Wrota Baldura (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pierwszej gry serii. Zobacz też: Baldur’s Gate (seria).
Wrota Baldura
Baldur’s Gate
Ilustracja
Producent BioWare
Wydawca Black Isle Studios/Interplay
Dystrybutor PL: CD Projekt
Seria gier Baldur’s Gate
Projektant James Ohlen
Ray Muzyka
Silnik Infinity Engine
Aktualna wersja 1.1.4315
Data wydania Świat: 1998
PL: 24 maja 1999
Gatunek komputerowa gra fabularna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
PEGI: 12
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Macintosh
Nośniki CD (5), CD (3), DVD (1)
Wymagania

300 MB HDD, 16 MB RAM, 166 MHz, Windows 95

Kontrolery klawiatura, mysz

Wrota Baldura (ang. Baldur’s Gate) – komputerowa gra fabularna z serii Baldur’s Gate. Została stworzona przez BioWare i wydana przez Interplay w 1998 roku, natomiast w Polsce w 1999 roku przez CD Projekt. Osadzona jest w świecie Zapomnianych Krain i oparta na zasadach drugiej edycji Advanced Dungeons & Dragons. Miejscem akcji jest Wybrzeże Mieczy, które leży na zachodnim brzegu kontynentu Faerûn.

28 listopada 2012 roku został wydany remake gry pod nazwą Baldur’s Gate: Enhanced Edition. Dodano nowe zadania, poprawiono grafikę i usunięto błędy podstawowej wersji gry.

Redakcja serwisu Gry-Online w 2014 roku przyznała Wrotom Baldura 7. miejsce na liście najlepszych gier RPG wszech czasów[1].

Ogólne informacje[edytuj | edytuj kod]

Gra została wydana 23 grudnia 1998 roku. Liczne zadania poboczne zapewniają graczom około 160 godzin rozgrywki.

Do wydanego 24 maja 1999 roku przez CD Projekt polskiego tłumaczenia głosy podkładali profesjonalni aktorzy, między innymi Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski, Gabriela Kownacka i Wiktor Zborowski. W 1999 roku wydane zostało oficjalne rozszerzenie pod tytułem Baldur’s Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy. 1 grudnia 2000 roku została wydana kontynuacja gry Baldur’s Gate II: Cienie Amn, a dodatek do niej, Baldur’s Gate II: Tron Bhaala, 21 czerwca 2001 roku. Baldur’s Gate używa silnika Infinity Engine stworzonego przez BioWare. Tego samego silnika używają takie gry jak Planescape: Torment, serie gier Baldur’s Gate i Icewind Dale.

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska

Reżyseria: Paweł Galia

Postacie[edytuj | edytuj kod]

W czasie rozgrywki można spotkać nie tylko wiele stworzeń i potworów, które należy zabić, ale również osoby chcące porozmawiać, a czasem nawet zlecić drużynie zadanie.

W grze występują takie rasy jak: ludzie, krasnoludy, elfy, gnomy, niziołki i półelfy. Dostępne klasy to: wojownik, łowca, paladyn, kapłan, druid, złodziej, bard i mag.

Ważnym czynnikiem są cechy postaci, wyróżnia się:

 • siłę – podstawową cechę zbrojnych, określającą siłę mięśni, wytrzymałość, wytrwałość i zadawane obrażenia, determinuje jaki maksymalny ciężar przedmiotów postać może dźwigać bez spowolnienia lub unieruchomienia;
 • zręczność – główną cechę złodziei, określającą zwinność, refleks, koordynacja, określa szansę na trafienie;
 • kondycję – opisującą ogólną budowę ciała, stan zdrowia, wytrzymałość na obrażenia i choroby, stanowi podstawę określenia punktów życia;
 • inteligencję – niezbędną magom, determinuje zdolność zapamiętywania, rozumowania i uczenia się;
 • mądrość – podstawową cechę kapłanów, oznaczającą intuicję i siłę woli;
 • charyzmę – istotną dla druidów, bardów i paladynów, określającą siłę przekonywania, urok i zdolności przywódcze.

Płeć nie ma wpływu na cechy.

Ważne postacie i bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Alaundo – wróżbita, który przepowiedział śmierć Bhaala: „Pan Mordu zginie, ale przed śmiercią spłodzi legion śmiertelnych potomków. A ślady ich przejścia znaczyć będzie Chaos...”. Postać obecna w grze tylko w opowieściach bohaterów.
 • Drizzt Do'Urden – mroczny elf, uciekinier z Podmroku.
 • Elminster Aumar – jeden z najpotężniejszych magów na Wybrzeżu Mieczy, Harfiarz, którego gracz spotyka trzy razy.
 • Gorion – przybrany ojciec głównego bohatera, współpracuje z Harfiarzami. Na początku gry gracz ucieka z nim z Candlekeep, po czym Gorion zostaje zamordowany przez Sarevoka.
 • Sarevok – syn Bhaala, brat głównego bohatera, a zarazem główny przeciwnik. Chce wywołać wojnę pomiędzy Wrotami Baldura a Amnem, a także zlikwidować pozostałych potomków Bhaala. Występuje także w grze Baldur’s Gate II: Tron Bhaala.

Miasta i obszary[edytuj | edytuj kod]

W grze gracz może odwiedzić wiele obszarów. Duża część z nich to nienazwane dzikie terytoria. Istotniejszymi nazwanymi miejscami są:

 • Candlekeep – wielka cytadela zawierająca jedną z największych kolekcji pism na kontynencie. Aby się do niej dostać należy ofiarować wartościową księgę strażnikowi bramy. Wspólnocie zamieszkujących fortecę mnichów przewodzi Strażnik Ksiąg, a doradza mu Pierwszy Czytacz. Tylko wybrani mogą pozostać w twierdzy dłużej niż 10 dni lub powrócić do niej przed upływem miesiąca.
 • Beregost – drugie co do wielkości miasto na dostępnym w grze fragmencie Wybrzeża Mieczy. Leży w centrum terenu gry.
 • Broda Ulgotha – małe miasto na północy. Główne miejsce akcji dodatku Baldur’s Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy.
 • Nashkel – wieś żyjąca z kopalni rudy żelaza. Sławna z organizowanych nieopodal jarmarków.
 • Wrota Baldura – tytułowe miasto, największe z dostępnych w grze. Założone przez żeglarza Baldurana, którego hełm, płaszcz oraz (w dodatku Opowieści z Wybrzeża Mieczy) pamiętnik z podróży morskich i nóż do masła mamy okazję znaleźć w grze. Miasto posiada wiele sklepów, tawern, gospód i domów ludzi tutaj mieszkających.
 • Wysoki Żywopłot – dom maga Thalantyra, który handluje magicznymi przedmiotami.
 • Pod Pomocną Dłonią – gospoda na północ od Beregost. Gospodę otaczają grube mury, w obrębie których znajduje się też świątynia Garla Złotopołyskliwego i kilka domów. Można tu wymienić magiczne przedmioty i odpocząć.
 • Knieja Otulisko – puszcza nieopodal Candlekeep, zamieszkana głównie przez druidów, pająki i wywerny.
 • Gullykin – wioska Niziołków leżąca na wschód od żelaznego traktu.
 • Knieja Larsa i Peldvate – lasy na południowy wschód od Wrót Baldura;

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główna oś fabularna jest niezależna od charakteru bohatera gracza. Pojawiają się jednak rozmowy i bitwy, podczas których gracz musi dokonywać moralnych wyborów i zdecydować się na podążanie ścieżką prawości lub zła.

Wstęp – przygoda rozpoczyna się w twierdzy Candlekeep umiejscowionej na Wybrzeżu Mieczy w świecie Zapomnianych Krain. Główny bohater wychowywany jest tam przez swego przybranego ojca – Goriona, który pewnego dnia każe mu pośpiesznie przygotować się do wyprawy. W Candlekeep nie jest już bezpiecznie, wiele osób z nieznanego powodu chce i próbuje zabić głównego bohatera. Po wyjściu z twierdzy wędrowców atakują bandyci. Wśród nich jest tajemnicza postać w czarnej zbroi. Gorion poświęca życie, umożliwiając ucieczkę głównemu bohaterowi.

Rozdział pierwszy – przybrany ojciec nie pozostawia wiele wskazówek, gorączkowe przygotowania nie dały czasu na wyjaśnienia. Jedyne co zdążył wyjawić to fakt, iż zmierzali do gospody Pod Pomocną Dłonią, gdzie mają oczekiwać przyjaciele Goriona. Przed gospodą jednak czeka mag Tarnesh, który ma za zadanie zamordować głównego bohatera. Khalid i Jaheira spotkani w gospodzie okazują się wyjątkowo pomocni i lojalni, decydują się wędrować z głównym bohaterem. W czasie podróży dowiadują się np. o kłopotach w kopalni Nashkel, gdzie muszą się udać. Jeśli po drodze drużyna zatrzyma się w Beregoście, w gospodzie Czerwony Bukiet będzie czekać kolejny doświadczony zabójca – krasnolud Karlat.

Rozdział drugi – mieszkańcy Nashkel mają problemy z pobliską kopalnią, dzieją się tam dziwne rzeczy – górnicy przepadają bez śladu, a wydobywane żelazo kruszy się. W gospodzie Nashkel czeka jeszcze jedna zabójczyni, kapłanka Neira. Po kopalni panoszą się dziwne stwory, które rozmieściły mnóstwo pułapek na trzecim poziomie. Na czwartym zamieszkuje Mulahey – sprawca całego zamieszania. Jednak jak okazuje się z zapisków zgromadzonych w jego skrzyni był on jedynie pionkiem w większej grze, a rozkazy otrzymywał za pośrednictwem Tranziga z Beregostu.

Rozdział trzeci – w Nashkel oczekuje nagroda, ale również kolejny morderca – Nimbul. Kolejnym etapem podróży jest Beregost. Na pierwszym piętrze Gospody Fedelposta przebywa Tranzig. Ma on przy sobie mapę Obozu Bandytów – kolejnego miejsca w układance. W namiocie w centrum obozu oczekują przywódcy Żelaznego Tronu – potężnej organizacji kupieckiej z Wrót Baldura. Jak się okazuje zamieszani są w spisek dotyczący osłabienia żelaza z Nashkel. Jednak ich przywódca zbiegł do Kniei Otulisko.

Rozdział czwarty – Knieja Otulisko to wielki las, siedziba druidów. Po przedarciu się przez teren kniei bohater trafia do kopalni krasnoludów. Tam czekają kolejni zabójcy. Jak się okazuje kopalnia jest wykorzystywana do innych celów niż zawarte było to w umowie Tronu z krasnoludami. Ostatni krasnolud z klanu zajmującego się niegdyś wydobyciem zleca zalanie kopalni, prosi jednak o uwolnienie pozostających pod ziemią górników. Na ostatnim poziomie kopalni oczekuje jej tymczasowy zarządca, wysłannik Żelaznego Tronu – Davaeorn.

Rozdział piąty – gracz udaje się do głównego miasta na Wybrzeżu Mieczy – Wrót Baldura. Już na moście Scar, dowódca Płomiennej Pięści angażuje herosów w oczyszczenie kanałów miasta z potworów i zbadania Siedmiu Słońc – jednej z organizacji kupieckich. Po wykonaniu tych zadań gracz bada siedzibę Żelaznego Tronu, na zlecenie księcia Eltana. Bohater dowiaduje się, że Rieltar – przywódca Tronu wyjechał do Candlekeep.

Rozdział szósty – główny bohater wraca do miejsca, w którym rozpoczęła się jego przygoda. Jednak w mieście jego młodości jest jeszcze niebezpieczniej, jak w dniu, w którym, w pośpiechu, opuszczał tę fortecę. Wszyscy zachowują się dziwnie, w swych dawnych przyjaciołach bohater odkrywa sobowtórniaki. Największe podejrzenia wzbudza Koveras, spotkany na drugim piętrze biblioteki. Tam również spoczywają notatki Goriona. Na jednym z pięter drużyna spotyka przywódców Żelaznego Tronu. Bohater może ich zabić, jeżeli pozostawi ich w spokoju, zginą z rąk nasłanych zabójców. Strażnik spotkawszy herosów na korytarzu zatrzymuje ich pod zarzutem zabójstwa przywódców Tronu i zamyka w więzieniu. Wybawcą okazuje się Tethoril, teleportujący grupę do sekretnego pokoju, z którego mogą uciec do podziemi. Na drugim poziomie podziemi oczekuje Prat – najsilniejszy z wynajętych zabójców, wraz ze swoją drużyną.

Rozdział siódmy – po wydostaniu się z Candlekeep, bohater jest poszukiwany przez Płomienną Pięść za rzekome morderstwo przywódców Żelaznego Tronu. Z siedziby Pięści bohater kieruje się do armatora portu, księcia Eltana, którym opiekuje się pseudo-lekarz. Następnie w Głębokich Piwnicach o śmierć proszą się dwaj mordercy i w ten sposób gracz zyskuje zaproszenie na uroczystość koronacji Sarevoka, który wykorzystując zamieszanie, chorobę Eltana i śmierć przywódców Tronu postanowił przejąć władzę nad miastem.

Tajemnicza postać, która zabiła przybranego ojca Goriona nazywa się Sarevok. Ponadto okazuje się być bratem głównego bohatera, a jednocześnie synem boga mordu – Bhaala.

W Pałacu Książąt odbywa się właśnie nobilitacja Sarevoka. Po przybyciu bohatera i zdemaskowaniu jego planów, wywiązuje się walka. Gdy Sarevok jest bliski śmierci, ratuje go jego nauczyciel. Belt transportuje drużynę gracza do gildii złodziei, stąd rozpocznie się pościg za Sarevokiem. W labiryncie heros może natknąć się na galarety, strażników zguby i szkieletów-wojowników. Ostateczna bitwa rozgrywa się w świątyni pod Podziemnym Miastem, gdzie oczekuje Sarevok wraz z ochroną, w której skład wchodzą: Semaj, Angelo, Tazok i Horrory Bitewne.

Reedycja[edytuj | edytuj kod]

15 marca 2012 roku ogłoszono podjęcie prac nad remakiem gry o nazwie Baldur’s Gate Enhanced Edition, który początkowo miał mieć premierę latem 2012 roku[2]. Ostatecznie grę wydano 30 listopada 2012 roku[3]. Reedycja poprawia szatę graficzną, dodaje nowe zadania i bohaterów, którzy mogą dołączyć do drużyny gracza[4]. Nad nowymi elementami pracował między innymi pisarz fantasy Dave Gross[5] i Sam Hulick[6]. 31 marca 2016 roku został wydany dodatek Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear, którego akcja toczy się po wydarzeniach z podstawowej części gry[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Top 100 gier RPG wszech czasów – najlepsze RPG-i, które trzeba znać (pol.). Gry-Online, 2014-12-24. [dostęp 2014-12-26].
 2. Ender: Baldur’s Gate powróci latem... jako edycja rozszerzona (news uaktualniony) (pol.). Gry-Online, 2012-03-15. [dostęp 2012-11-28].
 3. Richard Mitchell: Baldur’s Gate Enhanced Edition pushed to Nov. 30 (ang.). Joystiq, 2012-09-14. [dostęp 2012-09-14].
 4. Baldur’s Gate: Enhanced Edition (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-11-28].
 5. Hed: Pisarz Forgotten Realms dołączył do ekipy tworzącej Baldur’s Gate: Enhanced Edition (pol.). Gry-Online, 2012-04-27. [dostęp 2012-11-28].
 6. Sarge: Wieści ze świata (Legends of Eisenwald, Baldur’s Gate: Enhanced Edition, Warface) 14/5/12 (pol.). Gry-Online, 2012-05-14. [dostęp 2012-11-28].
 7. Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear (PC). Gry-Online. [dostęp 2016-10-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]