Zeno Clash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zeno Clash
Ghat i Deadra
Ghat i Deadra
Producent ACE Team
Wydawca Valve Corporation (Steam)
EU: Iceberg Interactive (DVD)
US: Tripwire Interactive (DVD)
Atlus (Xbox Live Arcade)
Dystrybutor PL: CD Projekt
Seria gier Zeno Clash
Kompozytor Patricio Meneses
Silnik Source
Data wydania 21 kwietnia 2009
EU: 9 października 2009 (DVD)
5 maja 2010 (XBLA)
Gatunek strzelanka pierwszoosobowa, bijatyka
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Xbox 360, OnLive
Nośniki dystrybucja cyfrowa, DVD, granie w chmurze
Kontrolery klawiatura i mysz, gamepad
Kontynuacja Zeno Clash II

Zeno Clashgra komputerowa z gatunku bijatyk z elementami strzelanki pierwszoosobowej. Debiutancka produkcja chilijskiego studia ACE Team używająca silnika Source firmy Valve Corporation. Jej premiera nastąpiła 21 kwietnia 2009 na platformie dystrybucji cyfrowej Steam w wersji dla systemu Windows. Edycję gry na konsolę Xbox 360, zawierającej dodatkowe elementy względem wersji PC, wydano 5 maja 2010 roku pod tytułem Zeno Clash: Ultimate Edition. Akcja tytułu rozgrywa się w świecie fantasy o nazwie Zenozoik i przedstawia losy Ghata, młodego mężczyzny uciekającego przed swoim pragnącym zemsty rodzeństwem oraz jego towarzyszki Deadry podczas ich podróży po dziwnych i egzotycznych krainach. W kwietniu 2013 roku ukazała się jej kontynuacja Zeno Clash II.

Wersja produkcji na komputery osobiste spotkała się przychylnym przyjęciem większości krytyków, uzyskując średnie ocen 77/100 w agregatorze Metacritic i 77,50% w GameRankings. Wersja na Xboksa 360 została oceniona podobnie, osiągając wyniki 74/100 na Metacritic i 75,46% na GameRankings. Recenzenci chwalili dziwny lecz spójny świat gry oraz oryginalne projekty postaci. W 2009 roku była nominowana do nagrody „Excellence in Visual Art” na Independent Games Festival oraz uzyskała tytuł „Independent Game of the Year” od „PC Gamera” i „PC Game of the Month” od IGN-u.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja produkcji ma miejsce w fikcyjnym świecie fantasy o nazwie Zenozoik, a jej fabuła rozpoczyna się w mieści Halstedom. Na początku gry Ghat, główny bohater, odzyskuje przytomność po wybuchu, w którym ginie Ojczymatka, pozornie dwupłciowe stworzenie, które wychowało dużą i wpływową rodzinę. Ghat to jedno z jego dzieci, które zwróciło się przeciwko swojemu rodzicu po odkryciu prawdy o nim[1]. Bohater ucieka z miasta[2] i jest ścigany przez swoich braci i siostry, którzy pragną go zabić. Towarzyszy mu Deadra, która ratuje Ghata przed apatią[3][4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Zeno Clash kładzie nacisk na walkę z perspektywy pierwszej osoby.

W trybie fabularnym gracz wciela się w Ghata i podróżuje przez Zenozoik, odwiedzając różne lokacje w liniowych sekwencjach. Rozgrywka prezentowana jest głównie w perspektywie pierwszej osoby z czasem występującymi cut scenkami. Gdy postać gracza wchodzi na pewne obszary, uruchamiane są oskryptowane sekwencje, w których gracz musi pokonać wszystkich wrogów, aby kontynuować podróż. Ghat jest biegły w sztukach walki, może blokować ciosy i wyprowadzać kontrataki. Choć rozgrywka skupia się na walce bez broni, Ghat może używać broni białej lub zasięgowej, zdobywanej na przykład poprzez rozbrojenie przeciwników. W niektórych momentach gra przypomina liniowe shootery[5][6].

Poza trybem jednoosobowym w produkcji obecny jest tryb wyzwań, który polega na pokonywaniu wrogów podczas wchodzenia na wieżę lub schodzenia w głąb szybu. Wyniki są dodawane do rankingu przez Steam za każdym razem, gdy gracz pokona bossa na ostatnim piętrze[7].

Tworzenie[edytuj | edytuj kod]

Przed każdą walką wyświetlany jest ekran przedstawiający przeciwników.

Studio ACE Team zaczynało od tworzenia modyfikacji gier, a Zeno Clash było ich komercyjnym debiutem[8]. Poprzedni projekt studia, Zenozoik, był bardziej rozbudowaną produkcją niż Zeno Clash; miał łączyć w sobie elementy shooterów, gier fabularnych, bijatyk i rozgrywać się w otwartym świecie. Pracownicy ACE Team zdali sobie sprawę, że jak na studio niezależne ich pomysł był zbyt ambitny i zdecydowali stworzyć bardziej skoncentrowaną grę. Z tego powodu w Zeno Clash gracz przemierza liniowe poziomy i brak w niej elementów RPG[8]. Gra początkowo miała być modyfikacją działającą na silniku Source. ACE Team zaprezentowało wersję demonstracyjną produkcji przydstawicielom firmy Valve Corporation, którzy byli pod wrażeniem jej jakości. Obie firmy później zawarły umowy o wykorzystaniu silnika i dystrybucji[9][10].

Twórcy w wywiadzie oznajmili, że uważają grę za pierwszoosobową bijatykę z elementami shootera. Stwierdzili też, że gra przypomina połączenie gier Dark Messiah of Might and Magic i Double Dragon oraz że czerpali inspiracje z tradycyjnych bijatyk, czego przykładem są ekrany versus pojawiające się przed każdą walką[9]. Tworząc oprawę wizualną wzorowali się na pracach malarza Hieronima Boscha i ilustratora Johna Blanche’a[10]. Oświadczyli również, że wydawcy nie byli pewni, czy odbiorcom przypadnie do gustu taka scenografia, jednak postanowiono trzymać się tej wizji i stworzyć grę o stylistyce odmiennej od innych produkcji na rynku[11]. W celu uzyskania organicznego wyglądu użyto wyeksportowanych w programie 3ds Max modeli z prerenderowanym oświetleniem zamiast geometrii opartej na pędzlach właściwej dla silnika Source[11].

W październiku 2009 roku ACE Team ogłosiło współpracę z firmą Atlus w celu wydania portu gry w usłudze Xbox Live Arcade[12]. Wersja ta została zatytułowana Zeno Clash: Ultimate Edition i zawiera nowe tryby gry i funkcje, takie jak możliwość przechodzenia trybu wyzwań w kooperacji, nowe ataki, rodzaje broni, nową aktorkę głosową dla Deadry[13], galerię postaci i system świadomości[14][15].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Zeno Clash wydano pierwotnie 21 kwietnia 2009 roku poprzez platformę dystrybucji cyfrowej Steam na system operacyjny Microsoft Windows. W Rosji w sprzedaży detalicznej grę wydała firma Noviy Disk[16], w Europie Iceberg Interactive[17], a w Stanach Zjednoczonych Tripwire Interactive[18]. 5 maja 2010 roku firma Atlus opublikowała Zeno Clash: Ultimate Edition na konsolę Xbox 360 w usłudze Xbox Live Arcade[19][20]. Po premierze ACE Team kontynuowało wspieranie tytułu, wydając modele postaci do użycia w Garry’s Mod[21], kilka poziomów do trybu wyzwań jako darmową zawartość do pobrania[22] oraz software development kit[23]. 19 maja 2009 studio ogłosiło, że w produkcji znajduje się kontynuacja tytułu[24], której premiera odbyła się 30 kwietnia 2013 roku.

O Zeno Clash pisano ze względu na reakcję twórców na piractwo. Pracownik ACE Team Carlos Bordeu na wielu stronach internetowych z plikami torrentowymi umieścił komentarze, w których oznajmił, że studio nie zamierza walczyć z nielegalnym rozpowszechnianiem Zeno Clash, lecz ma zamiar zachęcać do kupna gry, jeśli pobierającemu się ona podobała[25][26]. Później twórcy stwierdzili, że choć ich podejście nie zmieniło zapewne postępowania piratów, to gra zyskała nieoczekiwany rozgłos w prasie, który przyczynił się do promocji gry[11].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com A-[27]
CD-Action 7+/10[28]
Eurogamer 8/10[29]
Game Revolution B[30]
Gry-Online 8/10[31]
GameSpot 6,5/10[32]
IGN 8,4/10[33]
VideoGamer.com 8/10[34]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

77,80% (PC)[35]
75,46% (X360)[36]

Metacritic

77/100 (PC)[37]
74/100 (X360)[38]

W agregatorze ocen Metacritic gra uzyskała wynik 77/100[37], natomiast w GameRankings 77,80%[35]. Wydana na konsolę Xbox 360 edycja Zeno Clash: Ultimate Edition otrzymała podobne oceny, osiągając średnie oceny 74/100[36] w serwisie Metacritic i 75,46%[36] w GameRankings. Czterej dziennikarze ze strony internetowej Rock, Paper, Shotgun ocenili pozycję na dwa dni przed jej premierą, szczerze ją polecając[5].

Za swój niepowtarzalny styl graficzny i fabułę produkcja otrzymała od krytyków wiele pochwał. Recenzent serwisu Rock, Paper, Shotgun oznajmił, że gra ma naprawdę niezwykły wygląd, który jest nagrodą samą w sobie[5]. Dan Pearson z Eurogamera nazwał jej środowisko bogatym i niezwykle barwnym[29]. Jamin Smith ze strony VideoGamer.com stwierdził, że przy tworzeniu scenariusza twórcy zapewne udali się na narkotykową podróż[34]. Ponadto określił świat gry jako niezwykle spójny i powiedział, że fabuła jest świetnym uzupełnieniem atmosfery[34]. Jason Ocampo z portalu IGN zauważył, że dzięki sprytnemu zaprojektowaniu i sposobowi opowiedzenia historii jest odświeżająco oryginalna i fascynująca[33].

Krytycy mieli różne opinie na temat aspektów rozgrywki. Według Scotta Sharkeya z serwisu 1UP.com praca rąk w połączeniu z ruchem kamery daje poczucie realności walki; porównał te elementy do gry Mirror’s Edge[27]. Eduardo Reboucas z portalu Game Revolution stwierdził, że sterowanie gry w Ultimate Edition wymagało nieco przyzwyczajenia i że potyczki z niektórymi przeciwnikami były frustrujące[30]. Jason Ocampo z IGN-u napisał, że walka wręcz jest nieco nieporęczna, ale jednocześnie satysfakcjonująca[33]. Brett Todd z GameSpotu miał mniej pochlebne zdanie, nazywając walkę uproszczoną i monotonną oraz narzekając na brak zróżnicowania w rozgrywce[32].

W styczniu 2009 roku na Independent Games Festival Zeno Clash nominowano do kategorii „Excellence in Visual Art”[39]. W marcu 2009 roku od „PC Gamera” zdobyła nagrodę „Independent Game of the Year”[40]. W kwietniu 2009 roku serwis IGN nadał jej tytuł „PC Game of the Month”, chwaląc oryginalność i satysfakcjonujące poczucie walki[41]. Na dziesiątej corocznej gali nagród Game Developer Choice Awards, która odbyła się na Game Developers Conference w 2010 roku, uzyskała nagrodę „Best Debut”[42]. W lipcu 2010 rok jeden z twórców przyznał, że sprzedaż wersji Ultimate Edition była znacząco niższa niż wersji gry na komputery osobiste[43].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ACE Team, Zeno Clash. 2009-04-21. Poziom/obszar: Return. Cytat: „Golem: It is by chance and not virtue, that Ghat discovered a flaw in Father-Mother. After that both Ghat's an Father-Mother’s reaction was irrational and violent.”
 2. ACE Team, Zeno Clash. 2009-04-21. Poziom/obszar: Return. Cytat: „Golem: After Ghat fought Father-Mother he ran away.”
 3. Zeno Clash. Interview with Carlos Bordeu. PlayHard, 2009-04-23. [dostęp 2009-11-05].
 4. ACE Team, Zeno Clash. 2009-04-21. Poziom/obszar: Return. Cytat: „Golem: And you, Deadra, were most kind, saving him from apathy and searching for safety with him.”
 5. a b c Gillen Kieron: World Exclusive: The Zeno Clash Review. Rock, Paper, Shotgun, 2009-04-19. [dostęp 2009-11-05].
 6. Zeno Clash. IGN. [dostęp 2009-11-05].
 7. Andre Bordeu: Zeno Clash’s Survival Mode. ACE Team, 2009-02-25. [dostęp 2009-11-05].
 8. a b Edmundo Bordeu: Old ACE Team Games. ACE Team, 2009-04-30. [dostęp 2009-11-05].
 9. a b ACE Team – Game development at World’s end. ZillionMonkey. [dostęp 2009-11-05].
 10. a b John Walker: Unknown Pleasures 2009: Zeno Clash. Rock, Paper, Shotgun, 2009-01-30. [dostęp 2009-11-05].
 11. a b c Carlos Bordeu: Postmortem: ACE Team's Zeno Clash. Gamasutra, 2009-10-08. [dostęp 2009-11-05].
 12. Carlos Bordeu: Zeno Clash: Ultimate Edition for XBLA announced. ACE Team, 2009-10-01. [dostęp 2010-12-14].
 13. Carlos Bordeu: New voice acting for Deadra?. ACE Team, 2010-03-10. [dostęp 2010-12-14].  Cytat: Yes, correct. Deadra's voice was completely re-recorded. She has a new voice and sounds a lot better now.
 14. Carlos Bordeu: New full Trailer – GDC Awards tomorrow. ACE Team, 2010-03-10. [dostęp 2010-12-14].
 15. Carlos Bordeu: Zeno Clash: UE, finally out on May 5th. ACE Team, 2010-04-28. [dostęp 2010-12-14].
 16. Zeno Clash. Giant Bomb. [dostęp 2009-11-05].
 17. Iceberg Interactive announces 2009 UK Q4 Line-Up. Iceberg Interactive, 2009-09-10. [dostęp 2009-11-05].
 18. Mike Fahey: Tripwire Brings Zeno Clash To Retail. Kotaku, 2009-10-05. [dostęp 2009-11-05].
 19. Owen Good: Zeno Clash: Ultimate Edition Coming to Xbox Live. Kotaku, 2009-09-30. [dostęp 2009-11-05].
 20. David Hinkle: Zeno Clash assaults XBLA on May 5; new trailer now. Joystiq, 2010-04-29. [dostęp 2010-12-14].
 21. Alec Meer: The Zeno-Garry Collective. Rock, Paper, Shotgun, 2009-05-12. [dostęp 2009-11-05].
 22. Luke Plunkett: Zeno Clash Gets New DLC, Goes On Sale To Celebrate. Kotaku, 2009-06-24. [dostęp 2009-11-05].
 23. John Walker: Punch! Biff! Zeno Clash SDK Released. Rock, Paper, Shotgun, 2009-06-29. [dostęp 2009-11-05].
 24. John Walker: Punch! Kick! Zeno Clash 2!. Rock, Paper, Shotgun, 2009-05-19. [dostęp 2009-11-05].
 25. Owen Good: Zeno Clash Dev Tries Reasoning with Torrenters. Kotaku, 2009-05-02. [dostęp 2009-11-05].
 26. Game Developer Flirts With Pirates on BitTorrent Sites. TorrentFreak, 2009-04-27. [dostęp 2009-11-05].
 27. a b Scott Sharkey: Zeno Clash XBLA Review. 1UP.com, 2010-05-05. [dostęp 2011-01-20].
 28. Rafał Fluderski. Zeno Clash. „CD-Action”. 166 (06/2009), s. 78–79, 2009-06-09. Jerzy Poprawa – redaktor naczelny. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o.. ISSN 1428-2916 (pol.). 
 29. a b Dan Pearson: Zeno Clash Review. Eurogamer, 2009-04-22. [dostęp 2009-04-23].
 30. a b Eduardo Reboucas: Zeno Clash Ultimate Edition – Xbox360. Game Revolution, 2010-05-13. [dostęp 2011-01-20].
 31. Szymon Liebert: Zeno Clash – recenzja gry (pol.). Gry-Online, 2009-05-05. [dostęp 2013-08-11].
 32. a b Brett Todd: Zeno Clash Review. Gamespot, 2009-05-22. [dostęp 2009-05-06].
 33. a b c Jason Ocampo: Zeno Clash Review. IGN, 2009-04-24. [dostęp 2009-09-11].
 34. a b c Jamin Smith: Zeno Clash Ultimate Edition Review. VideoGamer.com, 2010-05-21. [dostęp 2011-01-20].
 35. a b Zeno Clash for PC – GameRankings. GameRankings. [dostęp 2009-11-05].
 36. a b c Zeno Clash for Xbox 360 – GameRankings. GameRankings. [dostęp 2010-12-14].
 37. a b Zeno Clash: Ultimate Edition Critic Reviews for Xbox 360 at Metacritic. Metacritic. [dostęp 2009-11-05].
 38. Zeno Clash: Ultimate Edition Critic Reviews for Xbox 360 at Metacritic. Metacritic. [dostęp 2010-12-14].
 39. 2009 Independent Games Festival Winners. Independent Games Festival. [dostęp 2009-11-05].
 40. „PC Gamer” (March 2010)
 41. Game of the Month: April 2009. IGN, 2009-04-30. [dostęp 2009-11-05].
 42. Uncharted 2, Flower, Assassin’s Creed II Lead Finalists for the Tenth Annual Game Developers Choice Awards. PR Newswire, 2010-01-19. [dostęp 2011-01-31].
 43. Robert Purchese: PC crowd „more open” to weird games. Eurogamer, 2010-07-29. [dostęp 2010-12-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]