Redemptoris Mater (seminaria duchowne)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Redemptoris Mater (łac. Matka Odkupiciela) – katolickie misyjne seminaria duchowne, mają one charakter międzynarodowy – do kapłaństwa przygotowują się w nich klerycy z różnych krajów. Wszyscy alumni w seminariach Redemptoris Mater pochodzą ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Prezbiterzy wyświęcani w Redemptoris Mater są wysyłani do diecezji, w których powołania kapłańskie są nieliczne, lub w których brakuje księży.

Pierwsze Seminarium Redemptoris Mater zostało otwarte w Rzymie w 1987 roku z polecenia Jana Pawła II, aby pomóc Nowej Ewangelizacji – szczególnie tej prowadzonej przez rodziny w misjiimplantatio Ecclesiae (zaszczepianiu Kościoła) w miejscach trudnych, w których albo nigdy nie było Kościoła albo na skutek procesu sekularyzacji stracił on wielkie rzesze wiernych i z konieczności musi powrócić na nowo do pierwotnej działalności misyjnej.

Seminaria przyjęły swoją nazwę od encykliki papieża Jana Pawła II Redemptoris Mater (Matka Odkupiciela). Dziewica Maryja jest pierwszą i główną Patronką tych seminariów, gdyż to Ona tak jak w Kanie Galilejskiej dostrzega wszystkie braki i niedostatki pielgrzymującego ludu (także brak kapłanów) i oręduje u Boga (Jan Paweł II, Redemptoris Mater, 21).

Lista seminariów Redemptoris Mater[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Redemptorismater-Tallinn, Redemptorismater-Tallinn [dostęp 2018-01-11] (wł.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]