ABB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy koncernu. Zobacz też: Aeroklub Bielsko-Bialski.

ABB (Asea Brown Boveri Group Ltd.) – międzynarodowy koncern, działający m.in. w branży automatyki i energetyki, producent aparatury rozdzielczej wysokich, średnich i niskich napięć, transformatorów rozdzielczych, aparatury elektrycznej oraz stacji i systemów elektroenergetycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa ABB powstała w 1988 w wyniku fuzji 2 dużych przedsiębiorstw branży elektroenergetycznej:

  • ASEA (Allemana Svenska Elektriska Aktienbolaget) istniejącej od 1883,
  • BBC (Brown Boveri Company, pierwotnie Brown Boveri & Cie) istniejącej od 1891.

Już w pierwszym roku (1989) przedsiębiorstwo wchłonęło około 40 mniejszych, m.in. oddziały zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii w Westinghouse Electric Company.

Od 1990 przedsiębiorstwo skierowało swoje zainteresowania na Europę Wschodnią, gdzie m.in. w Polsce przejęło przedsiębiorstwo ZWAR.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

ABB jest światowym liderem w budowie sieci elektroenergetycznych, aktywnym w wielu sektorach, głównie skupiając się na technologiach z zakresu energetyki i automatyki.

ABB zatrudnia około 150 000 pracowników w ponad 100 krajach[1].

Jednym z członków rady nadzorczej grupy ABB był Donald Rumsfeld (w latach 1990–2001). W 2000 roku grupa ABB podpisała kontrakt na sprzedaż reaktorów jądrowych dla Korei Północnej[2].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Spółka ABB posiada dywizję korporacyjną oraz pięć dywizji produkcyjno-sprzedażowych[3] od reorganizacji w styczniu 2010.

Produkty Energetyki

Produkty energetyki są to kluczowe elementy do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej. Dywizja ta obejmuje sieć zakładów ABB produkujących transformatory, rozdzielnice, wyłączniki, kable i urządzenia pokrewne.

Systemy Energetyki

Systemy „pod klucz” i usługi związane z przesyłem energii elektrycznej oraz sieciami dystrybucyjnymi i elektrowniami są oferowane w ramach tej Dywizji. Kluczowymi obszarami działania są podstacje oraz aparatura i systemy automatyki stacyjnej, FACTS, HVDC oraz systemy zarządzania siecią.

Napędy i Automatyzacja Produkcji

Dywizja Napędów i Automatyzacji Produkcji skupia się na rozwiązaniach z zakresu automatyki, które zwiększą produktywność w dyskretnych systemach przemysłowych oraz efektywność energetyczną. Portfolio produktowe firmy obejmuje silniki i generatory, sterowniki programowalne PLC, energoelektronikę oraz robotykę.

Produkty Niskich Napięć

Dywizja Produktów Niskich Napięć składa się z wyłączników i rozłączników, obudów i systemów kablowych, osprzętu elektroinstalacyjnego i komponentów elektrycznych aparatury sterowniczej w celu ochrony ludzi i instalacji przed elektrycznym obciążeniem. W skład dodatkowo wchodzi inteligentny system instalacyjny KNX, który integruje i automatyzuje instalacje elektryczne w budynkach, systemy wentylacyjne i bezpieczeństwa.

Automatyka Procesowa

Produkty i rozwiązania w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej, automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Obsługiwane branże to przemysł ropy i gazu, elektroenergetyka, przemysł farmaceutyczny, papierniczy i celulozowy, przemysł wydobywczy i przetwarzania surowców mineralnych, oraz zastosowania morskie i turbosprężarki.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kevin Barham, Claudia Heimer: ABB: the dancing giant. Creating the globally connected corporation. Financial Times u. a., London 1998, ISBN 0-273-62861-5.
  • Catrina Werner: ABB. Die verratene Vision. Orell Füssli, Zürich 2003, ISBN 3-280-06004-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]