DIAMENTY-VIS" przeszła w stan upadłości likwidacyjnej. Jej działalność produkcyjną kontynuuje firma "DES-DIAMENTY Sp. z o.o. w Pruszkowie.

28 kwietnia 2010 r. "VIS" Sp. z o.o. także ogłosiła upadłość likwidacyjną. Jej działalność kontynuuje częściowo P.P.H.U. NARZĘDZIOWNIA PRYCIŃSKI.

Ostatnim prezesem zarządów "VIS" Sp. z o.o. i "DIAMENTY-VIS" Sp. z o.o., a jednocześnie ich likwidatorem był Mariusz Okniński.

W październiku 2012 r. VIS Investments Sp. z o.o. S.K.A. (nazywająca się do 2008 r. VIS-Inwestycje S.A.) została przemianowana na Kolejowa Invest Sp. z o.o. S.K.A., wcześniej już (17 września 2013) tracąc siedzibę przy ul. Kasprzaka. Jej strona internetowa prezentująca historię firmy VIS została skasowana.

Słowo „VIS” oraz jego oryginalna graficzna stylizacja zostało zachowane w nazwach i logach hurtowni narzędziowych wchodzących dawniej w skład Kombinatu Przemysłu Narzędziowego „VIS” p.p., tzn: INTER-VIS Sp. z o.o. w Warszawie, METAL-VIS Sp. z. o.o. w Ostrowie Wlkp oraz P.P.H.U. POLVIS Sp. z o.o. w Warszawie.

FWP "VIS" S.A. oraz "VIS" Sp. z.o.o. utrzymywały swoje strony internetowe oraz adresy e-mailowe w domenie www.vis.com.pl. Od 2011 r. właścicielem tej domeny jest P.P.H.U. NARZĘDZIOWNIA PRYCIŃSKI. Właścicielem praw do znaku towarowego "VIS" jest jedna z mazowieckich firm handlujących narzędziami. Znak towarowy "FWP" nie jest prawdopodobnie przedmiotem niczyjej własności.

VIS w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]