George Montagu-Dunk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lord Halifax

George Montagu-Dunk, 2. hrabia Halifax KG (ur. 6 października 1716, zm. 8 czerwca 1771) - brytyjski arystokrata i polityk.

Był najstarszym synem George'a Montagu, 1. hrabiego Halifax, i lady Mary Lumley, córki 1. hrabiego Scarborough. Od urodzenia nosił tytuł grzecznościowy "wicehrabiego Sunbury". Wykształcenie odebrał w Eton College oraz w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Po śmierci ojca w 1739 r. odziedziczył tytuł 2. hrabiego Halifax i zasiadł w Izbie Lordów. W 1741 r. poślubił Anne Richards, dziedziczkę fortuny Thomasa Dunka. Halifax zmienił wówczas nazwisko na "Montagu-Dunk".

Karierę polityczną Halifax zaczynał jako dworzanin Fryderyka, księcia Walii. W latach 1744-1746 był opiekunem Stajni Królewskich. W 1748 r. został pierwszym lordem handlu. Popierał rozwój handlu w koloniach północnoamerykańskich. Na jego cześć nazwano miasto Halifax, stolicę kolonii Nowa Szkocja. W marcu 1761 r. został mianowany Lordem Namiestnikiem Irlandii. Sprawował to stanowisko do 1763 r. W 1762 r. był dodatkowo przez kilka miesięcy pierwszym lordem Admiralicji.

W 1763 r. otrzymał stanowisko ministra północnego departamentu, a w 1763 r. został ministrem południowego departamentu. W 1762 r. zarządził nielegalne przeszukanie domu pisarza Johna Entincka, które doprowadziło do wyroku Sądu Spraw Pospolitych, który postawił wymóg, aby przeszukanie miało upoważnienie udzielone na podstawie ustawy lub common law. W 1763 r. wydał nakaz aresztowania Johna Wilkesa i innych redaktorów numeru 45 pisma North Briston, co również zostało uznane za nielegalne.

Lord Halifax utracił stanowisko ministra w 1765 r. Do gabinetu powrócił w 1770 r. na stanowisko Lorda Tajnej Pieczęci. W 1771 r. ponownie został ministrem północnego departamentu. Od 1749 r. był Lordem Namiestnikiem Northamptonshire. Dosłużył się również rangi generała-porucznika British Army. Zmarł w 1771 r. Nie pozostawił po sobie potomstwa. Wraz z jego śmiercią wygasł tytuł parowski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
George Montagu, 1. hrabia Halifax
Hrabia Halifax
1739-1771
Następca
powrót do domeny królewskiej

| nazwa = Ministrowie południowego departamentu | tytuł = Ministrowie południowego departamentu | grafika = Królestwo Wielkiej Brytanii

| spis1 = Edward NicholasLord ArlingtonHenry CoventryLord SunderlandLeoline JenkinsLord SunderlandLord MiddletonLord ShrewsburyLord NottinghamJohn TrenchardKsiążę ShrewsburyJames VernonLord JerseyJames VernonLord ManchesterLord NottinghamCharles HedgesLord SunderlandLord DartmouthLord BolingbrokeJames StanhopePaul MethuenJoseph AddisonJames Craggs MłodszyLord CarteretKsiążę NewcastleLord CarteretKsiążę NewcastleKsiążę BedfordLord HoldernessThomas RobinsonHenry FoxWilliam Pitt StarszyLord HoldernesseWilliam Pitt StarszyLOrd EgremontLord HalifaxHenry Seymour ConwayKsiążę RichmondLord ShelburneLord WeymouthLord RochfordLord WeymouthLord Hillsborough

| kategoria = brytyjskie stanowiska rządowe }}