Chinatown (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chinatown
Gatunek dramat
kryminał
film noir
neo-noir
Data premiery 20 czerwca 1974
Polska 31 grudnia 1974
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 131 min
Reżyseria Roman Polański
Scenariusz Roman Polański
Robert Towne
Główne role Jack Nicholson
Faye Dunaway
John Huston
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia John A. Alonzo
Scenografia W. Stewart Campbell
Richard Sylbert
Ruby R. Levitt
Kostiumy Anthea Sylbert
Montaż Sam O’Steen
Produkcja Robert Evans
Kontynuacja Dwóch Jake’ów
Nagrody
Oscar w roku 1974

Chinatownamerykański film fabularny z 1974 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Najbardziej znany film polskiego reżysera, nominowany do 11 Oscarów[1]. Zdjęcia do niego powstawały w Kalifornii, w miastach: Glendale, Los Angeles, Pasadena oraz na wyspie Santa Catalina[2].

Chinatown to czarny kryminał w chandlerowskim stylu, którego skomplikowana, wielowątkowa fabuła jest osadzona w Los Angeles w latach trzydziestych. Sam tytuł oznacza chińską dzielnicę Los Angeles. Roman Polański wcielił się w filmie w „człowieka z nożem”, który rozcina nos głównemu bohaterowi.

Film uznawany jest za jeden z najwybitniejszych obrazów w dziejach kina. Zajmuje drugie miejsce na liście najlepszych filmów kryminalnych wszech czasów sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy.

Według danych Zespołu Programowego Biura Komitetu Kinematografii do czerwca 1991 roku w polskich kinach odbyło się 15 567 seansów filmu, obejrzało go 158 6527 polskich widzów[3]. We Francji film do 1986 roku wyświetlany był przez 17 tygodni, obejrzało go 554 223 widzów[4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Prywatny detektyw Jake Gittes zostaje wynajęty przez kobietę podającą się za panią Mulwray, by śledził jej męża. Gdy kompromitujące fotografie zrobione przez Gittesa, wyjawiające rzekomy romans Mulwraya przenikają do prasy, pojawia się prawdziwa pani Mulwray grożąc mu procesem o zniesławienie. Wściekły Gittes postanawia się dowiedzieć kto go „wystawił”, stopniowo odkrywając ciemne interesy wokół zaopatrzenia w wodę, urzędniczą korupcję oraz przynajmniej jedno morderstwo. Jego śledztwo komplikują złożone relacje uczuciowe, a im więcej się dowiaduje, tym bardziej mroczna i tajemnicza staje się sprawa, w którą został wplątany.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film w sumie otrzymał 17 nagród na różnego rodzaju festiwalach (w tym Złoty Glob dla Polańskiego za reżyserię, nagrody BAFTA), miał ponadto 22 nominacje. Na 47. ceremonii rozdania Oscarów film okazał się wielkim przegranym wieczoru – był nominowany w 11 kategoriach, w tym dla najlepszego reżysera oraz dla najlepszych aktorów w wiodącej roli męskiej (Nicholson) i żeńskiej (Dunaway), ale jedynie Robert Towne otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny.

Odniesienia kulturowe[edytuj | edytuj kod]

  • Jeden z odcinków drugiej serii serialu Californication ma tytuł „Vaginatown”. Tytułowy „Vaginatown” to tytuł pornograficznego remake’u filmu Polańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chinatown (1974) – Nagrody – Filmweb. [dostęp 2011-02-05].
  2. Chinatown (1974) – Ciekaowstki – Filmweb. [dostęp 2011-02-05].
  3. Grażyna Stachówna: Roman Polański i jego filmy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 18. ISBN 83-01-11300-6.
  4. Grażyna Stachówna: Roman Polański i jego filmy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 19. ISBN 83-01-11300-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]