Stopień (symbol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
°

Symbol stopnia ( ° ) – znak pisarski w kształcie okręgu umieszczany w indeksie górnym.

Wykorzystywany głównie w matematyce, fizyce i geografii do oznaczenia miary kąta płaskiego (np. 80°), temperatury w określonej skali (np. °C, °F, °R) oraz współrzędnych geograficznych (np. Kraków – 50°03'N 19°56'E).

W systemie Microsoft Windows symbol ten można otrzymać używając kombinacji klawiszy Alt+248 lub Alt+0176 na klawiaturze numerycznej.

W Linuksie znaki unikodu można wprowadzać za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+U+kod unicodu. W tym celu należy nacisnąć i przytrzymać Ctrl oraz ⇧ Shift, a następnie kliknąć U i wpisać kod znaku; po zwolnieniu klawiszy Ctrl+⇧ Shift pojawia się znak, którego kod wprowadzono. W celu uzyskania znaku stopnia należy więc wprowadzić Ctrl+⇧ Shift+UB0. Można też nacisnąć Compose, a następnie litery OO.

W LaTeXu są dostępne pakiety gensymb i textcomp, które dostarczają poleceń odpowiednio \degree i \textdegree. W przypadku braku tych pakietów można zastępczo wprowadzać znak stopnia jako ^{\circ} w trybie matematycznym, co stanowi glif \circ w indeksie górnym.

W Unikodzie znak stopnia i jego pochodne występują w wersjach:

Znak Unicode Kod HTML Nazwa unikodowa Nazwa polska
° U+00B0 ° lub ° lub ° DEGREE SIGN stopień
U+2103 ℃ lub ℃ DEGREE CELSIUS stopień Celsjusza
U+2109 ℉ lub ℉ DEGREE FAHRENHEIT stopień Fahrenheita

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]