Charles Gordon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Charles George Gordon, Gordon Pasza
Charles George Gordon, Gordon Pasza
Data urodzenia 28 stycznia 1833
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1885
Chartum
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Charles George Gordon, Gordon Pasza (ur. 28 stycznia 1833 w Woolwich, Londyn, zm. 26 stycznia 1885 w Chartumie) – administrator i wojskowy brytyjski.

Urzeczywistniał angielską politykę kolonialną w Chinach, Egipcie i Sudanie. W latach 1877-1879 był gubernatorem Sudanu.

Uczestniczył w wojnie krymskiej (w tym w oblężeniu Sewastopola), a następnie w wojnie Wielkiej Brytanii i Francji przeciwko Chinom w latach 1856-1858 i w 1860. W trakcie powstania tajpingów w Chinach brał udział w obronie zagrożonego przez powstańców Szanghaju. Po śmierci F.T. Warda przejął chińsko-cudzoziemski oddział (Armię Zawsze Zwycięską, której Ward był organizatorem i pierwszym dowódcą) i na jego czele zdobył wiele miast w delcie Jangcy.

W 1874 z ramienia rządu angielskiego udał się do Egiptu, stopniowo uzależnianego od Anglii. Wkrótce znów był potrzebny w Chinach, a w 1884 został wysłany do Sudanu w celu stłumienia powstania Mahdiego. Zginął rok później w Chartumie w czasie walk z powstańcami Mahdiego.

Jego postać występuje w powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy, a także w powieści Triumf słońca Wilbura Smitha. W 1966 Charlton Heston uwiecznił go w filmie Chartum.

W Aberdeen w Szkocji, przed wejściem do Uniwersytetu Roberta Gordona (Robert Gordon University) znajduje się jego pomnik.