Przejdź do zawartości

Wyższe Seminarium Duchowne Karmelitów Bosych w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyższe Seminarium Duchowne
Braci Bosych NMP z Góry Karmel
w Krakowie
Typ

teologiczna

Państwo

 Polska

Adres

Kraków,
ul. Rakowicka 18

Liczba pracowników
• naukowych


5[1]

Liczba studentów

20[2]

Rektor

o. Grzegorz Tyma OCD

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium DuchowneBraci Bosych NMP z Góry Karmelw Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium DuchowneBraci Bosych NMP z Góry Karmelw Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium DuchowneBraci Bosych NMP z Góry Karmelw Krakowie”
Ziemia50°04′06,55″N 19°57′08,33″E/50,068486 19,952314
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Braci Bosych NMP z Góry Karmel w KrakowieWyższe Seminarium Duchowne Karmelitów (OCD), przy Kościele Konwentualnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Klasztorze Karmelitów Bosych w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1911 roku w Krakowie, przy ul. Rakowickiej, erygowano klasztor karmelitów, przy którym ustanowiono Kolegium Teologiczne. W 1920 roku polska prowincja karmelitów uzyskała samodzielność. W latach 1932–1938 zbudowano Kolegium Filozoficzno-Teologiczne we Lwowie, które w 1939 roku rozpoczęło działalność. Z powodu wojny studia kontynuowano w Wadowicach, Krakowie i Czernej.

W 1952 roku w Poznaniu ustanowiono Kolegium Filozoficzne. W 1993 roku polską prowincję podzielono na dwie prowincje: Krakowską i Warszawską. Również rozdzielono studia na: Kolegium Filozoficzne w Lublinie (związane z KUL) i Kolegium Teologiczne w Krakowie (związane z Papeską Akademią Teologiczną).

W 2013 roku z połączenia kolegiów Filozoficznego i Teologicznego – utworzono Wyższe Seminarium Duchowne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]