Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witaj w Wikipedii, wolnej encyklopedii, którą każdy może redagować.
1 615 875 artykułów, w tym 4974 wyróżnione

Zapraszamy do udziału w CEE Spring 2024 – największym konkursie edycyjnym w tej części świata!

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

…jaki rodzaj łuku (na ilustracji) miota nuty?

…ile podgatunków ma nałanek zbożowy?

…dlaczego myśliwiec Pfalz Dr.II nie wszedł do produkcji seryjnej?

…która koncepcja ożywiła skostniałą filozofię polityczną XX wieku?

…że nie wszystko, co wygląda na anglicyzm, rzeczywiście nim jest?

Wydarzenia

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2024Inwazja Rosji na UkrainęWojna Izraela z HamasemProtesty europejskich rolników

Zmarli: Ebrahim Ra’isiZofia CzekalskaAlice MunroMark DamonDavid SanbornRoger CormanSteve AlbiniJan Ptaszyn WróblewskiJacek ZielińskiCésar Luis MenottiZbigniew SzałajdaBernard Hill

Rocznice

21 maja: imieniny obchodzą m.in.: Jan Nepomucen, Krzysztof i Teobald
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Zamek Czorsztynruiny średniowiecznego zamku, położone w Czorsztynie, w Pieninach, nad Jeziorem Czorsztyńskim. Pierwsza budowla na wzgórzu czorsztyńskim powstała ok. XIII wieku, należała do starosądeckiego klasztoru klarysek, została przejęta przez monarchów i przeszła znaczną rozbudowę za czasów Kazimierza III Wielkiego, w XIV wieku. Broniła granicy i skrzyżowania szlaków handlowych, prowadzących na Węgry, w stronę Nowego Targu oraz Sącza. Była miejscem postoju władców polskich zmierzających na Węgry. W połowie XVII w. budowlę zajął Aleksander Kostka-Napierski w czasie swojego powstania, a kilka lat później, w czasie potopu szwedzkiego, ukrywał się tu Jan II Kazimierz Waza. W latach 30. XVIII wieku, podczas wojny o sukcesję polską, zamek został spustoszony przez Kozaków. Ostatnim starostą był w latach 1763–1797 Józef Makary Potocki, który nie dysponował środkami potrzebnymi na remont zamku. Ciekawa historia i malowniczy wygląd ruin sprawiły, że obrosły wokół niej legendy i stała się inspiracją dla artystów, zwłaszcza w epoce romantyzmu. Zamek Czorsztyn został w 1968 roku wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Park w Reptach – XIX-wieczny park krajobrazowy o powierzchni ok. 200 ha położony na terenie miasta Tarnowskie Góry oraz gminy Zbrosławice, którego większość obszaru wpisana została w grudniu 1966 roku do rejestru zabytków nieruchomych. Stanowi część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Park w Reptach i dolina rzeki Dramy”. Tereny obecnego parku porastały w przeszłości lasy liściaste. W 1824 roku wieś Repty wraz z okolicznymi dobrami nabył hrabia Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck, zakładając na znajdującym się na północ od wsi fragmencie lasu zwierzyniec. W jego centralnej części w latach 1893–1898 wzniesiono neorenesansowy pałac, sam zwierzyniec przekształcono zaś w park w stylu angielskim. Park obejmuje dwie części rozdzielone przepływającą w kierunku północno-zachodnim rzeką Dramą. Zachowały się tu zespoły leśne buczyn, grądów i łęgów z fragmentami wilgotnych łąk i szuwarów. Na terenie parku wykazywano obecność kilkunastu gatunków roślin i zwierząt chronionych, rzadkich gatunków nietoperzy oraz licznych gatunków ptaków lęgowych. Czytaj więcej…