Wojna golubska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna golubska
Ilustracja
Zamek w Golubiu
Czas

17 lipca 142227 września 1422

Miejsce

Ziemia chełmińska, Ziemia lubawska, Pomezania, Powiśle, Krajna, Kujawy, zachodnia Wielkopolska

Przyczyna

nierealizowanie przez Zakon zobowiązań finansowych nałożonych w wyroku wrocławskim oraz odrzucanie przez Zakon możliwości zawarcia pokoju

Wynik

Zwycięstwo Królestwa Polskiego

Strony konfliktu
Zakon krzyżacki Korona Królestwa Polskiego
Dowódcy
Ulryk Zenger, Walter Kirskorff Władysław Jagiełło
brak współrzędnych

Wojna golubska (gołubska)wojna stoczona w 1422 roku pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim a zakonem krzyżackim.

Tło międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

W obliczu wybuchu wojen husyckich w Czechach król Zygmunt Luksemburski ogłosił 6 grudnia 1420 roku we Wrocławiu zupełnie niekorzystny dla strony polskiej wyrok w sporze polsko-krzyżackim. Rozłam pomiędzy królem Zygmuntem a Władysławem Jagiełłą przypieczętowała interwencja wojska Zygmunta Korybutowicza po stronie husytów czeskich. Wobec słabnącej pozycji Zygmunta Luksemburskiego Jagielle udało się zawrzeć z margrabią Brandenburgii Fryderykiem I Hohenzollernem sojusz zaczepno-odporny podpisany 8 kwietnia 1421 w Krakowie, skierowany przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Dzięki mediacji brandenbursko-papieskiej rozejm pomiędzy Polską i zakonem przedłużono do końca 1422 roku.

Wojna[edytuj | edytuj kod]

Zygmunt Luksemburski, obawiając się otwartej interwencji zbrojnej Jagiełły i Witolda w Czechach pchnął do wojny z Polską nowego wielkiego mistrza krzyżackiego Paula Bellitzera von Russdorffa. 17 lipca wypowiedziano wojnę; skoncentrowane wojska polsko-litewskie w rejonie Czerwińska nad Wisłą wkroczyły na ziemie zakonne. Przed wyruszeniem w pole Jagiełło wydał dla zgromadzonej w Czerwińsku szlachty tzw. przywilej czerwiński. Wojska spod Czerwińska ruszyły w głąb państwa zakonnego 25 lipca. Krzyżacy unikali większych starć w polu i wycofali się do zamków za linię Drwęcy, w czasie gdy siły polskie rozpoczęły pustoszenie kraju. 20 sierpnia rozpoczęto oblężenie miasta Golub, które szybko zdobyto, a 26 sierpnia po drugim szturmie zdobyto zamek w Golubiu[1]. Zdobyto także Bratian i Zabrzeźno.

W wojnie wziął udział po stronie Jagiełły także książę Świdrygiełło.

Pokój nad jeziorem Mełno[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pokój mełneński.

Pozbawiony pomocy z Rzeszy i króla Zygmunta Luksemburskiego, stojąc w obliczu ruiny swej gospodarki, zakon krzyżacki zmuszony został podpisać 27 września 1422 traktat pokojowy, w którym m.in. na zawsze zrzekał się pretensji do Żmudzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mieczysław Haftka „Zamki Krzyżackie w Polsce – Szkice z Dziejów”, Muzeum Zamkowe w Malborku, 1999, s. 117, ISBN 83-86-206-27-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]