Zupa owocowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zupa jagodowa ozdobiona kwiatami

Zupa owocowazupa bazująca na owocach, często zagęszczana śmietaną bądź mlekiem z mąką.

Do przygotowania takiej zupy użyć można owoców świeżych, mrożonych, suszonych lub pulpy owocowej. Po pokrojeniu i przegotowaniu owoce najczęściej przeciera się przez sito i przelewa wywarem. Następnie dodaje się cukier i przyprawy, np. goździki, cynamon lub skórkę cytrynową i zagęszcza mączką ziemniaczaną[1].

Najczęściej spotykane zupy owocowe:

Jako dodatek do zup owocowych podaje się grzanki z bułki lub czerstwego[2] pieczywa cukierniczego (np. z rogalików, chałki, biszkoptu[2]), makarony, kluski, łazanki, groszek ptysiowy, biszkopciki oraz kruche drobne ciasteczka[3].Przypisy

  1. Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem. T. 1. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1999, s. 215. ISBN 83-02-02789-8.
  2. a b Zofia Bagieńska: „Zupy i dodatki do zup”, podrozdział „Dodatki do zup”, przepis „Grzanki z bułki”. W: praca zbiorowa (koordynator: doc. dr Maria Szczygłowa): Dobra kuchnia: żywienie w rodzinie. Wyd. V. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1976, s. 109.
  3. Zofia Bagieńska: „Zupy i dodatki do zup”, wstęp do podrozdziału „Zupy owocowe”. W: praca zbiorowa (koordynator: doc. dr Maria Szczygłowa): Dobra kuchnia: żywienie w rodzinie. Wyd. V. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1976, s. 103-104.