Filip I Parmeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blason fr Bourbon-Parme (petites armes).png
Rodzina Filipa (od lewej strony: syn Ferdynand, córka Maria Ludwika, żona Maria Ludwika Elżbieta, Filip i córka Izabela Maria)

Filip Burbon, książę Parmy (ur. 15 marca 1720, zm. 18 lipca 1765) – książę Parmy w latach 1748-1765. Czwarty syn Filipa V Burbona, króla Hiszpanii, i Elżbiety Farnese, księżniczki Parmy.

Wychował się w Madrycie, jako dziecko bardziej interesowała go muzyka i sztuka niż polityka. Jego matka pochodziła z rodziny Farnese, która od kilku pokoleń rządziła Parmą, Piacenzą i Guastalla. W latach 1731-1736 księstwo było rządzone przez jego starszego brata – Karola Burbona, ale ten wymienił je z Austrią (po wojnie o sukcesję polską) na Sycylię. 12 lat później, w 1748 na mocy pokoju z Akwizgranu, Austria utraciła księstwo i Filip został nowym księciem i założycielem nowej dynastii Burbonów-Parmeńskich (fr. Bourbon-Parma).

Księstwo było zrujnowane przez wieloletnią wojnę. W 1759 Filip mianował Francuza Guillaume Du Tillot ministrem ekonomii, żeby ten przywrócił dostatek. Filip był oświeconym władcą, dbał o edukację i filozofię, przyciągał osobistości epoki jak np. Étienne Bonnot de Condillac.

Zmarł niespodziewanie w 1765, w Alesandrii, podczas podróży do Hiszpanii, w której towarzyszył swojej córce – Marii Ludwice. Maria Ludwika jechała do Hiszpanii, aby poślubić infanta Karola Burbona.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

25 października 1739 Filip poślubił swoją kuzynkę – Marię Ludwikę Elżbietę Burbon, córkę króla FrancjiLudwika XV i Marii Leszczyńskiej. Para miała troje dzieci:


Poprzednik
Maria Teresa Habsburg
Parma-Stemma.png Książę Parmy
1748–1765
Parma-Stemma.png Następca
Ferdynand I Burbon