Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres ul. Bernardyńska 25
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
Liczba studentów 18
Rektor o. dr Roland Pancerz OFM
Położenie na mapie Kalwarii Zebrzydowskiej
Mapa konturowa Kalwarii Zebrzydowskiej, na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”
Położenie na mapie gminy Kalwaria Zebrzydowska
Mapa konturowa gminy Kalwaria Zebrzydowska, na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”
Ziemia49°51′40,608″N 19°40′28,415″E/49,861280 19,674560
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów (OFM) w Kalwarii Zebrzydowskiej pw. bł. Jana Dunsa Szkota przy klasztorze św. Franciszka z Asyżu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako placówka naukowa afiliowana jest do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Budynek seminarium znajduje się blisko sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczy się i mieszka tu 18 alumnów. W budynku znajduje się: kaplica seminaryjna, sala widowiskowa, sale wykładowe oraz mieszkania dla studentów. Od 2017 r. w klasztorze seminaryjnym mieści się również Kuria Prowincjalna oo. Bernardynów.

  • 1939 – przeniesienie Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów ze Lwowa do Kalwarii Zebrzydowskiej[1];
  • 1946-1950 – w Kalwarii Zebrzydowskiej mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Lwowskiej;
  • 1957-1989 – w Kalwarii Zebrzydowskiej mieści się również Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów[1]
  • 1963-1993 – studium filozofii zostaje przeniesione do krakowskiego klasztoru oo. Bernardynów; w Kalwarii pozostaje tylko studium teologii;
  • 1984-1993 – budowa gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w miejscu dawnego pałacu Czartoryskich[1];
  • 6 listopada 1993 – poświęcenie nowego gmachu seminaryjnego przez metropolitę krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego i połączenie studium filozofii i teologii w jednym budynku[1].

W latach 1945-50 przygotowywał się tu do kapłaństwa kard. Marian Jaworski, natomiast w latach 1987-93 studia w kalwaryjskim seminarium odbywał bp Damian Muskus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d [1] – Kalendarium ważniejszych wydarzeń

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]