Homeland (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Homeland
Gatunek serialu dramat, thriller psychologiczny
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Twórcy Gideon Raff
Howard Gordon
Alex Gansa
Główne role Claire Danes
Damian Lewis
Morena Baccarin
David Harewood
Diego Klattenhoff
Mandy Patinkin
F. Murray Abraham
Jackson Pace
Morgan Saylor
Liczba odcinków 48
Liczba serii 4
Nagrody Złoty Glob, Emmy
Lista odcinków serialu Homeland
Produkcja
Produkcja Chip Johannessen
Muzyka Sean Callery
Czas trwania odcinka 50 – 60 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Showtime
Polska nSeriale, Fox Polska, TVP1
Kraj oryginalnej emisji USA
Lata emisji od 2011
Data premiery Stany Zjednoczone 2 września 2011
Polska
1 marca 2012 (VOD)
4 września 2012 (TV)
Status trwający
Oficjalna strona serialu

Homeland – amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 października 2011 r. przez telewizję Showtime. Osadzony w konwencji thrillera psychologicznego, serial został zaadaptowany przez Howarda Gordona i Alexa Gansę na podstawie izraelskiego serialu Hatufim z 2010 r., stworzonego przez Gideona Raffa[1]. Główne role w serialu grają Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA, oraz Damian Lewis jako Nicolas Brody, amerykański żołnierz piechoty morskiej.

Dotychczas powstały cztery serie Homeland. 22 października 2013 r. stacja Showtime zamówiła czwartą serię, której amerykańska premiera miała miejsce 5 września 2014 roku[2]. Serial otrzymał przychylne opinie amerykańskich krytyków[3] i zdobył nagrody Złotego Globu oraz Emmy w kategorii Najlepszy serial dramatyczny, Najlepszy aktor i Najlepsza aktorka. 10 listopada 2014 roku, stacja Showtime zamówiła piąty sezon serialu, który premiera jest przewidziana na jesień 2015 roku[4]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Fabuła pierwszej serii koncentruje się na osobie Carrie Mathison, agentki CIA, która po przeprowadzeniu nieautoryzowanej i prowadzonej na własną rękę operacji w Iraku zostaje przeniesiona do Centrum Walki z Terroryzmem CIA w Langley w stanie Wirginia. Carrie została wcześniej ostrzeżona przez irackiego informatora, że amerykański jeniec wojenny przeszedł na stronę Al-Kaidy. Niedługo później okazuje się, że Nicolas Brody, żołnierz Amerykańskiej Piechoty Morskiej, który w 2003 roku zaginął podczas misji w Iraku, został uwolniony podczas ataku sił Delta Force na siedzibę terrorysty Abu Nazira. Carrie podejrzewa, że to właśnie Brody jest jeńcem, który został pozyskany przez terrorystów. Rząd federalny oraz szefostwo CIA są jednak zdania, że Brody jest bohaterem wojennym. Zdając sobie sprawę z faktu, że przekonanie jej przełożonych jest niemożliwe, Carrie samodzielnie próbuje znaleźć dowody na przynależność Brody'ego do Al-Kaidy[5]. Carrie, inwigilując Brody'ego, zakochuje się w nim. Mężczyzna wyjawia jej część prawdy o jego pobycie w niewoli. Brody zmuszony przez Al-Kaidę decyduje się na samobójczy atak na wiceprezydenta USA, jednak pod wpływem swojej córki odchodzi od tego zamiaru.

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

W serii drugiej Brody zostaje kongresmenem i kontynuuje współpracę z terrorystami, ale sprzeciwia się zamachom na cywilów. Zostaje zdemaskowany przez Saula i Carrie i za namową agentki decyduje się wyjawić całą prawdę i zostać podwójnym agentem. Brody udaremnia zamach na weteranów wojennych, ale szantażowany musi pomóc w zabiciu wiceprezydenta, po tym jak Abu Nazir (wysoki rangą członek Al-Kaidy) porywa Carrie i grozi jej śmiercią. Po obietnicy wypełnienia żądania, Abu Nazir uwalnia Carrie, po czym ginie w obławie. David Estes zleca tajnym służbom eliminację Brody'ego. Saul Berenson wiedząc o tym jak bardzo Carrie kocha Brody'ego stara się odwołać rozkaz i uratować mężczyznę. Wykonawca egzekucji – Quinn, decyduje się darować Brody'emu życie mając na względzie dobro Carrie. Podczas pożegnania wiceprezydenta Waldena w Langley dochodzi do zamachu, w którym ginie elita państwowa. Carrie obawiając się, iż Brody zostanie oskarżony o ten atak, wyrabia mu fałszywe dokumenty i pomaga uciec do Kanady, sama zaś wraca do CIA by oczyścić imię ukochanego.

Seria trzecia[edytuj | edytuj kod]

Seria trzecia rozpoczyna się od zeznań Carrie przed komisją senacką na temat zamachu w Langley. Kryjąc Brody'ego, traci wiarygodność, a następnie trafia na przymusowe leczenie do szpitala psychiatrycznego po tym jak Saul publicznie odcina się od niej i wyjawia jej chorobę. Sytuacja Carrie przyciąga uwagę Majida Javadiego, szefa irańskiego wywiadu, który osobiście przyjeżdża do USA po to by ją zwerbować. Okazuje się, iż jego przyjazd to element planu Saula, który specjalnie postawił Carrie w trudnej sytuacji po to, by ściągnąć Javadiego. Saul zmusza Javadiego do współpracy, szantażując go groźbą ujawnienia malwersacji finansowych, których Irańczyk dopuścił się, działając przeciwko swojemu krajowi. Javadi zostaje odesłany do Iranu jako podwójny agent.

Nicholas Brody po ucieczce z USA zostaje ciężko ranny na granicy Wenezueli, gdzie znajdują go agenci CIA, po czym umieszczają w strzeżonym przez mafię niedokończonym wieżowcu w centrum Caracas. Brody popada tam w narkomanię. Tymczasem w Waszyngtonie trwają przygotowania do zmiany szefa CIA. Zamiast Saula ma nim zostać polityk Andrew Lockhart, którego wizja CIA jest całkowicie inna od tej, jaką ma Saul. Berenson przed oddaniem funkcji chce dokończyć swoją misję w Iranie i doprowadzić do zabójstwa generała Akbariego (trzeciej osoby w państwie), po to by zastąpić go Javadim. W samobójczą misję zlikwidowania generała zostaje wysłany Brody, który wcześniej jest leczony z narkomanii i trenowany.

Brody zostaje przerzucony do Iranu, gdzie wpada w ręce Javadiego, a następnie trafia do Teheranu. Do stolicy Iranu udaje się również Carrie, aby pomóc Brody'emu w ewakuacji. Nicolas nie ma jednak szans na zabicie Akbariego, co denerwuje prezydenta USA, który poleca usunąć go, aby ten nie zdradził Javadiego. Carrie, wbrew rozkazom CIA, ostrzega Brody'ego przed mordercami z Mossadu, którzy mają wykonać wyrok. Brody, mając nóż na gardle, decyduje się na spotkanie z generałem Akbarim, podczas którego zabija go, a następnie ucieka, by spotkać się z Carrie, która wywozi go do kryjówki na obrzeżach Iranu. Oczekując na ewakuację, Carrie wyjawia Brody'emu, że jest w ciąży. Prezydent USA wraz z Lockhartem, ale wbrew woli Saula wydają Brody'ego Irańczykom, po to aby Javadi mógł wylegitymować się sukcesem i przejąć stanowisko Akbariego. Brody zostaje skazany przez sąd wojskowy na śmierć, a następnie powieszony na oczach Carrie. Po 4 miesiącach od tych wydarzeń, Carrie jest w zaawansowanej ciąży, ale przyjmuje propozycję Lockharta, aby zostać szefową wywiadu w Stambule. Saul przenosi się do prywatnej firmy i wraz z żoną osiedla się w Nowym Jorku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA pracująca w centrum antyterrorystycznym w Langley. Od 22 roku życia choruje na cyklofrenię, w związku z czym musi regularnie zażywać klozapinę. Jest zdania, że Brody współpracuje z Al Kaidą, ale jednocześnie zakochuje się w nim z wzajemnością. Po wyrzuceniu z CIA Carrie współpracuje z agencją nieoficjalnie, staje się jedyną osobą, która wierzy w przemianę Brody'ego, i ze względów osobistych za wszelką cenę stara się go uratować przed zemstą Al-Kaidy i CIA.
 • Damian Lewis jako Nicolas Brody, żołnierz piechoty morskiej. Po powrocie z Iraku próbuje unormować swoje życie rodzinne, uważa się za patriotę, ale nie zgadza się z polityką rządu dotyczącą wojny w Iraku, w drugim sezonie zostaje kongresmenem i współpracuje z Abu Nazirem. Pod wpływem Carrie decyduje się do niej przyłączyć i raz na zawsze zniszczyć komórkę Al-Kaidy, która planuje zamach na terenie USA. Aby uratować życie Carrie, decyduje się pomóc zamordować wiceprezydenta USA. Pod koniec drugiego sezonu zostawia swoją żonę, by związać się z Carrie. Umiera, powieszony w Teheranie w ostatnim odcinku trzeciej serii.
 • Morena Baccarin jako Jessica Brody, żona Nicholasa Brody'ego, kochanka Mike'a, nie może poradzić sobie z nową sytuacją po powrocie męża oraz z tym, że jej mąż zdecydował się na związek z Carrie.
 • Rupert Friend jako Peter Quinn, agent i zabójca CIA.
 • David Harewood jako David Estes, przełożony Carrie i dawny jej kochanek, w drugim sezonie zleca zabójstwo Brody'ego tajnym służbom w imię zasady, iż USA nie zawiera umów z terrorystami. Ginie w zamachu w ostatnim odcinku drugiego sezonu.
 • Diego Klattenhoff jako Mike, oficer wywiadu wojskowego, przyjaciel Nicolasa Brody'ego, na własną rękę stara się znaleźć dowody współpracy Brody'ego z terrorystami, jednak pod wpływem Carrie decyduje się odpuścić.
 • F. Murray Abraham jako Dar Adal, specialista CIA.
 • Navid Negahban jako Abu Nazir, wysoki rangą członek Al-Kaidy.
 • Jackson Pace jako Chris Brody, syn Nicolasa Brody'ego.
 • Morgan Saylor jako Dana Brody, córka Nicolasa Brody'ego.
 • Mandy Patinkin jako Saul Berenson, szef bliskowschodniego wydziału CIA, dawny szef i mentor Carrie.
 • Laila Robins jako Martha Boyd, ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Islamskiej Republice Pakistanu [6]

Role drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska VOD
Fox Polska
TVP1
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 12 2 października 2011 18 grudnia 2011 1 marca 2012
4 września 2012
9 września 2013
24 maja 2012
20 listopada 2012
2 grudnia 2013
2 12 30 września 2012 16 grudnia 2012 6 listopada 2012
9 kwietnia 2013
13 stycznia 2014
16 stycznia 2013
18 czerwca 2013
31 marca 2014
3 12 29 września 2013 15 grudnia 2013 10 listopada 2013
28 marca 2014
26 stycznia 2014
4 12 5 października 2014 21 grudnia 2014 brak danych brak danych

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2012 r. libański rząd ogłosił, że planuje wystąpienie z pozwem sądowym przeciwko producentom serialu, zarzucając im fałszywe przedstawienie wizerunku Bejrutu. W drugim odcinku drugiej serii "The Beirut is back" znajdująca się w rzeczywistości w Bejrucie ulica Hamra zostaje pokazana jako wąska uliczka pełna bojowników skojarzonych z działalnością terrorystyczną, podczas gdy według rządu libańskiego jest to popularne miejsce spotkań pełne kawiarni i barów, a Bejrut jest miastem wyjątkowo bezpiecznym. Niezadowolenie władz libańskich wywołał również fakt, że sceny dziejące się na terenie Libanu nakręcone zostały w Izraelu. Według producentów serialu produkcja w Bejrucie nie byłaby możliwa ze względu na fakt narodowości twórcy serialu Gideona Raffa, który jest Izraelczykiem, a obywatele Izraela nie są mile widziani na terytorium Libanu[8].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Złoty Glob 2011
 • najlepszy serial dramatyczny
 • najlepsza aktorka w serialu dramatycznym – Claire Danes
 • nominacja: najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Damian Lewis

Złoty Glob 2012

 • najlepszy serial dramatyczny
 • najlepsza aktorka w serialu dramatycznym – Claire Danes
 • najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Damian Lewis
 • nominacja: najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym Mandy Patinkin
Emmy 2012
 • najlepszy serial dramatyczny
 • najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu dramatycznym – Damian Lewis
 • najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu dramatycznym – Claire Danes
 • najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym
 • nominacja: najlepsza reżyseria w serialu dramatycznym
American Film Institute 2011
 • 10 najlepszych programów telewizyjnych

Przypisy

 1. David Nevins On The Move At Showtime: Picks Up Thriller From Howard Gordon. [dostęp 2012-03-07].
 2. Showtime zamawia kolejne sezony dla "Homeland" i "Masters of Sex" (hatak.pl)
 3. Homeland: Season 1. W: metacritic [on-line]. [dostęp 2012-03-07].
 4. "Homeland" i "The Affair" z kolejnymi sezonami! (pol.). W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 10 listopada 2014].
 5. Chasing Suspicions Of an Enemy Within. W: New York Times [on-line]. [dostęp 2012-03-07].
 6. 6,0 6,1 Corey Stoll i Laila Robins dolaczyli do 4 sezonu Homeland. W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 4 czerwca 2014].
 7. Gwiazda "Życia Pi" dołącza do "Homeland". W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 6 czerwca 2014].
 8. Liban wściekły na USA. Za kasowy serial "Homeland". tvn24.pl, 20-10-2012. [dostęp 2012-10-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]