Catops longulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Catops longulus
Kellner, 1846
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

grzybinkowate

Podrodzina

zyzkowate

Plemię

Cholevini

Podplemię

Catopina

Rodzaj

Catops

Gatunek

Catops longulus

Synonimy
  • Catops pilicornis C.G. Thomson, 1862

Catops longulusgatunek chrząszcza z rodziny grzybinkowatych i podrodziny zyzkowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1846 roku przez Augusta Kellnera[1].

Chrząszcz o ciele długości od 3,5 do 5 mm, silnie wydłużonym w zarysie, z wierzchu ubarwionym czarniawo z krótkim, złotawym owłosieniem. Czułki mają człony od siódmego wzwyż formujące całkowicie czarną buławkę; piąty człon jest dłuższy niż szerszy, a ósmy człon jest tylko trochę krótszy od szóstego, który to z kolei u samców nie jest szerszy niż dłuższy. Powierzchnia przedplecza ma punktowanie w postaci bardzo drobnych, wystających, ukośnie ku tyłowi zwróconych ziarenek, formujących fragmentaryczne, nieregularne szeregi poprzeczne. Ziarenka są upakowane mniej gęsto niż u C. dichorus i nie łączą się ze sobą, wskutek czego połysk przedplecza jest zachowany. Punktowanie pokryw przypomina to na przedpleczu, a między punktami obecne są bardzo drobne poprzeczne fałdki, nadające pokrywom połysk łupkowy. Odnóża przedniej pary u obu płci pozbawione są guzka na udach i wcięcia po wewnętrznej stronie goleni[2].

Owad o typie rozsiedlenia borealno-górskiego. W południowej i środkowej części zasięgu występuje głównie w górach, na północy także na nizinach[3][2]. Zasiedla głównie przedsionkowe strefy jaskiń, ale bytuje także w norach ssaków. Poławiany bywa również na padlinie[3].

Gatunek palearktyczny, europejski, znany z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Łotwy, północnoeuropejskiej części Rosji, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry[1]. W Polsce należy do najrzadszych zyzkowatych. Podawany jest z Sudetów, Ojcowskiego Parku Narodowego, Tatr[2] i Bieszczadów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Catops longulus Kellner, 1846. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-03-08].
  2. a b c Wacław Szymczakowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze – Coleoptera: z. 13 Catopidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1961.
  3. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Histeroidea i Staphylinoidea prócz Staphylinidae. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (5), 1978. 
  4. Paweł Jałoszyński, Szymon Konwerski, Rafał Ruta. Nowe stanowiska gatunków z rodzajów Apocatops ZWICK, Catops PAYK. i Fissocatops ZWICK (Coleoptera: Leiodidae: Cholevinae) w Polsce. „Wiadomości Entomologiczne”. 27 (2), s. 69-76, 2008.