Znak ironii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Znak ironii – proponowany, obecnie praktycznie nieużywany znak pisarski (symbol) umieszczany na końcu zdania. Zdanie z umieszczonym na końcu znakiem ironii powinno się rozumieć w sposób ironiczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1668 roku Brytyjczyk John Wilkins w manifeście „An Essay towards a Real Character and a Philosophical Language” zaproponował użycie odwróconego wykrzyknika (¡) jako znaku ironii. Kolejną próbę stworzenia znaku ironii podjął w 1841 roku Belg Marcelin Jobard. Zaproponował on użycie ideogramu przypominającego choinkę odwróconą do góry nogami. W 1899 francuski poeta Alcanter de Brahm (znany także jako Marcel Bernhardt) zaproponował użycie point d’ironie, który z czasem wyewoluował w lustrzane odbicia znaku zapytania (⸮), znak ten służył do oznaczenia ironii i sarkazmu. W 1966 roku Francuz Hervé Bazin użył greckiej litery psi z kropką na spodzie do zaznaczenia sarkazmu. W marcu 2007 roku fundacja Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek wprowadziła znak ironii w formie przetrąconego wykrzyknika (ironieteken). Motywowane jest to częstym używaniem w języku niderlandzkim wykrzyknika w nawiasach do określania ironii (!). W 2010 roku powstał SarcMark przypominający odwróconą szóstkę z kropką w środku. Graficzne wskaźniki ironii, z jednej strony, zapobiegają pomyłkom w rozpoznawaniu ironii, lecz z drugiej, czynią ironię mniej subtelną, pozbawiają odbiorcę satysfakcji z samodzielnego odczytania ironicznej treści[1][2].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Znak ironii jest używany sporadycznie, najczęściej w publikacjach literackich lub artystycznych (bardziej ze względu na jego oryginalność, niż rzeczywistą wartość jako znaku pisarskiego). Znalazł się między innymi w kilku wydaniach francuskiej gazety satyrycznej Le Canard enchaîné.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nieistniejący znak ironii i sarkazmu, Łowca Słów, 31 października 2018 [dostęp 2021-02-10] (pol.).
  2. Wykrzyknik nie wystarczy. Znak interpunkcyjny dla Jerzego Kaliny, tygodnik.tvp.pl [dostęp 2021-02-10] (pol.).